DPS DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
                              NIEPEŁNOSPRAWNEJ INTELEKTUALNIE
 
                  ŚCINAWKA DOLNA 21B    57-410 ŚCINAWKA ŚREDNIA
 
KIEDY SIĘ ŚMIEJE DZIECKO, ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT.'' /J.K./
 
 
 
 
DYTEKTOR
DPS DLA DZIECI
 
 S. ESTERA
BARBARA MARKOWSKA
 
 
 
ministat liczniki.org
 
AKTUALIZACJA STRONY

22 CZERWIEC 2019 r.

   DPS DLA DZIECI      ROK 2016      LUTY 2016
1 LUTY 2016R.

Rozpoczęliśmy ferie zimowe i dzisiejszego dnia miło spędziliśmy czas na oglądaniu bajki na dużym ekranie pt. ,,Epoka Lodowcowa”

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 

2 LUTY 2016R.

Tego dnia najmłodsi, wraz z siostrą Natanaelą wykonali kukiełki do wspólnej zabawy teatralnej. Kukiełki powstawały same, a pomysłowość chłopców była pełna różnych pomysłów, włosy, sukienki, główki, sklejanie przyklejanie i tworzenie. Prawdziwi artyści.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 

4 LUTY 2016R.

Tego dnia odbyła się Zabawa Pączkowa z okazji – Tłustego czwartku. Smaczne paczki i dobra zabawa sprawiły wszystkim wiele radości. Serdecznie dziękujemy organizatorom pani Agnieszce i pani Wioli i smaczne paczki przygotowane przez nasze panie Kucharki wraz z Siostrą. Smacznie i wesoło bawiliśmy się w pączkowy tłusty czwartek.  

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 

5 LUTY 2016R.

Tego dnia, po smacznych paczkach , czas na sportowe zmagania, które przygotował Pan Michał z siostrą Natanaelą. Ćwiczenia gimnastyczne – wyginaj śmiało ciało. Dziękujemy, bo rozumiemy ze sport to zdrowie.  

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 

5 LUTY 2016R.

Wspólnie z s. Natanaelą grupa najmłodszych wychowanków, wykonała piękne owieczki. Piękne owieczki i wspólna zabawa daje wiele radości. BE, BE ja tak tez chcę.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 

8 LUTY 2016R.

ARET-WARSZTATY: „ W bieli i czerni”

PROGRAM:

 • rysowanie zimowego pejzażu białymi kredkami świecowymi, pastelami suchymi, olejnymi, kredą na czarnym brystolu
 • malowanie zimowego pejzażu rękoma za pomocą białej farby plakatowej,  pasty strukturalnej, masy akrylowo- miętowej
 • „Zimowe drzewa”- malowanie rękoma, wydzieranka papierowa, wyklejanie materiałami, Foliami

PLAKAT ZBIOROWY- „ Zimowa noc”- malowanie rękoma, pędzelkami, nakładkami na palcem z wykorzystaniem białej farby plakatowej,  pasty strukturalnej, masy akrylowo- miętowej, dekorowanie brokatem, wyklejanie elementów watą, białymi materiałami, folią, bałwanek  z pianki montażowej, śnieżynki z ozdobnych dziurkaczy

Serdecznie dziękujemy za zajęcia przeprowadzone przez s. Emilię.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 

8 LUTY 2016R.

Grupa 10 wychowanków wraz z opiekunami, pod opieka s. Alberty,  przygotowuje się do wyjazdu do Fatimy, dlatego dziś był seans filmowy związany z Fatimą, objawieniami. Przygotowanie uczestników oraz kolegów którzy zostają w domu, byśmy wspólnie wspierali się modlitwą. Niech Maryja ma Was wszystkich w swojej opiece.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 

8 LUTY 2016R.

Piotr Dziękuje Natalce za miłą niespodziankę.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 
 

9 LUTY 2016R.

Wyjazd na konie, do Bożkowa.

Hipoterapia (grec. hippos) to jedna z metod rehabilitacji ruchowej na bazie neurofizjologii, prowadzona przy udziale konia. Poruszając się stępem, koń przenosi impulsy ruchowe i dzięki temu jest on swoistym medium (łącznikiem) terapeutycznym. Dotyk końskiej sierści, łaskotanie grzywy, rozmaitość kształtów, odgłos kroków, przyjazne parskanie i mile kojarzony zapach stymulują wszystkie zmysły: dotyku, słuchu, wzroku i węchu. Koń wyzwala emocje, uczy wrażliwości i opiekuńczości, ale także stanowczości i umiejętności podejmowania szybkich decyzji. Ma ogromny wpływ na psychikę człowieka. Motywuje do działania, uczy i daje chęć do zmagania się z przeciwnościami losu.

ZAPRASZAM DO GALERII

9 LUTY 2016R.

Po południu – Zabawa Ostatkowa

W programie

Mikrofon dla Ciebie;
 
Taniec połamaniec z balonem;

Zabawy z gazetami i na gazecie; Tworzymy prace z gazety;

Elementy Metody Weroniki Sherbon;

Zabawy z chustą i na chuście spadochron, mecz, śniegowe szaleństwo, zabawa piłeczkami, cukierkowa niespodzianka J

Serdecznie dziękujemy s. Klarze, p. Wiolecie i p. Agnieszce, za super zabawę i miło spędzony czas. Oraz smaczne paczki, przygotowane przez kucharki, z naszej kuchnie DPS.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 
 

10 LUTY 2016R.

Kolorowo i radośnie zajęcia z s. Natanaela i p. Michałem. Dzisiejszego dnia już od rana zajęcia plastyczne, malujemy, rysujemy, wyklejamy i super razem się bawimy, zajęcia z s. Natanaela dają nam wiele radości. Później chwila na siłowni z p. Michałem i gimnastyka usprawnianie rączek i koncentracji uwagi. Dziękujemy :) 

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 

11 LUTY 2016R.

Uroczysta Msza Święta, za wszystkich wychowanków naszego Domu w dniu Święta Matki Bożej z Lourdes. Mszy Świętej przewodniczył Ks. Paweł Kilimnik z Ścinawka Średniej i udzielił namaszczenia chorych. Umocnienie sakramentem i przyjęciem Pan Jezusa do serca rozpoczęliśmy kolejny dzień w naszym życiu.

Dziś jest obchodzony Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym 13 maja 1992 r. do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego Dnia wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 

11 LUTY 2016R.

Warsztaty sensoplastyka©– eksperymento

 W PROGRAMIE

 • Kolorowa lampa.
 • Barwimy wodę.
 • Masa newtonowska.
 • Barwienie mleka i malowanie na mleku.
 • Wykonanie masy i tworzenie chodnika sensoplastycznego.
 • Smakowanie produktów.

Dzięki kolorowej stymulacji wpływamy na wiele aspektów rozwoju dzieci:

 • wspomagamy budowanie ich świadomości ciała i przestrzeni,
 • dbamy o usprawnienie ruchowe (przygotowanie do nauki chodzenia w przypadku niemowląt),
 • wspieramy rozwój zmysłów,
 • wpływamy na rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni),
 • poprzez wspólne działania pogłębimy nasz kontakt emocjonalny z dziećmi – budujemy w ten sposób ich poczucie bezpieczeństwa.

Pani Izabela Anna Stefańska – to autorka metody  wspierania rozwoju człowieka poprzez działania plastyczne – Sensoplastyka© – Plastyka Sensoryczna©. Sensoplastyka© opiera się także na wykorzystaniu technik arteterapeutycznych – wpływamy nie tylko na rozwój dzieci, ale dbamy też o własny rozwój i stan umysłu – działania Sensoplastyczne© sprzyjają relaksacji, a wiadomo – zrelaksowany i szczęśliwy opiekun to szczęśliwe dziecko:-)

Dzisiejsze zajęcia przeprowadziła, Trener Sensoplastyki© s. Klara, z asystentkami p. Ilona. P. Małgosią, p. Agnieszką i p. Wiolettą. Serdecznie wam dziękuję za wywoływanie radości u dzieci.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 

11 LUTY 2016R.

W godzinach popołudniowych p. Grażyna z wychowankami odkrywali talent malarki i malowali Myszkę Miki. Kochani gratulujemy i czekamy na kolejne prace plastyczne. :)

ZAPRASZAM DO GALERII

12 LUTY 2016R.

Dzisiejszego dnia był wyjazd do groty solnej Galos do Polanicy. Czas na relaks i odprężenie. Grupa 13 osobowa uczestniczyła w relaksie, po relaksacji udaliśmy się na spacer, po parku zdrojowym i do Pijalni Wód, gdzie mogliśmy zakosztować wody. Po udanej wycieczce wróciliśmy do naszego domu. 

ZAPRASZAM DO GALERII

13 LUTY 2016r.

Warsztaty Kulinarno Walentynkowe. Nasi wychowankowie dzisiejszego dnia zabawiali się w kucharzy i kuchcikowali wraz z s. Klarą. Ubijanie białek, żółtek, lanie mleka, sypanie maki, krojenie owoców i pieczenie gofrów, zdobienie, dekorowanie i roznoszenie wszystkim w naszym domu.

Na koniec oczywiście malutkie walentynkowe przyjęcie dla kuchcików. Wspólnie spędzone przedpołudnie przyniosło wychowankom wiele radości i wraz z Goferkami roznosili ciepło i miłość walentynkowo dla wszystkich których kochają i są wdzięczni za opiekę każdego dnia.

ZAPRASZAM DO GALERII

KUCHCIKOWANIE WALENTYNKOWE - KLIKNIJ

 

17 LUTY 2016r.

Wychowankowie dzisiejszego dnia mogli zobaczyć przedstawienie teatralne pt. „Kot w butach” w wykonaniu teatru Art-Re z Krakowa.

,,Kot w butach”, jeden z najatrakcyjniejszych tytułów baśniowej klasyki, znany jest chyba wszystkim - choćby ze zbiorów Ch. Perraulta czy braci Grimm.

Bajka o pewnym młynarzu, który pozostawia w spadku swoim synom młyn, osła i kota. Najmłodszy syn otrzymał kota i trapił się bardzo co ma z nim zrobić, ale kot pocieszył go, obiecując chłopcu pomoc w jego niedoli. Przedstawienie ukazuje nam perypetie tytułowego bohatera, który dzięki swoim przeróżnym fortelom wychodzi cało z rozlicznych opresji. Pełna sala dzieci bawiła się dobrze, żywo reagując w poszczególnych bajkowych scenach.

Serdecznie Dziękujemy aktorom za piękne i wartościowe przedstawienie.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 

10 - 16 LUTY 2016r.

PIELGRZYMKA DO FATIMY

PIELGRZYMKA DO FATIMY - DZIEŃ PIERWSZY

Dnia 10 lutego 2016 o 20.00 wyruszyliśmy autokarem ze Ścinawki Dolnej przez Wrocław do Berlina. Z lotniska Berlin-Schönefeld, po odprawie polecieliśmy do Lizbony. Lot, dla większości pierwszy w życiu, okazał się niezapomnianym przeżyciem. W pierwszym dniu naszej pielgrzymki zwiedzaliśmy Lizbonę. Byliśmy w Oceanarium, pod względem wielkości II w Europie, następnie zwiedzaliśmy dzielnicę Belem w tym tzw. Białą Wieżę i Pomnik Odkrywców. Cabo da Roca, najdalej wysunięty na zachód przylądku kontynentalnej Europy, był ostatnim punktem naszego zwiedzania w tym dniu. Późnym popołudniem przybyliśmy do celu naszej pielgrzymki – FATIMY. O godz. 18.00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej połączonej z Sakramentem Namaszczenia Chorych w kaplicy Anioła Pokoju. O 21.30 każdego dnia naszej pielgrzymki odmawialiśmy różaniec w Kaplicy Objawień.

ZAPRASZAM DO GALERII

 

PIELGRZYMKA DO FATIMY  - DZIEŃ DRUGI

Drugiego dzień rozpoczęliśmy od Mszy Świętej o godzinie 7.00 w Kaplicy Objawień a po śniadaniu wspólnie w strugach deszczu odprawiliśmy Drogę Krzyżową - Via Sacra oraz byliśmy w wioski Aljustrel, miejscu urodzenia siostry Łucji i bł. Hiacynty
i Franciszka. Po powrocie do hotelu Cruz Alta wszystkich pielgrzymów czekało obowiązkowe suszenie przemoczonych ubrań i butów. Po kolacji udaliśmy się na różaniec, a po nim wytypowani Panowie naszej grupy, nieśli figurę Matki Bożej Fatimskiej podczas Procesji Światła.

ZAPRASZAM DO GALERII

 

PIELGRZYMKA DO FATIMY - DZIEŃ TRZECI

To są zdjęcia z 3 dnia W sobotę 13 lutego, w 11 rocznicę śmierci siostry Łucji, po śniadaniu uczestniczyliśmy w modlitwie różańcowej w Kaplicy Objawień i w Procesji do Kościoła Trójcy Przenajświętszej, gdzie kapłani naszej grupy koncelebrowali Msze Świętą. Po południu nawiedziliśmy groby widzący - bł. Hiacynty i Franciszka oraz s. Łucji w Bazylice Matki Bożej Różańcowej. Mieliśmy też możliwość podziwiać piękne figury woskowe przedstawiające 31 scen z życia Pana Jezusa w Muzeum Figur Woskowych w Fatimie

ZAPRASZAM DO GALERII

 

PIELGRZYMKA DO FATIMY - DZIEŃ CZWARTY

W niedzielny poranek o godzinie 6.00 uczestniczyliśmy we Eucharystii w Kaplicy Objawień sprawowanej w języku polskim. Pierwszym punktem zwiedzania tego dnia było dominikańskie opactwo Santa Maria da Vitória w Batalha, które jest perłą portugalskiego gotyku. Jan I wybudował je w podziękowaniu Matce Boskiej Zwycięskiej za wygraną bitwę z armią kastylijską. Następnie przejechaliśmy do Alcobaca do opactwa cystersów z największym w Portugalii kościołem Mosteiro de Santa Maria. Kolejnym punktem było miasto Obidos z zamkiem i murami obronnymi z czasów panowania Maurów. Ostatnią miejscowością, którą odwiedziliśmy było Nazare, miasto na wybrzeżu Atlantyku, gdzie nawiedziliśmy kościół z figurka Matki Bożej Karmiącej.

ZAPRASZAM DO GALERII

 

PIELGRZYMKA DO FATIMY - DZIEŃ PIĄTY

Ostatniego dnia naszej pielgrzymki po Mszy Świętej o godzinie 7.00 w Kaplicy Objawień wyruszyliśmy do Lizbony. Przejechaliśmy przez most pod nazwą „25 Kwietnia” nad rzeką Tag do figury Cristo Rei, następnie zwiedziliśmy dzielnice Alfamy z Katedrą Se, oraz nawiedziliśmy miejsce narodzin św. Antoniego. Nasze pielgrzymowanie zakończyliśmy przejazdem na lotnisko w Lizbonie, skąd poleciliśmy do Berlina. Następnie autokarem  w godzinach rannych przybyliśmy do Ścinawki Dolnej.

ZAPRASZAM DO GALERII

 

Grupa pielgrzymkowa do Fatimy liczyła 44 osoby w tym 2 kapłanów: ks. Janusz Starosta z parafii Przemienienia Pańskiego w Grodzisku Mazowieckim i ks. Bartłomiej Polański SDB z parafii św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej, 4 siostry: s. Bogusława Sawicka, s. Edyta Skała, s. Emilia Piotrowska, s. Alberta Świerżyńska. Trud pielgrzymowania podjęło 11 niepełnosprawnych chłopców oraz Przyjaciele naszych Przyjaciół. Dziękuję wszystkim za wspólne pielgrzymowanie. Panu Krzysztofowi Dyla i jego firmie Strada Tour za pomoc w zorganizowaniu  i pilotowanie naszej grupy w czasie wyjazdu. Wyrazy wdzięczności kieruję w kierunku osób, które wsparły duchowo i finansowo naszą pielgrzymkę między innymi: rodzinie p. Kurzydło Małgorzacie i Andrzejowi, p.Magdalenie i Jerzemu Okrzasa, p. Monice Szydłowskiej, p. Gniewko Dziedzic. Dzięki życzliwości i otwartości mogliśmy wspólnie z wychowankami Domu Pomocy Społecznej i uczniami Niepublicznego Zespołu Szkół w Ścinawce Dolnej wystawić przedstawienie o Ojcu Św. Janie Pawle II „Santo Subito”. Ofiary składane w parafiach były przeznaczone na dofinansowanie naszej pielgrzymki. W sposób szczególny dziękujemy ks. Proboszczowi Krzysztofowi Ambrożej i parafianom parafii Chrystusa Króla w Dzierżoniowie, ks. Proboszczowi Jarosławowi Leśniak i parafianom parafii Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie, ks. Proboszczowi Jerzemu Kos i parafianom parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie, ks. Proboszczowi Jerzemu Czernal i parafianom parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie – Słupiec. Jestem wdzięczna także tym, którzy pragną zostać anonimowi za ich wsparcie. Dzięki Wam Kochani pragnienia  i modlitwy naszych podopiecznych mogły się spełnić.

Zapewniamy o naszej pamięci w codziennej modlitwie. - s. Alberta Świerżyńska

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 

21 LUTY 2016r.

Zabawa edukacyjna – tematyczna ,,Przychodnia pod Kangurkiem”.

Dzisiejszego dnia w naszej szkole, odbył się dzień edukacji prozdrowotnej, uczestniczyli w tej zabawie uczniowie naszej szkoły i wychowankowie naszego domu. Na początek rejestracja, gdzie każdy mógł sprawdzić swoja wagę, sprawdzić ile ma wzrostu, również nie zabrakło sprawdzenia ciśnienie i temperatury, by następnie otrzymać skierowanie do gabinetów lekarskich.

W tym roku w Przychodni pod Kangurkiem można było poznać poradnię

stomatologiczną,

laryngologiczną,

okulistyczną,

ortopedyczną.

gabinet zabiegowy

gabinet kosmetyczny  

Możne też było skorzystać z badania EKG, RTG.

Każdy uczestnik otrzymał receptę, którą mógł zrealizować w Aptece pod Kangurkiem.

Serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów, P. Edyty i s. Emilii za super zabawę, oraz wartościowe informacje, że warto dbać o zdrowie i chodzić do lekarzy.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 

26 LUTY 2016r.

Opera, operetka – miejsca niezwykle ciekawe. Zaproszeni artyści zaśpiewają i opowiedzą nam o sztuce śpiewania i swojej pracy na scenach teatrów muzycznych. Zapraszamy na spotkanie ze sztuką pięknego śpiewu.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 

26 LUTY 2016r.

Relaksacja w grocie. :) :) :) 

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 

27 LUTY 2016r.

Wychowankowie Kordian Piotr w pracowni – zapachniało wniosą. Puszki, deski i podkładki pod filiżankę, kolorowo i wiosennie. Gratuluję chłopcy.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 

28 LUTY 2016r.

Wychowankowie Stasiu, Stasiek, Marcin i Rober zaangażowani w kartki na konkurs pt. ,,Kartka Wielkanocna”. Super chłopaki, Gratuluję.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 
 
 
 
 
INFORMACJA Stronę można przeglądać dla własnej rozrywki i informacji. Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Żaden z zamieszczonych materiałów, fotografii, grafik, projektów, tekstów, broszur, szaty graficznej. Żadna z tych część nie może być: kopiowana, modyfikowana, dystrybuowana, publikowana, ładowana, wyświetlana, utrwalana ani wykorzystywana w żadnej formie i przy użyciu żadnych środków elektronicznych, mechanicznych, fotograficznych, rejestrujących, bez uprzedniego pisemnego zezwolenia administratora strony, za zgodą osoby odpowiedzialnej za DPS dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Dziękuję