DPS DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
                              NIEPEŁNOSPRAWNEJ INTELEKTUALNIE
 
                  ŚCINAWKA DOLNA 21B    57-410 ŚCINAWKA ŚREDNIA
 
KIEDY SIĘ ŚMIEJE DZIECKO, ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT.'' /J.K./
 
 
 
 
DYTEKTOR
DPS DLA DZIECI
 
 S. ESTERA
BARBARA MARKOWSKA
 
 
 
ministat liczniki.org
 
AKTUALIZACJA STRONY

22 CZERWIEC 2019 r.

   DPS DLA DZIECI      NASZE ARCHIWUM      ROK 2013
 
1 stycznia 2013r
 
Radosnego i Szczęśliwego Nowego Roku 2013
z marzeniami o które warto walczyć,
z radościami którymi warto się dzielić,
z przyjaciółmi z którymi warto być
i z nadzieją bez której nie da się żyć!
 
 
 
BŁOGOSŁAWIONEGO 2013 ROKU
 
4 stycznia 2013r.
 
Jasełka Misyjne w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Ścinawce Dolnej, z koła misyjnego prowadzonego przez panią katechetkę Iwonę. Serdeczne Podziękowanie za przekazanie w krótkiej scence życzeń oraz ukazanie cudownych narodzin Pana Jezusa. Dzieci z kola misyjnego w tym roku wspierają dzieci misyjne z Wietnamu. Jedno z dzieci było przebrane w strój, dlatego mogliśmy zobaczyć jak wygląda strój dzieci wietnamskich.
 
JASEŁKA W WYKONANIU KOŁA MISYJNEGO
 
 
6 stycznia 2013r.
 
Odwiedziny duszpasterskie naszego domu. W godzinach popołudniowych ksiądz proboszcz naszej parafii odwiedził naszych wychowanków. Rozmawiał z nimi, udzieli błogosławieństwa a następnie rozdał obrazki pamiątkowe z wizyty kolędowej i dla każdego soczek.
 
WYCHOWANKOWIE GRUPA III
 
 
WYCHOWANKOWIE GRUPA II
 
 
WYCHOWANKOWIE GRUPA I
 
 
10 stycznia 2013r.
 
40 urodziny Arkadiusza Marcinkowskiego wychowanka trzeciej grupy. Wszyscy wychowankowie na czele z siostra dyrektor i opiekunami grupy złożyli serdeczne życzenia dla wychowanka swojego kolegi. Kochany Mareczku życzymy Ci wiele Błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej.
 
40 URODZINY ARKADIUSZA
 
 
13 stycznia 2013r.
 
Wspólne kolędowanie wychowankami. Adaś przygrywał na akordeonie i umilał czas wspólnego kolędowania. Czas wspólnie spędzony, był dla nas czasem błogosławionym. 
 
16 stycznia 2013r.
 
Teatrzyk z Krakowa ART - RE z przestawieniem LECH, CZECH I RU.  Spektakl powstał na bazie legendy „Lech, Czech i Rus” opowiadającej o powstaniu państwa polskiego. Głównymi bohaterami są bracia książęta, udający się w różne strony świata w celu poszukiwania miejsca, w którym założą własne państwa. Rus wyrusza na wschód, Czech na południe, a Lech za namową Żubra (ducha puszczy) zostaje na wskazanej przez niego ziemi gdzie zakłada państwo polskie i buduje stolicę – gród Gniezno.
Wychowankowie mieli okazję aktywnie uczestniczyć w spektaklu, który był nie tylko znakomitą inscenizacją legendy z bardzo dobrą grą aktorską, ciekawą scenografią, różnorodnymi strojami, świetnie dobranymi piosenkami ale również piękną lekcją patriotyzmu, uwrażliwiającą na symbole narodowe – flagę narodową, godło, hymn państwowy.
 
 
18 stycznia 2013r.
 
Dzień pełen niespodzianek z okazji 50 urodzin siostry Dyrektor Estery Barbary Markowskiej. Już z samego rana z życzeniami przybyli przedstawiciele - wychowankowie grup. Z drobnymi upominkami i serdecznymi życzeniami i uściskami.
Przez godziną 13 życzenia od Kadry Personelu  naszego domu. Piękna brama z czerwonych róż, tort z pięknymi świecami liczba 50 oraz bukiet pięknych róż. Kochan Siostro Dziękujemy ze jesteś i życzymy wiele błogosławieństwa w tym co robisz i będziesz robiła. Wspólna kwa i ciasto zakończyły ten dzień.
 
DZIĘKUJEMY ZA WIELKIE I DOBRE SERCE DLA NAS - WYCHOWANKOWIE

 
ŻYCZENIA OD PERSONELU 
 
 
KWIATY WYRAZEM NASZEJ WDZIĘCZNOŚCI
 
 
19 stycznia 2013r.
 
O godzinie 12.00 w naszej kaplicy zakonnej na zaproszenie Personelu DPS dla Dzieci, Uroczystą Mszę Świętą odprawił Ksiądz Biskup Adam Bałabuch. Ksiądz Biskup modlił się za cały personel, wychowanków, nowe powołania i o boże błogosławieństwo dla jubilatki z okazji 50 rocznicy urodzin. Po Mszy Świętej Wszyscy udali się na obiad a po obiedzie zrobiono wspólne fotografie na pamiątkę tego dnia.
 
WSPÓLNA EUCHARYSTIA Z KSIĘDZEM BISKUPEM ADAMEM BAŁABUCH 
 
 
JESTEŚMY DLA SIEBIE NAWZAJEM POTRZEBNI 
 
 
KAŻDY Z NAS, JEST DAREM DLA DRUGIEGO 
 
 
WSPÓLNOTA ZAKONNA Z NASZEGO DOMU Z KS. BP. ADAMEM BAŁABUCH
 
 
21 stycznia 2012r.
 
Piotr Kubera obchodził swoje 9 urodziny. Kochany Piotrze życzymy spełnionych marzeń, wiele radości, zadowolenia w serduszku oraz tego co najważniejsze błogosławieństwa Bożego.
 
WSZYSTKIEGO CO NAJPIĘKNIEJSZE, ŻYCZYMY CI PIOTRZE 
 
 
31 stycznia 2013r.
 
Bal Karnawałowy 2013. Super zabawa, super stroje, super atmosfera. Choć zabrakło na godzinę światła, organizatorzy byli przygotowani i były konkurencje sportowe, przechodzenie przez kolo, tunel, piłeczka na łyżce, taniec z balonem, zabawy z chustą klauza, piosenki z dzieciństwa, baloniku, jedzie pociąg z daleka po całym domu od najniższego pietra wszyscy pokonywali drogę w tej zabawie, Oli, Oli Janko. Prezentacja swojego stroju, oklaski publiczności. Specjalni jurorzy wybierali najciekawsze stroje. Trudno było wybrać bo wszyscy byli ciekawie ubrani. Dla 5 wychowanków ich oryginalnych stroi, były dyplomy i nagrody. Również za zaangażowanie opiekunów, w przebieranie wychowanków, całe grupy otrzymały dyplomy i upominki maskotki. Na koniec doszło do nas światło i zakończyliśmy nasza zabawę przy dobrej muzyce. Serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów  tego Balu Karnawałowego.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
KARNAWAŁ 2013 r. W NASZYM DOMU
 
 
NASZE SUPER STROJE
 
 
RAZEM DOBRZE SIĘ BAWIMY, TO WIDAĆ
 
 
DZIĘKUJEMY, ZA DYPLOMY I NAGRODY, ZA UŚMIECH
 
 
KONKURSY, WSPÓLNE ZABAWY, WIELKA RADOŚĆ
 
 
1 luty 2013r.
 
Kochani Przyjaciele naszego domu. Wszystkim Sponsorom, Ludziom Dobrego Serca, Składamy serdeczne Podziękowanie i zapewniamy pamięć w modlitwie.
 
1 luty 2013r.
 
Kochani wszystkim solenizantkom i solenizantom życzymy wiele błogosławieństwa, radości, miłości, spełnionych marzeń.
Kochanym Siostrom z okazji Dnia życia Konsekrowanego życzymy opieki Matki Bożej I licznych nowych  powołań do Zgromadzenia.
 
7 luty 2013r.
 
Zabawa Paczkowa. W godzinach popołudniowych została zorganizowana zabawa paczkowa z okazji tłustego czwartku. Świetna muzyka, radosna atmosfera wprowadziła wszystkich w pozytywne nastroje i szaloną zabawę. Oczywiście jak zwykle nie zabrakło konkursów, nagród i dyplomów dla poszczególnych grup za zaangażowanie i w to by zabawa była radosna. Serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów oraz dla Opiekunów ze tak super przebrali swoich wychowanków.
 
ZAPRASZAM DO GALERII WIĘCEJ FOTEK Z ZABAWY
 
 
TAK SIĘ BAWILIŚMY
 
 
STROJE BYŁY SUPER
 
 
GRZYBKI, ZWIERZACZKI, KOLOROWE BLUZECZKI
 
 
KILKA PERUK I CZŁOWIEK NIE DO POZNANIA
 
 
TY I JA ZMIENIAMY ŚWIAT NA LEPSZE
 

11 luty 2013r.
 
Dziś rozpoczęliśmy dzień obejrzeniem filmu pt ,, Św. Bernadetta'', Następnie wychowankowie korzystali z Sakramentu pojednania, namaszczeniach chorych i wspólnie modliliśmy się w czasie Eucharystii za wszystkich chorych. Mszę świętą sprawował z nami ojciec franciszkanin z Wambierzyc. Na koniec udzielił nam uroczystego błogosławieństwa.
 
ŚWIĘTO WSZYSTKICH CHORYCH
 
 
 
WSPÓLNA MASZ ŚWIĘTA, DAJE NAM UMOCNIENIE DO DALSZEGO DZIAŁANIA
 
 
12 luty 2013r.
 
Zabawa ostatkowa. Karnawał z małymi i dużymi zwierzątkami. Zabawa przygotowana przez Panią Agnieszkę Krawczyk. Chłopcy już od rana szykowali stroje, różne zwierzątka małe i duże. Malowanie twarzy, tygrysy, koty zajączki itp., maski tygrysy, lwy, żabki i maski paluszkowe zwierzęta domowe, polne i leśne, stroje samodzielnie przygotowane. Gratulujemy pomysłów. Został wybrany król balu, Krzysztof Mielnik przebrany za wilka. Liczne konkursy i nagrody przeplatane świetnym klimatem muzycznym. Serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów.
 
ZAPRASZAM DO GALERII WIĘCEJ FOTEK Z ZABAWY
 
 
NASZA GRUPA BALU OSTATKOWEGO
 
 
KRÓL BALU 
 
 
KOLOROWO, WESOŁO I O TO CHODZI - DZIĘKUJEMY
 
 
13 luty 2013r.
 
Razem z całym Kościołem rozpoczynamy okres wielkopostnej pokuty. W Środę Popielcową stajemy wszyscy jako grzesznicy, którzy potrzebują Bożego miłosierdzia, przebaczenia i oczyszczenia. Przez czterdzieści dni będziemy przygotowywać nasze serca na wielkie święta Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystus pojednał świat z Ojcem, a my także i teraz, mocą tego wydarzenia możemy uzyskać odnowienie więzi jaką nawiązaliśmy z Bogiem w chwili chrztu świętego.
„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Na znak naszego nawrócenia i pokuty przyjmiemy teraz popiół na nasze głowy. Jest to gest naszej pokory, bo jesteśmy słabymi ludźmi, a grzechy tak często odłączają nas od Boga. Jest to także znak naszej wiary, bo przecież jesteśmy słabi i grzeszni, a jednak Chrystus swoją mocą ten ludzki proch podniósł do godności dzieci Bożych. Chcemy przez pokutę wrócić do naszego Boga, bo tylko dzięki Niemu stajemy się mocni i święci, i On jeden nadaje sens naszej ludzkiej egzystencji.
 
 
 
14 luty 2013r.
 
Walentynki Wychowankowie Starsi przygotowali tego dnia śliczne laurki walentynkowe dla każdej Pani i Siostry. Kochani Serdecznie Wam Dziękujemy za pamięć to była bardzo miła niespodzianka.
 
 
14 luty 2013r.
 
Uczniowie klasy I-III biorą udział w konkursie Zdrowo jem , więc wiem. Dzisiejszego dnia zmagali się z hasłem;  ,,Zrezygnowanie ze słodkich napojów na rzecz wody i ze słodyczy na rzecz warzyw, owoców, pestek i orzechów”.
Krótkie wprowadzenie uczniów. Rozmowa z uczniami, i zachęcanie do; jedzenia bakalii zamiast słodyczy, jedzenie warzyw i owoców zamiast słodyczy, picia niegazowanej wody a nie słodkich soków i napojów.
Dzieci same wybrały zdrowe produkty i zaliczyły do nich przygotowane talerzyki z orzechami, migdałami, rodzynkami, nasiona słonecznika i dyni, butelki  z niegazowaną wodą. Cele edukacyjne związane z hasłem ,,Zrezygnowanie ze słodkich napojów na rzecz wody i ze słodyczy na rzecz warzyw, owoców, pestek i orzechów”.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
PRACE BARDZO NAM SIĘ PODOBAJĄ - GRATULUJEMY
 
 
CHŁOPCY BYLI ZAANGAŻOWANI, CO WIDAĆ 
 
 
14 luty 2013
 
Doktor Ząbek Spotkanie z Panią Małgosią Stomatolog. Pani Małgosia Stomatolog, przekazała informację jak dbać o higienę jamy ustnej, Dzieci miały możliwość nauki czyszczenia zębów, oraz otrzymały pastę i szczoteczkę i konkursowym dyplomem za wykonane prace plastyczne ,, Doktor ząbek”. Dziękujemy Organizatorom.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNE SPOTKANIE 
 
 
KAŻDY OTRZYMAŁ PASTĘ, SZCZOTECZKĘ I GRUPOWE DYPLOMY ZA KONKURS
 
 
PANI DOKTOR POKAZAŁA, JAK TRZEBA DBAĆ O ZĘBY, BY NIE BYŁY CHORE
 
 
PRACE KONKURSOWE 
 
 
15 luty 2013
 
Wykonaliśmy Książkę Zdrowych Słodyczy, desery bakalii i z owoców, przepyszne przepisy bez dodatkowego cukru, smakowite potrawy owoców, smaczne warzywne dania na każdy dzień.
SPIS: Pestki słonecznika, Ciasto śliwkowe, Sok z marchewki, Owocowe szaszłyki, Koktajl truskawkowy, Dynia - pestki, Miska Owocowa, Deser owocowy, Sok z jabłek, Ciasteczko z bakaliami. Promocja książki odbyła się w klasie u starszych kolegów. w trakcie promocji uczniowie odpowiadali na pytania. Co jest zdrowego do jedzenia? Co oznacza zdrowe jedzenie? o powinniśmy jeść aby być zdrowi? Dlaczego trzeba jeść dużo owoców – jakie znasz owoce? i warzyw – jakie znasz warzywa? o można przyrządzić z owoców i warzyw? część warzyw może być zjadana na surowo. Podajcie przykłady takich warzyw. Uczniowie wymieniają warzywa, które możemy spożywać na surowo. O czym należy pamiętać, spożywając owoce i warzywa? przed zjedzeniem należy dokładnie je umyć pod bieżącą wodą. akie inne produkty wpływają korzystnie na nasze zdrowie? dlaczego powinniśmy jeść równie? produkty mleczne. Najwięcej witamin zawierają owoce i warzywa, ale także mleko, ryby, ziarna i inne produkty. Uczniowie zachęcali swoich kolegów do wykonywania tych potraf na domowe przyjęcia. Z pewnością będą wszystkim smakowały.
 
Zachęcamy do korzystania z naszej książki.
Uczniowie Szymon, Damian, Piotr, Sebastian, Michała s. Mariola i p. Ania
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
NASZA KUCHARSKA KSIĄŻKA POLECAM 
 
 
DZIECIAKI WŁOŻYŁY W NIĄ WIELE TRUDU I POMYSŁU
 
 
SMAKOWITE DANIA NA KAŻDA OKAZJĘ - POLECAM
 
 
SUPER KUCHARZE TO NAJMŁODSZE SKARBY NASZEGO DOMU :)
 
 
SMACZNIE I ZDROWO, POLECAMY I ZAPRASZAMY
21 luty 2013r.
 
Dziś do nas przyjechał teatr ART-RE z Krakowa ze spektaklem "Pinokio" przygotowanym na podstawie bajki  włoskiego prozaika Carla Collodiego. Opowieść o drewnianym pajacyku, którego marzeniem jest zostać prawdziwym chłopcem, mieć rodzinę i chodzić do szkoły. Jednak chęć przygody i poznawania świata okazują się być  bardziej kuszące. Pinokio lekceważy przestrogi Świerszcza i ucieka z domu. Pajacyk spotyka na swojej drodze kierownika cyrku, podstępnego Lisa, mamiącego obietnicami Osła i dobrą Błękitną Wróżkę. W spektaklu czynny udział brali wychowankowie naszego domu. Dziękujemy za wspólny czas. Morał tej bajki to taki, że kłamstwo nie popłaca, starszym należy się szacunek, miłość czyni cuda, a w życiu warto godnie i uczciwie postępować.
 
WSPÓLNY UDZIAŁ W PRZEDSTAWIENIU
 
 

ZAPRASZAM DO GALERII

25 luty 2013r.
 
Wykonanie maty do prezentacji warzyw, do wiersza Jana Brzechwy ,, Na straganie”, Przez uczniów klasy I-III.
 
NA STRAGANIE W DZIEŃ TARGOWY
TAKIE SŁYSZY SIĘ ROZMOWY:
"MOŻE PAN SIĘ O MNIE OPRZE,
PAN TAK WIĘDNIE, PANIE KOPRZE."
"CÓŻ SIĘ DZIWIĆ, MÓJ SZCZYPIORKU,
LEŻĘ TUTAJ JUŻ OD WTORKU!"
RZECZE NA TO KALAREPKA:
"SPÓJRZ NA RZEPĘ - TA JEST KRZEPKA!"
GROCH PO BRZUSZKU RZEPĘ KLEPIE:
"JAK TAM, RZEPO? CORAZ LEPIEJ?"
"DZIĘKI, DZIĘKI, PANIE GROCHU,
JAKOŚ ŻYJE SIĘ PO TROCHU.
LECZ PIETRUSZKA - Z TĄ JEST GORZEJ:
BLADA, CHUDA, SPAĆ NIE MOŻE."
"A TO FELER" -
WESTCHNĄŁ SELER.
BURAK STRONI OD CEBULI,
A CEBULA DOŃ SIĘ CZULI:
"MÓJ BURAKU, MÓJ CZERWONY,
CZYBYŚ NIE CHCIAŁ TAKIEJ ŻONY?"
BURAK TYLKO NOS ZATYKA:
"NIECH NO PANI PRĘDZEJ ZMYKA,
JA CHCĘ ŻONĘ MIEĆ BURACZĄ,
BO PRZY PANI WSZYSCY PŁACZĄ."
"A TO FELER" -
WESTCHNĄŁ SELER.
NARAZ SŁYCHAĆ GŁOS FASOLI:
"GDZIE SIĘ PANI TU GRAMOLI?!"
"NIE BĄDŹ DLA MNIE TAKA WIELKA" -
ODPOWIADA JEJ BRUKSELKA.
"WIDZIELIŚCIE, JAKA KREWKA!" -
ZAPERZYŁA SIĘ MARCHEWKA.
"NIECH ROZSĄDZI NAS KAPUSTA!"
"CO, KAPUSTA?! GŁOWA PUSTA?!"
A KAPUSTA RZECZE SMUTNIE:
"MOI DRODZY, PO CO KŁÓTNIE,
PO CO WASZE SWARY GŁUPIE,
WNET I TAK ZGINIEMY W ZUPIE!"
"A TO FELER" -
WESTCHNĄŁ SELER.
 
UCZYMY SIĘ, POZNAJEMY WARZYWA, SUPER SPRAWA
 
 
NASZA WSPÓLNA PRACA 
 
 

ZAPRASZAM DO GALERII

26 luty 2013r.
 
Poznanie piramidy żywności i jej znaczenia, wykonanie wspólnej makiety piramidy żywności, kształtowanie umiejętności pracy w grupie, ćwiczenie sprawności manualnej palców i rąk.
Oglądanie ilustracji przedstawiającej piramidę żywieniową. Wyjaśnienie dzieciom, iż produkty znajdujące się na szczycie piramidy to słodycze i tłuszcze, które należy spożywać w umiarkowanych ilościach. Produkty na samym dole tj. pieczywo, produkty mączne należy jeść w większych ilościach. ,,Piramida żywności” – praca zbiorowa. Dzieci naklejają przygotowane przez nauczycielkę obrazki różnych produktów na makietę piramidy żywności przy wskazówkach nauczycielki. Wspólnie ustalają, na jakim miejscu powinny znajdować się poszczególne produkty.
 
NASZE POMYSŁY NA PIRAMIDĘ ZDROWIA, POLECAMY
 

ZAPRASZAM DO GALERII

27 luty 2013r.
 
Teleturniej zimowy ,, Skoki narciarskie i nie tylko – Rzeczka”. Już w godzinach rannych grupa zdyscyplinowana i cieplutko ubrana autokarem wyruszyła do Rzeczki na Teleturniej zimowy. Tego dnia nikt nie myślała o mrozie który szczypie w uszy i twarz. Każdy myślał jak dobrze się bawić podczas szaleństwa białego na stoku. Nauka jazdy na nartach oraz zabawy na pontonach na stoku, no naprawdę frajda dla najmłodszych a nawet nie tylko dla nich bo i starsi super się bawili nie mówiąc o kadrze. Pomimo mrozu i zimna, dużej mgły, uśmiechu na twarzach nie brakowało. Na konie nagroda gorący rosół z makaronem, domowej roboty, był wyśmienity i niespodzianka dla każdego uczestnika medal. Serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów Teleturnieju Zimowego.
 
NASZA ZABAWA NA ŚNIEGU
 
 
CIEPŁE POZDROWIENIA Z RZECZKI
 
 

ZAPRASZAM DO GALERII


 
 
1 marzec 2013r.
 
Kochani Przyjaciele naszego domu. Wszystkim Sponsorom, Ludziom Dobrego Serca, Składamy serdeczne Podziękowanie i zapewniamy pamięć w modlitwie.  
Kochani wszystkim solenizantkom i solenizantom życzymy wiele błogosławieństwa, radości, miłości, spełnionych marzeń.
 
 
 
 
 
4 marzec 2013r.
 
Dziś na zajęciach wykonaliśmy książkę ,,Potrawy z dodatkiem ziół” jest to praca do konkursu Zdrowo jem, więc wiem!. Chłopcy najpierw rozmaili o ziołach o ich zastopowaniu w kuchni i zapoznali się z tymi ziołami przez zmysł dotyku, węchu, wzroku i smaku.
Następnie przygotowaliśmy kanapki ze szczypiorkiem, sałatkę z jajkiem i makaronem z dodatkiem pietruszki i herbatę ziołową mięta. Było smacznie i zdrowo pozdrawiamy.
Można śmiało skorzystać ze wszystkich przepisów, bo są interesujące i smakowite. Życzymy smacznego.
 
 
 
NASZA KSIĄŻKA NASZE SUPER POTRAWY 
 
 
SMACZNE I ZDROWE POTRAWY POLECAMY
 
 
KAŻDY COŚ ZNAJDZIE DLA SIEBIE, POLECAMY
 
 
5 marzec 2013r.
 
Już wszystkim zima dokuczyła. Wszyscy tęsknimy do ciepła i zieleni. Dlatego wraz z  dziećmi postanowiliśmy, że będą wysiewać nasionka rzeżuchy, pomidorków, sałaty, kalarepy, patisona, rzodkiewki  i sadzić szczypiorek i natkę pietruszki. Po kilku dniach urośnie wspaniała czuprynka z rzeżuchy, a szczypiorek szybko się zazieleni, pietruszka puści listki natki. Pozostałe warzywa, przekażemy do pikowani, do naszego rolnego gospodarstwa i będziemy uprawiać swój ogródek.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
5 marzec 2013r.
 
Najmłodsi udali się na basen. Ta cudowna rehabilitacja w wodzie sprawiała im wiele radości i zadowolenia. Mały Sebastian bał się wejść do wody, a gdy wszedł, to na koniec zajęć trudno było go wyciągnąć. Damian i Szymon czyli się w wodzie jak małe rybki. Piotr wraz z Panem Robertem pokonywali basen razem pływając. Jak jest cudownie patrzeć na szczęśliwe dzieci, tak nie wiele im potrzeba.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
6 marzec 2013r.
 
Wyjazd po raz drugi do rzeczki na narty. Widać ze nasi wychowankowie pokochali narty, i choć już u nas śniegu malutko to w Rzecze jest tyle ze można jeździć na nartach, pontonach. Bawić się i cieszyć białym szaleństwem. Dla tych co kochają zimę jest to super frajda.
 
KOCHAMY BIAŁE SZALEŃSTWO 
 
 
7 marzec 2013r.
 
Przedstawienie teatralne pt. ,,Dwie Bajki”, Teatr z Krakowa Groteska. Dzieci zapoznały się z bajkami i postaciami z teatru lalkowego. Również brały czynny udział w przedstawieniu. Poruszały kukiełkami – lalkami, marionetkami na sznurkach. Pani zaprezentowała dwie bajki:
Calineczka - niezwykłe przygody. Andersenowska baśń o pięknym elfie, którego czeka wiele przygód, nim odkryje, czym jest prawdziwa miłość. Niezwykła uroda oraz dobre serce Calineczki zjednują jej wielu przyjaciół, ale też nieraz wystawiają ją na niebezpieczeństwo –  czynione dobro powraca jednak zwielokrotnione.
Przygody Piotrusia. Bajka o chłopcu, który był leniem i nie słuchał się rodziców. Uciekał ze szkoły, robił różne psoty, a na koniec tak się przebrał ze nie poznali go jego rodzice. Kiedy zrozumiał ze robi krzywdę sobie i innym postanowił to zmienić i od tego momentu stał się dobrym chłopcem. Baji, wiersze, wierszyki i zabawa kukiełkami sprawiała ze przedstawieni małym i dużym bardzo się podobało.
 
OKAZJA DLA KAŻDEGO WYCHOWANKA, BYĆ AKTOREM
 
 
KAŻDY MÓGŁ PRZYMIERZYĆ GŁOWĘ SZREKA
 
 
7 marzec 2013r.
 
Uroczysty Dzień Kobiet w naszym domu, przygotowany jako niespodzianka dla wszystkich Pań, Sióstr, najmłodszych i najstarszych przez panów którzy na co dzień pracują w naszym domu. Piękne życzenia, smaczny obiad i przepyszny tort przy kawie urozmaiciły nasze świętowanie.
 
Wszystkim Kobietom, nie ważne jakiego są stanu.
 
Życzymy Błogosławieństwa Bożego, wielu szczęśliwych dni, i nadziei która nigdy nie może zawieść. By każdy dzień na nowo budził, chęć do bycia, działania, oddania i czynienia tego by świat stawał się coraz piękniejszy i bogatszy w dobro.
 
DZIEŃ  KOBIET 2013r.
 
 
WYJĄTKOWE, KOCHANE I JEDYNE W SWYM RODZAJU KOBIETKI NASZEGO DOMU
 
 
8 marzec 2013r.
 
Uczniowie Klasy PP z Panią Agnieszka Sypień, Gimnazjum z Panią Asią Bielecką, oraz wychowankowie naszego domu tego dnia wyjątkowo obchodzili Dzień Kobiet. Dla każdej Pani była przygotowana wyjątkowa kartka z życzeniami w środku. Kochani chłopcy serdecznie dziękujemy za pamięć i piękne życzenia. Niech one się spełniają każdego dnia.
 
WYCHOWANKOWIE GRUPY III - KARTKI NA DZIEŃ KOBIET 
 
 
 
UŚMIECH NA TWARZY TO NAJWIĘKSZE PODZIĘKOWANIE
 
 
 
11 marzec 2013r.
 
W tum dniu obchodziliśmy 12 urodziny Damiana Szewczenko. Kochany Damianku składamy Ci moc serdecznych życzeń, niech się spełniają Twoje marzenia i pragnienia. Niech Dobry Bóg Ci błogosławi a Matka Boża otacza swoim płaszczem opieki i miłości. Wczoraj obchodziłeś urodzinki w swojej grupie, gdzie piękną imprezę przygotowała Ci s. Natanaela,  a dziś w swojej klasie ze swoimi kolegami i siostrą Klarą i panią Anią. Niech ta Twoja radość nie znika nigdy z Twojego serca, Twojej twarzy. Niech trwa nawet w pochmurne dni. Bądź promykiem radości w naszym domu.
 
100 LAT KOCHANY DAMIANKU
 
 
 
13 marzec 2013r.
 
Zaraz na pierwszej godzinie lekcyjnej uczniowie klasy I-III udali się z życzeniami do s. Bożeny Dyrektor naszej szkoły. Wspólnie zaśpiewaliśmy sto lat, każdy złożył serdeczne życzenia i przekazał kwiatuszka papierowego zwiastującego wiosnę. Kochan Siostro życzymy wiosny w sercu, na co dzień, i by ten wiosenny nastój budził do radości, miłości i wiary, ze każda chwila jest bardzo ważna, ze każda chwila na nowo uczy żyć. Życzymy jak najwięcej takich pięknych chwil z nami.
 
SPEŁNIONYCH MARZEŃ
 
 
 
13 marzec 2013r.
 
Uczniowie naszej szkoły oraz wychowankowie naszego domu udali się na Integracyjną Spartakiadę do Ludwikowic z panią Agnieszka Sypień i panem Robertem Zięterskim.
 
W spartakiadzie udział brali uczniowie ze szkół:
 1. Niepubliczne Gimnazjum z Ludwikowic
 2. Publiczne Gimnazjum im. Noblistów Polskich z Jugowa
 3. Szkoła Podstawowa im. Franciszka z Asyżu w Ludwikowicach
 4. Niepubliczny Zespół Szkół ze Ścinawki Dolnej
 5. Ośrodek Szkolno Wychowawczy z Polanicy,
Każdy z uczestników dawał z siebie tyle ile tylko mógł i walczył w taki sposób by dać z siebie jak najwięcej. Nasza grupa sportowa przywiozła bardzo piękny puchar. Serdecznie gratulujemy Panu Robertowi i Pani Agnieszce oraz uczniom i wychowankom, którzy bardzo czynnie brali udział w tej spartakiadzie. Życzymy dalszych sukcesów.
 
ZAWSZE ZWARCI, ZAWSZE GOTOWI. GRUPA WRÓCIŁA Z PUCHAREM 
 
 
 
14.15 marzec 2013r.
Czas Świętych Rekolekcji  w naszym domu. Rekolekcje pod hasłem
,,Panie, umocnij nasza Wiarę”.
 
 
 
 
14 marzec 2013r.
 
Pierwszy etap rekolekcji był na sali gimnastycznej. Rekolekcje rozpoczęły się wprowadzeniem przez Siostrę Dyrektor w czas Świętych Rekolekcji. Uczniowie i wychowankowie wysłuchali rozważań oraz zapoznali się po przez slajdy czym są rekolekcje, czym dla nich ma być ten czas.
 
Drugim etapem tego dnia była wspólna Droga krzyżowa, korytarzami naszego domu. Skupieni i cisza modlitewna wypływała z głębi każdego serca. Nauczyciele i opiekunowie wprowadzali w atmosferę każdej stacji, niesiony krzyż znak naszego zbawiania umacniała każdego w trudzie tej drogi.
 
Trzeci etap rekolekcji to praca w grupach. Każda grupa miała do wykonania zadanie i tak powrastała łódź z masztem i żaglem, obraz Jezusa roku wiary, Pismo Święte, oraz hasło naszych rekolekcji ,,Panie umocnij naszą wiarę’’. Do wspólnie powstałego projektu każdy uczeń, wychowanek, nauczyciel, opiekun przygotował swoja rybkę ze swoim imieniem.
 
Czarty etap dnia rekolekcji to połączenie tych wszystkich elementów w całość, w piękną dekoracje naszego korytarza, która długo będzie nam mówiła ze jesteśmy wszyscy w jednym Kościele Bożym. Ze razem z Jezusem płyniemy na łodzi, gdzie on jest sternikiem przez swój wizerunek i Pismo Święte, gdzie na co dzień go spotykamy, w Tym wyjątkowym Słowie Bożym.
 
PRACA W GRUPACH 
 
 
 
ZAWSZE RAZEM I WTEDY WYCHODZĄ PIĘKNE DZIEŁA
 
 
 
15 marzec 2013r.
 
Drugi dzień Świętych Rekolekcji, rozpoczął się wprowadzeniem i ,,Misterium Miłosierdzia Bożego,,. Uczniowie, wychowankowie i uczestnicy spotkań TAU pod przewodnictwem S. Emilii Piotrowskiej, przygotowali przedstawienie, które przeprowadziło nas przez misterium Męki Pańskiej, Droga Krzyżowa, Miłosierdzia Bożego i bycia dobrym jak św. Brat Albert, św. Matka Teresa z Kalkuty, św. Faustyna. Przedstawieni był wyjątkowe, mogliśmy zobaczyć teatr cieni, grę naszych wspaniałych aktorów i uwielbienie Boga tańcem. Serdeczne Podziękowanie dla całej grupy na czele z s. Emilią.
 
Po przedstawieniu Ojciec Cherubin wprowadził nas, krótkim rozważaniem w sakrament pojednania z Bogiem. Czas spowiedzi, był czasem oczyszczenia serc i na nowo przylgnięcia do serca Jezusowego.
 
Kolejnym etapem rekolekcji tego dnia była uroczysta Msza Święta sprawowana przez Ojca Cherubina. Wspólna Eucharystia, Słowo Boże, piękne kazanie, to wszystko jeszcze bardziej nas wszystkich umocniło w tym ze jesteśmy dziećmi jednego i tego samego Boga. Nie ma między nami różnić, przez Bogiem jesteśmy jego dziećmi.
Niech ten czas Świętych rekolekcji, umacnia nas i owocuje pięknem dla codziennego.
Przedstawienie w naszym kościele parafialnym ,,Misterium Miłosierdzia Bożego’’. Uczniowie, wychowankowie i uczestnicy spotkań TAU pod przewodnictwem S. Emilii Piotrowskiej.
 
MISTERIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
 
 
 
UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA REKOLEKCYJNA 
 
 
 
19 marzec 2013r.
 
Przedstawienie w świetlicy Ścinawka Dolna - ,,Misterium Miłosierdzia Bożego’’. Uczniowie, wychowankowie i uczestnicy spotkań TAU pod przewodnictwem S. Emilii Piotrowskiej.
 
MISTERIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - W KOŚCIELE
 
 
 
17 marzec 2013r.
 
Udział w wystawie Wielkanocnej Aleksander Sweryd z Panią Wiesią Nawrocką odwiedził wystawę wielkanocna w Ścinawce Średniej.
 
21marzec 2013r.
 
Wszystkim wychowankom z Zespołem Dawna w Między Narodowy dzień osób z Zespołem Dawna Składamy serdeczne życzenia. Jesteście promyczkiem ciepła i miłości dla tego świata.
 
 
 
21 marzec 2013r.
 
Udział w rozstrzygnięciu konkursu ,,Świąteczny stół’’ w bibliotece w Kłodzku. I miejsce dla Damiana Szewczenko i Szymona Krzywda za koszyczek wielkanocny. Wyróżnienie dla Sebastiana Witkowskiego i Piotra Kubery. Nagrody i dyplom odebrali przedstawiciele klasy I-III Piotr i Damian. Życzymy dalszych sukcesów.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
PRACE  NA KONKURS 
 
KOSZYCZEK    DAMIANA I SZYMONA
 
ZAJĄCZEK    SEBASTIANA
 
PISANKA    PIOTRUSIA
 
 
I MIEJSCE
 
DAMIAN SZEWCZENKO I SZYMON KRZYWDA - KOSZYCZEK WIELKANOCNY
 

 
 
22. marzec 2013r.
 
Powitanie wiosny w naszej szkole i naszym domu. Zabawa na powitanie przygotowana przez Panią Asię Bielecką i Panią Agnieszkę Spień.
Na początek było przedstawienie o ,,Niesfornym bałwanku’’, który czekał na wiosnę, bo powiedział ze się jej nie boi. Pani zima śniegiem posypała i zimnym wietrzykiem zawiała, lecz Pani wiosna się nie bała i cały świt kwiatkami usypała.
Następnie wiele zagadek wiosennych. Później praca w grupach. Każda grupa miała coś wykonać by powstał wspólny wiosenny plakat pt; ,,Wiosenna łąka”
Uczniowie klasy I - III przygotowali kanapki na powitanie wiosny z ziół ze swojego ogródka klasowego. smaczne i zdrowe. Rosną mali kucharze.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
PRZEDSTAWIENIE BAŁWANEK
 
 
PRACA W GRUPACH - ROBIMY PSZCZÓŁKI
 
 
 
PRACA W GRUPACH - ROBIMY ŁĄCZKĘ
 
 
 
PRACA W GRUPACH - ROBIMY PTASZKI
 
 
 
PRACA W GRUPACH - ROBIMY ŻABKI
 
 
 
PRACA W GRUPACH - ROBIMY BOCIANY
 
 
 
NA POWITANIE WIOSNY KLASA I-III PRZYGOTOWAŁA WIOSENNE KANAPKI
 
 
 
POCZĘSTUNEK KANAPKOWY- SMACZNEGO
 
 
 
PREZENTACJA NASZEJ WSPÓLNEJ MAKIET WIOSENNA ŁĄKA
 
 
 
PRZEDSTAWIENIE BAŁWANEK I MAKIETA WIOSENNA ŁĄKA
 
 
KOLOROWO, RADOŚNIE, WIOSENNIE.
 
 
CIEPLUTKIEJ I PEŁNEJ RADOŚCI - WIOSNY
 
.
25 marzec 2013r.
 
Życzenia w Świąteczne w PCPR
 
26 marzec 2013r.
 
Wspólnie spędzony czas. Poznanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Słuchanie piosenek związanych z Wielkanocą. Radosne Świętowanie przy wspólnym stole. Dziękujemy Pani Wiesi i Pani Agnieszce za pięknie przygotowane spotkanie. Również w trakcie tego spotkania zostały ogłoszone wyniki konkursu - Wielkanoce Jajko. Gratulujemy zwycięzcom i powodzenia.
 
ZAPRASZAM DO GALERII  
 
 
 

Wszystkie te prace zostały nadesłane z pobliskich szkół z Bardo, Ludwikowic, Polanicy i naszej szkoły na konkurs - Wielkanocne Jajko. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

ZAPRASZAM DO GALERII PRACE NA KONKURS

 
 
 
30 marzec 2013r.
 
RADOSNEGO ALLELUJA
 
"Przez krzyż do nieba".
Dziś jest czas, by podnieść głowy i "dążyć do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi".
 

Obietnica zmartwychwstania pozwala nam radować się niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Jednak bardziej niż w entuzjastycznych śpiewach, Boża radość objawia się w pokoju i w nadziei, których źródłem jest doświadczenie mocy zmartwychwstania Jezusa w naszym życiu. Zachowanie tej radości może czasami oznaczać walkę, ale warto się w nią zaangażować. Świat bowiem będzie nas przekonywał, że nie możemy budować swego życia na Jezusie. Dlatego św. Paweł daje nam radę: "Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi" (Kol 3,2). Kiedy w nasze myślenie zaczyna się sączyć frustracja, zwątpienie, niezadowolenie, poczucie beznadziei, skonfrontujmy je z prawdą zmartwychwstania. Podobnie jak Jan, który zajrzał do pustego grobu i uwierzył; i my wierzymy, że ten Jezus, który umarł i został pogrzebany, jest dzisiaj żywy.

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka.
Życzę, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha.
Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie napełni Nas pokojem i wiarą,
niech da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.
 
RADOSNEGO ALLELUJA ŻYCZY
 
DYREKTOR DPS DLA DZIECI S. ESTERA BARBARA MARKOWSKA,
PERSONEL,
WYCHOWANKOWIE.
 
ZAPRASZAM DO GALERII 
 
 
 
1 kwietnia 2013r.
 
Kochani Przyjaciele wszystkim życzymy błogosławionego nowego miesiąca kwietnia. Wszystkim solenizantom i solenizantkom niech Dobry Bóg błogosławi i strzeże na ich drogach codziennego życia.
 
1 kwietnia 2013r.
 
Drugi Dzień Wielkanocy, lany poniedziałek. Za oknami dużo śniegu nawet nikt nie myślał o polewaniu woda, ale byli tacy co się śnieżkiem obrzucali i w taki sposób utrzymali tradycje lanego poniedziałku. Dalszego radosnego świętowania.
 
2 kwietnia 2013r.
 
Światowy Dzień wiedzy na temat Autyzmu. Wszystkim osobom z Autyzmem najserdeczniejsze życzenia, i nich wasz świat będzie piękny niebieski jak niebo. Proszę zatrzymaj się na chwilkę, skłoń do refleksji nad tymi, których umysł jest tajemniczo splątany AUTYZM jest bardzo trudnym zaburzeniem. Zrozum INNOŚĆ, okaż tolerancje, prześlij uśmiech, myśl szczerą. DZIĘKUJĘ !! 
 
2 kwietnia 2013r.
 
Do naszej placówki przybyły trzy stażystki Pani Psycholog, oraz dwie Panie na opiekunki. Kochane życzymy Wam wiele radości i satysfakcji z pracy z naszymi pociechami tymi najmłodszymi i najstarszymi. Niech uśmiech tych dzieci będzie waszą największą nagrodą.
 
3 kwietnia 2013r.
 
Nasi wychowankowie wraz z opiekunami uczestniczyli w spektaklu Romeo i Julia w operze  wrocławskiej. Każda minuta tego spektaklu dawała wiele do myślenia. Był to wyjątkowy spektakl, który przykuł uwagę każdego oglądającego. Było to coś wyjątkowego.
Również składamy Serdeczne Podziękowanie dla Pani Agnieszki, która zorganizowała dla nas ten wyjątkowy czas.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
 
6 kwietnia 2013r.
 
Serdeczne Podziękowanie dla Pan Zbyszka, za namalowanie ślicznych delfinów w naszej odnowionej hydroterapii. Nasi wychowankowie już na pewno w poniedziałek nadadzą imiona dla delfinów. ;) Ja już jednego nazwałam tego na dole PLUM. ;)
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
 
10 kwietnia 2013r.
 
Serdeczne Podziękowanie dla grupy z Niemiec, która odwiedziła  nasz dom i zostawiła podarunki dla najmłodszych.
 
 
 
10 kwietnia 2013r.
 
Teatrzyk z Krakowa ART - RE z przestawieniem ,,Wawelski Smok”. Wychowankowie mogli wspólnie z aktorami wystąpić na scenie, to była wielka radość naszych dzieci.
 
 
 
10 kwietnia 2013r.
 
Nasze prace na konkurs  ogólnopolski; ,,SEGREGUJESZ? NIE MARNUJESZ!” prace wykonane przez uczniów klasy I-III. Gratulujemy pomysłów.  Ogólnopolski Konkurs „Segregujesz? Nie marnujesz!”, zwany dalej Konkursem, jest częścią programu edukacyjnego pod nazwą: „Akademia Misia Haribo”.
 
Celem konkursu było:
 
 • rozwój u dzieci świadomości ekologicznej i wzmacnianie postawy proekologicznej,
 • nauka pracy w grupie: popularyzowanie idei współdziałania i zachowania w grupie,
 • rozwijanie zdolności manualnych i twórczego myślenia,
 • nauka przestrzegania reguł, cieszenia się z wygranej i akceptacji przegranej, przewidywania i planowania,
 • rozbudzanie ciekawości poznawczej,
 • dążenie do zmniejszenia ilości odpadów w gospodarstwach domowych poprzez uświadomienie dzieciom najprostszych zasad ekologicznego zachowania.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
 
 
11 kwietnia 2013r.
 
Nasze prace na konkurs  ogólnopolski; Temat pracy: „MOJA FANTAZJA” prace wykonane przez uczniów klasy I-III. Gratulujemy pomysłów.
 
Celem konkursu było:
 • rozwijanie twórczości wśród dzieci i młodzieży;
 • inspirowanie do aktywności twórczej w dziedzinie wybranych sztuk plastycznych;
 • rozwijanie wrażliwości estetycznej;
 • prezentacja możliwości twórczych dzieci i młodzieży.
 
NASZE PRACE  KONKURSOWE
 
 
 

KONKURS PLASTYCZNY - „MOJA FANTAZJA” – MIŁOŚĆ NA CAŁYM ŚWIECIE

imię i nazwisko ucznia – SEBASTIAN WITKOWSKI
 
 
 

KONKURS PLASTYCZNY - „MOJA FANTAZJA” - MOJE NAJPIĘKNIEJSZE WAKACJE

imię i nazwisko ucznia - DAMIAN SZEWCZENKO
 
 
 

KONKURS PLASTYCZNY - „MOJA FANTAZJA” - W ZGODZIE Z PRZYRODĄ

imię i nazwisko ucznia – PIOTR KUBERA
 
 
 

KONKURS PLASTYCZNY - „MOJA FANTAZJA” – LOT SAMOLOTEM

imię i nazwisko ucznia – SZYMON KRZYWDA
 
12 kwietnia 2013r.
 
Wspólne zakupy. Chłopcy mieli możliwość poznania jak się robi zakupy w dużym sklepie. Pomagali wybierać towar z półek do koszyka, a następnie uczyli się pomacać prowadzić kosz, płacić przy kasie i wkładać zakupy do samochodu. Również udane były zakupy w sklepie odzieżowym, chłopcy mierzyli spodnie, bluzeczki co sprawiało im wiele frajdy. Na koniec udanych zakupów udaliśmy się na smaczną pizzę. To był bardzo fajny dzień.
 
NASZE ZAKUPY, WIELE RADOŚCI, TO WIDAĆ
 
 
 
17 kwietnia 2013r.
 
Nasze prace na konkurs  ogólnopolski „BŁOGOSŁAWIONY JAN PAWEŁ II - ŚWIADEK WIARY" prace wykonane przez uczniów klasy I-III. Gratulujemy pomysłów.
 
Celem konkursu było:
 • przybliżenie postaci bł. Jana Pawła II;
 • przypomnienie podstawowych wartości, które głosił bł. Jan Paweł II;
 • pobudzenie aktywności twórczej uczniów;
 • prezentacja twórczości uczniów szkół specjalnych.
 
NASZE PRACE NA KONKURS
 
 
 

„BŁOGOSŁAWIONY JAN PAWEŁ II- ŚWIADEK WIARY"

imię i nazwisko ucznia - DAMIAN SZEWCZENKO
 
 
 

„BŁOGOSŁAWIONY JAN PAWEŁ II- ŚWIADEK WIARY"

imię i nazwisko ucznia – SZYMON KRZYWDA
 
 
 

„BŁOGOSŁAWIONY JAN PAWEŁ II- ŚWIADEK WIARY"

imię i nazwisko ucznia – PIOTR KUBERA
 
 
 

„BŁOGOSŁAWIONY JAN PAWEŁ II- ŚWIADEK WIARY"

imię i nazwisko ucznia – SEBASTIAN WITKOWSKI
 
17 kwietnia 2013r.
 
Udział w konkursie ogólnopolskim wydawnictwo JUKA ,,ZABAWA W TEATR”.  Przygotowano prezentację fotografii z przedstawienia szkolnego ,,Jesienne miesiące’’ i ,,Jesienne zwierzątka”. Gratulujemy pomysłowych stroi i zaangażowania w grę teatralną. Czynny kontakt ze sztuką wpływa w sposób znaczący na podnoszenie poziomu kultury dziecka. Kształtuje osobowość dziecka, rozszerza horyzonty, rozwija inteligencję, wrażliwość, zaszczepia wartości humanistyczne. Międzynarodowy Dzień Teatru to święto ustanowione w 1961 r. dla upamiętnienia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r. Dzień obchodów wyznaczono na 27 marca.
 
 
 
 
 
17 kwietnia 2013r
 
Dzisiejszego dnia Pan Rysiu obchodził 60 urodziny. Wychowankowie i Kadra, na czele z Siostrą Dyrektor Esterą - Barbarą składają serdeczne życzenia, a orkiestra naszego domu zagrała 100 lat.
 
 
 
 
18 kwietnia 2013r.
 
Grupa naszych wychowanków udała się do galerii kłodzkiej na zajęcia edukacyjne ,,Zadziwiające Owady”. Jest tylko jeden gatunek ludzi i ponad milion gatunków owadów. Zadziwiające owady to edukacyjna wystawa dla dzieci na temat fascynującego świata owadów. Super sprawa dzieciaki poznały różne owady, ich budowę, mogły poczuć się jak pszczółki w ulu, poznać życie i pracę pszczółki na łące, prace i życie mrówki w mrowisku oraz prawdziwa królową mrowiska widziały na żywo w specjalnym mrowisku. Na koniec dla każdego uczestnika był przepiękny dyplom z fotografią. To była bardzo mila niespodzianka. Serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów wystawy ,,Zadziwiające Owady”. Życzymy dalszych wspaniałych pomysłów w rozbawianiu i edukowaniu dzieci.
 
ZAPRASZAM DO GALERII

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 
 
 
19 kwietnia 2013r.
 
19 kwietnia 2013 roku Telewizja Polska zrealizuje na żywo kolejną transmisję w ramach autorskiego projektu "Internetowy Teatr TVP dla szkół", tym razem z Kieleckiego Teatru Tańca. Nasi wychowankowie i uczniowie mieli możliwość oglądania za pomocą Internetu przepięknego przedstawienia teatralnego pt. ,,DZIADEK DO ORZECHÓW” Dziadek do orzechów w opracowaniu dla Kieleckiego Teatru Tańca stanowi piękną, barwną kompozycję, poruszającą wyobraźnię dzieci i wzruszającą dorosłych. Fabuła przedstawiona za pomocą tańca, niezwykle obrazowa i bardzo ciekawa pod względem instrumentalnym muzyka oraz świąteczna tematyka pozwoli widzom przenieść się w świat magii i fantazji.
 
 
 
 
20 kwietnia 2013r
 
Dzisiejszego dnia odwiedził nas Pan Kmita, który urozmaicił dzieciom dzień poprzez grę przeróżnych piosenek. Wychowankowie mogli wysłuchać pięknego grania, oraz wspólnie pośpiewać, potańczyć. Wspólnie spędzić czas. Serdeczne Podziękowanie dla pan Kmity za urozmaicenie czasu naszym wychowankom.
 
 
 
 
22 kwietnia 2013r.
 
Dziś jest Światowy Dzień Ziemi. Nasi wychowankowie poznali sposoby dbania o przyrodę podczas zajęć plastycznych i muzycznych, grali w gry o tematyce ekologicznej oraz zasadzili cebulkę na szczypiorek. Przypomnieliśmy sobie jak należy segregować śmieci. Żółty kosz do plastików, niebieski kosz do papierów, zielony kosz do szkła kolorowego. Chociaż większość naszych wychowanków potrafi już segregować, to takie przypomnienie uczy na nowo obowiązku segregacji dzieci i opiekunów. Prezentuje nasza prace ,,Dbamy o ziemie, ona jest naszym domem” – Gratuluje pomysłu ciekawej pracy plastycznej.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 

 
 
24 kwietnia 2013r.
 
Już wiosennie, coraz więcej czasu spędzamy na dworze, co sprawiam nam wiele przyjemności i satysfakcji. Dzisiejszego dnia swoje urodziny obchodził Grzegorz. S. Emilia z uczniami swojej klasy przygotowała mu wspaniałe przyjęcie. Kochany Grzesiu życzymy Ci samych sukcesów, radości i Błogosławieństwa Bożego.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
LUBIMY RAZEM SPĘDZAĆ CZAS
 
 
JESTEŚMY SZCZĘŚLIWI, JUŻ PRZYSZŁA WIOSNA
 
 
KAŻDY Z NAS JEST INNY, ALE KAŻDY CHE BYĆ KOCHANY. DZIĘKUJE ZE JESTEŚ.
 
 
25 kwietnia 2013r.
 
Dzisiaj swoje święto obchodził Szymonek. Dla Szymonka już od rana składali życzenia jego koledzy i opiekunowie. W klasie miał zorganizowane mini urodzinki z poczęstunkiem. Kochany Szymonku życzymy Ci spełnionych marzeń i nadziej ze każda chwila jest wyjątkowa. Niech Dobry Bóg Ci błogosław.
 
 


25 kwietnia 2013r.
 
W godzinach popołudniowych, dla naszych wychowanków pedagog DPS zorganizował zabawę przy muzyce, połączoną z konkursami, tańcami integracyjnymi, zabawami przedszkolnymi,  do tego była smaczna pieczona kiełbaska i Cola. Kieruje serdeczne Podziękowanie za piękne zaangażowanie wszystkich Opiekunów oraz naszych kochanych stażystek. Nasi wychowankowie, tak naprawdę dzięki Wam mieli wspaniałą zabawę.
 
 
 
PIERWSZE WIOSENNE GRILOWANIE Z ZABAWĄ TANECZNĄ

 
 
26 kwietnia 2013r.
 
Uczniowie klasy I - III wykonali prace plastyczne, na konkurs organizowany przez; Wrocławski Teatr Lalek ,, MOJA ULUBIONA BAJKA”
 
Celem konkursu było:
 • rozwijanie twórczości wśród dzieci;
 • inspirowanie do aktywności twórczej;
 • rozwijanie wrażliwości estetycznej;
 
 
 

imię i nazwisko dziecka

PIOTR KUBERA 

tytuł bajki przedstawionej na pracy

MYSZKA MIKI

 
 
 

imię i nazwisko dziecka

DAMIAN SZEWCZENKO 

tytuł bajki przedstawionej na pracy

KUBUŚ PUCHATEK I PRZYJACIELE

 
 

imię i nazwisko dziecka

SZYMON KRZYWDA  

tytuł bajki przedstawionej na pracy

KRÓL LEW

 
 
 

imię i nazwisko dziecka

SEBASTIAN WITKOWSKI

tytuł bajki przedstawionej na pracy

PINGWINY Z MADAGASKARU

 
27 kwietnia 2013r.
 
Trzech naszych wychowanków Stasiu, Kordian, Piotr z S. Samuelą i Księdzem Proboszczem Stanisławem, uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej Odprawianej Przez Księdza Biskupa Ignacego Deca w Bardo, w sanktuarium NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W BARDZIE, SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ STRAŻNICZKI WIARY ŚWIĘTEJ.
 
W BARDO  JEST PIĘKNIE.
 
 
 
PAMIĘTALIŚMY O WAS W MODLITWIE.
 
 
 
29 kwietnia 2013r.
 
Dziś wybraliśmy się w góry. Nasz grupa była liczna 20 wychowanków i 11 osób kadry. Pokonaliśmy szlak na Strzeliniec, było chwilami ciężko, ale daliśmy radę. Leżał śnieg, było ślisko, ale każdy dzielnie szedł do przodu. Budząca się wiosna do życia, piękne widoki na tarasach zachwycały każdego z nas. Na koniec niespodzianka, smaczne lody na patyku i powrót do domu. Zmęczeni ale z uśmiechem na twarzy wracaliśmy z naszej pierwszej wiosennej wyprawy górskiej. Dziękujemy Organizatorom, wszystkim naszym kochanym Paniom Opiekunkom i Siostrom, bo dzięki Wam mogła ta wyprawa być taka super.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
 
RADOŚĆ, DAJE NAM NADZIEJE NA LEPSZE JUTRO
 
 
 
RAZEM MOŻEMY POKONAĆ TO CO TRUDNE I IŚĆ DALEJ
 
 
 
DZIĘKI TOBIE WIEM, ŻE MOGĘ DOJŚĆ NA SZCZYT
 
 
 
DZIĘKUJĘ ŻE KAŻDEGO DNIA MOGĘ NA CIEBIE LICZYĆ, A TY NA MNIE
 
 
 
DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNĄ WYPRAWĘ, BYŁO SUPER 
 
I JUŻ NOWY MIESIĄC, ZAPRASZAM DO NAS
 
1 maja 2013r.
 
Kochani Przyjaciele wszystkim życzymy błogosławionego nowego miesiąca kwietnia. Wszystkim solenizantom i solenizantkom niech Dobry Bóg błogosławi i strzeże na ich drogach codziennego życia.
 
 KOCHANYM PRZYJACIOŁOM, DOBROCZYŃCOM, ORAZ TOBIE
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, BŁOGOSŁAWIEŃSTWA BOŻEGO
ŻYCZĄ WYCHOWANKOWIE NASZEGO DOMU
 
 
 
1 maja 2013r.
 
Kieruje Serdeczne Zaproszenie, do nas na na 8 maja 2013r. na Festyn Integracyjny. Więcej informacji na plakacie.
 
ZAPRASZAMY DO NAS
 
 
 
6 maja 2013r.
 
Wyjazd naszych wychowanków i uczniów, do Szkoły Muzycznej do Kłodzka. Mogliśmy posłuchać gry na saksofonie, klarnecie i fortepianie. Wspólne zabawy przy muzyce: odgadywanie utworów granych na fortepianie i klarnecie. Zabawy muzyko rytmiczne w kole. Serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów za wspólnie spędzony czas.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
ZAWSZE RAZEM TAM GDZIE MUZYCZNY ŚWIAT ;)
 

8 maja 2013r.
 
Wspólna zabawa i wiele atrakcji festynowych umiliło nam czas. Festynowe hasło to ,,Muminek zmrużył oczy i pomyślał, jak każdy jest inny’’.
W festynie uczestniczyły szkoły; z Polanicy, Ludwikowic, Bożkowa, Ścinawki Średniej, Bardo, i z naszej sąsiedniej szkoły.
Uczestnicy obejrzeli przestawienie związane z hasłem, Poznali ze są różni ludzie na świecie ale to sprawia ze tworzymy jeden kolorowy piękny świat. Po przedstawieniu zatańczył Zespół Pieśni i Tańca z Nowej Rudy. Uczestnicy zadziwili nas przepięknym tańcem , krakowania, Kujawiaka, Polki itp. Taniec integracyjny który nas zachęcił do wspólnej zabawy. Uczestnicy festynu malowali swoje portrety na sztalugach, obrysowywali siebie, malowali suchymi pastelami, kredkami, malowali farbami. Również były wykonywane maski gipsowe, malowano twarz oraz papieroplastyka gdzie powstawały piękne motyle, wiatraczki, kwiatki i serduszka. Dla najmłodszych uczestników była uruchomiona zjeżdżalnia.  Temu wszystkiemu towarzyszyła super muzyka, miła atmosfera i wspaniała zabawa. Dziękujemy Organizatorom za trud, pomysł i zaangażowanie. Do kolejnego udanego i tak wspaniałego festynu.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
IV FESTYN INTEGRACYJNY
POD HASŁEM MUMINEK ZMRUŻYŁ OCZY I POMYŚLAŁ:,,JAK KAŻDY , JEST INNY''
.
 
PRZEDSTAWIENIE,, MUMINEK"
 
 
WSPÓLNA ZABAWA , MALOWANIE PORTRETÓW, MALOWANIE TWARZY, MASKI GIPSOWE
 

 
MALOWANIE SWOJEGO PORTRETU
 
 
PAPIEROPLASTYKA, MASKI GIPSOWE, I PREZENTACJA PORTRETÓW
 
 
NOWE PRZYJAŹNIE, MALOWANIE TWARZY, CO ZA RADOŚĆ
 
 
DLA NAJMŁODSZYCH ATRAKCJA, DMUCHANY MATERAC, MOŻNA BYŁO POSZALEĆ
 
 
DZIĘKUJEMY ORGANIZATOROM, BYŁO NAPRAWDĘ SUPER.
 
 
20 maja do 30 maja 2013r.
 
Wychowankowie naszego domu, Ci najmłodsi i najstarsi w liczbie 36 wraz z 12 opiekunami przebywali na turnusie wypoczynkowym w Jantarze w Ośrodku Bursztyn. 20 maja 2013r. w godzinach porannych zaczęliśmy się szykować do wyjazdu. O godzinie 4.30 ksiądz Proboszcz Stanisław Karawan odprawił Msze Świętą o szczęśliwą drogę, udany pobyt i siły dla wychowanków i kadry. O godzinie 5.15 pobłogosławił całą grupę i udaliśmy się w drogę. Długa droga przed nami uciekała tak szybko ze już o godzinie 16.30 byliśmy w miejscowości Jantar, tam nas przywitała przemiła Pani Kasia, która zaprosiła nas na obiadokolację a następnie rozpakowaliśmy swoje bagaże i każdy udał się do swojego domku.
Domki super, drewniane i jak z bajki. Moim marzeniem było zorganizowanie wakacyjnego wypoczynku w takich domkach. W tym roku się udało. Choć nie dostaliśmy dofinansowania, to tacy ludzie jak właściciele Ośrodka Bursztyn oraz Pani Kasia, pomogli nam spędzić miłe i niezapomniane chwile.
Były dyskoteki, wyjścia wspólne nad morze, wspólne grylowanie kiełbasek, zabawy przy gitarze, wyjścia do kościoła na wspólne Msze Święte, Udaliśmy się na wycieczkę do Krynicy morskiej, gdzie na statku mieliśmy rejs a następnie zwiedzaliśmy te piękne miasto. Razem udaliśmy się do Fundacji Wróć i tam byliśmy w mini Zoo, gdzie obserwowaliśmy przeróżne zwierzątka i te malutkie i te duże. Mogliśmy je karmić. Każdy mógł pojeździć na koniku, który na koniec swoimi zębami lekko ugryzł na pamiątkę tego spotkania. Szaleństwem były gokarty, najmłodsi wychowankowie jeździli z starszymi. Szaleństwo na torze sięgało zenitu, jak niektórzy by wypadli z toru, a liktorzy nawet chcieli przeskoczyć przez barierkę zabezpieczającą. Niektórzy nawet kapali się w morzu, mimo kiepskiej pogody spędzaliśmy dużo czasu na świeżym powietrzu. Gry w piłkę, zabawy z chusta klanza, kibicowanie gry w piłkę grupie z Łomży. Zabawa przy muzyce na żywo z ciasteczkiem i kawką. Grupa wychowanków każdego dnia z panem Robertem chodziła na siłownie, by ćwiczyć i doprowadzać się do lepszej kondycji fizyczne. Jedzonko było pyszne i takie ze niektórym nawet się przytyło.
Pomimo ze pogoda nas nie rozpieszczała, była różna to czas nam tak szybko płynął z dnia na dzień ze przyszedł dzień wyjazdu. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, śniadanko i czas wyjazdu. Pożegnaliśmy się i w drogę. Już na nas czekali w domu z utęsknieniem. A my już czekamy na kolejne wakacje.

ZAPRASZAM DO GALERII

ZAPRASZAM DO GALERII

ZAPRASZAM DO GALERII

 
RADOSNE ZABAWY NAD MORZEM
 
 
HIPOTERAPIA TEŻ BYŁA
 
 
 
DŁUGIE SPACERY :)
 
 
 
PRACA RYBAKA, LENIUCHOWANIE I SPACEROWANIE
 
 
ZACHODY SŁOŃCA, NAJPIĘKNIEJSZE CHWILE
 
 
 
CZY ZIMNO, CZY CIEPŁO ZAWSZE BYLIŚMY W DRODZE
 
 
REJS STATKIEM, NIEZAPOMNIANE CHWILE
 
 
DYSKOTEKI, PRZYNAJMNIEJ MOŻNA BYŁO SPALIĆ PYSZNE JEDZONKO ;)
 
 
PIASEK. MORZE, CZEGO MOŻNA CHCIEĆ WIĘCEJ ?
 
 
ZWIEDZALIŚMY, SPACEROWALIŚMY
 
 
MINI ZOO, TO BYŁO CIEKAWE SPOTKANIE
 
 
 SŁONECZNE DNI, I OPALANIE ;)
 
 
CZAS NA ZABAWĘ
 
 
NIE ZABRAKŁO I REHABILITACJI
 
 
WIECZORNE GRYLOWANIE I ZABAWA PRZY MUZYCE, GITARZE
 
 
NAJWIĘKSZA ATRAKCJA OŚRODKA, TO BASEN.
 
 
SPACERKI DLA ZDROWIA I URODY
 
 
 RADOŚNI, ZADOWOLENIE - TO PO PROSTU MY
 
 
DZIĘKUJEMY PANI KASIU. MASAŻE I INHALACJA, BYŁO SUPER.
 
 
MOŻE, ZOSTANĘ RYBAKIEM? ;)
 
 
 
 
 
DZIĘKUJEMY
 
 
ZA CUDOWNY CZAS
 
W
OŚRODKU BURSZTYN
 
W
MIEJSCOWOŚCI JANTAR
 
DLA SZEFOSTWA
ORAZ
DLA KOCHANEJ PANI KASI
 
KADRA, WYCHOWANKOWIE I DYREKCJA
DPS DLA DZIECI ZE ŚCINAWKI DOLNEJ
 
 
 
30 maja 2013r.
 
Dziś wielkie święto, Uroczystość Bożego Ciała. Wychowankowie, którzy zostali w domu, nie uczestniczyli w turnusie nad morzem, oczekiwali na przyjście Pan Jezusa,  który błogosławił tym którzy tu pracują przebywają i tworzą wspólnotę. W tym roku obchodzimy rok wiary. Pełni zadumy i ufności czuwali już od porannych godziny i pomagali w tworzeniu ołtarza eucharystycznego gdzie miał zagościć Pan Jezus. Żywy i prawdziwy
 
WITAJ JEZU, ŻYWY I PRAWDZIWY W NASZYM DOMU
 
 
 
 
OJ, JUŻ NOWY MIESIĄC - ZAPRASZAM
1 czerwca 2013r.
 
Nowy miesiąc przed nami. Wszystkim solenizantom i solenizantkom składamy serdeczne życzenia. Wiele radości, błogosławieństwa, miłości i by spełniały się Wasze wszystkie marzenia i pragnienia.
 
3 czerwca 2013r.
 
W naszym domu odbył się Uroczysty Dzień Dziecka. Dla naszych wychowanków została zorganizowana zabawa taneczna ze słodkim poczęstunkiem i napojami. Taneczna zabawę przeplatały konkursy i nagrody. Wychowankowie wraz z opiekunami świetnie się bawili. Serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów Pani Wioli Jaworskiej i Pani Anny Soja.
 
4 czerwca 2013r.
 
Przegląd zespołów artystycznych w Ścinawce Średniej. Nasi wychowankowie i uczniowie uczestniczyli w przeglądzie artystycznym. Grupa s. Emilii wystąpiła z przedstawieniem pt. ,,Z Muminkiem przez Świat’’, grupa Pani Asi i Pani Agnieszki z przedstawieniem pt. ,,Smok Wawelski”. Wszyscy byli niesamowicie zaangażowani w role aktorską. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i pięknej gry aktorskiej.
 
4 czerwiec 2013r.

X DIECEZJALNY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

POD HASŁEM „DOBRZE ŻE JESTEŚ ”

Uroczysta Msza Św. O godz.10.00 w katedrze świdnickiej plac Jana Pawła i pod przewodnictwem i. E. Ks. Biskupa Ignacego Deca z udziałem wielu kapłanów. Przemarsz ulicami miasta do szkoły specjalnej przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 3 w Świdnicy. Festyn na boisku szkolnym, w czasie którego uhonorowanie statuetką i nadanie tytułu: przyjaciel niepełnosprawnych wyróżniającym się, zaangażowanym w życie szkoły. Dla zaproszonych gości przygotowano m.in.; poczęstunek, konkursy, wspólne zabawy, charytatywna zabawa aukcyjna, gra skojarzeń, wiele niespodzianek

ZAPRASZAM DO GALERII

ZAPRASZAM DO GALERII


 
ZAWSZE RAZEM
 
 
 
,,DOBRZE ŻE JESTEŚ"
 
 
6 czerwiec 2013r.
 
Dziś wyjątkowy dzień w naszym domu, 18 urodziny Adasia Stasiak. Siostra Dyrektor Estera Barbara Markowska złożyła serdeczne życzenia z okazji 18 urodzin i wręczyła prezent a w nim upragniona mp3 i inne drobiazgi. Były fajerwerki, zdmuchiwanie świeczek z tortu, szampan pikolo i smaczny tort. Opiekunowie, Nauczyciele z wychowankami przygotowali przepiękne laurki dla swojego wychowanka, ucznia i kolegi ze szkoły i domu. Super zabawę, przy ulubionych przebojach, poprowadził jak zwykle utalentowany Sławek. Wszyscy się dobrze bawili, uśmiech towarzyszył każdemu, i temu dużemu i temu małemu. A w tym gronie najszczęśliwszy był Adaś, na jego twarzy widniał uśmiech i radość, która udzielała się też innym. Serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów Siostry Klary i Pani Wioli oraz Podziękowanie dla Pań z kuchnia za przepyszny tort.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
WIELE BŁOGOSŁAWIEŃSTWA, MIŁOŚCI I RADOŚCI
 
 
SPEŁNIONYCH MARZEŃ, KOCHANY ADASIU.
 
 
7 czerwca 2013r.
 
Teatr PUCHATEK z Krakowa odwiedził nasz dom z przedstawieniem ,,PRZYGODY  ROZBÓJNIKA RUMCAJSA”
Był ponury Książe, który chciał bawić i polować na zwierzęta. Pewnego dnia Rumcajs musiał zrobić dla niego buty, lekkie jak puch w kolorze złota i żeby zmieniały kolor. Rumcajs poszedł do swojego przyjaciela, który mieszkał w stawie i miał na imię Wodnik. Rumcajs zrobił te buty dla księcia ale te buty były magiczne. Gdy książę włożył je na nogi tonagle zaczął tańczyć, buty same go wzięły w tan, bo to magiczne buty były. Książę chciał przestać tańczyć, a Rumcajs już butów nie robił i został dalej rozbójnikiem. Książę dostał list od cesarza, że jak zrobi dobry uczynek to dostanie złoty order, dlatego też chciał zwierzęta upolować albo złapać Wodnika, co ostatecznie nie udało mu się. Gdy próbował polować usłyszał niedźwiedzia przestraszył się ale najbardziej wystraszył się ducha, za którego przebrał się Rumcajs. Nasz tytułowy bohater myślał, że książę się zmieni ale nic z tego.Opowieść w formie kostiumowego spektaklu teatralnego uczy przyjaźni, tolerancji i niesienia pomocy słabszym. Humorystyczne sceny i rockowa muzyka wzbudziły u dzieci zachwyt i wywołały dobrą zabawę.
 
CIEKAWE PRZEDSTAWIENIE
 
  
8 czerwca 2013r.
 
Wielisławiu Starym, w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, 8 czerwca odbyło się spotkanie dzieci z kół misyjnych diecezji świdnickiej. Nasz dom prezentowało 4 wychowanków Kordian, Stasiu, Marcin i Piotr, którzy razem z s. Emilia udali się na uroczystości do Wielisławia.
Młodzi misjonarze łącząc się duchowo z dziećmi na wszystkich kontynentach uczestniczyli we Mszy Świętej oraz obejrzeli prezentację multimedialną, przygotowaną przez misjonarzy. Po wspólnej modlitwie dzieci wesoło bawiły się podczas zabaw misyjnych, śpiewały religijne piosenki oraz obejrzały inscenizację o objawieniach Matki Bożej w Guadelupe. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa. Pielgrzymka do Wielisławia, była wyrazem wdzięczności za dar wiary, otrzymany na chrzcie świętym.
 
NASZA GRUPA TO GRUPA ŻÓŁTA
 
 
11 czerwca 2013r.
 
Udział w spartakiadzie w Ścinawce Średniej. Nasi wychowankowie  i uczniowie szkoły uczestniczyli w spartakiadzie. Konkursy, zabawa z chustą i taniec umilały wspólna zabawę. Serdeczne Podziękowanie dla organizatorów.
 
MEDALE DLA KAŻDEGO, SUPER :)
 
 
KONKURSY, TAŃCE, WSPÓLNE ZABAWY
 
 
JESTEM SZCZĘŚLIWY - DZIĘKUJĘ
 
 
14 czerwca 2013r.
 
Do wieczności odszedł nasz wychowanek Śp. Tadeusz Zatwarnicki, 60 lat. W naszym domu przebywała od 1 października 1965r.
Wieczny odpoczywanie racz mu dać Panie, a światłość wiekuista nich mu świeci. Niech  odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen. Msza Święta pogrzebowa 17.06.2013r. godzina 10.00.
 
 
 
 
17 czerwiec 2013r.
 
Pogrzeb Śp. Tadeusz Zatwarnicki, 60 lat. W naszym domu przebywała od 1 października 1965r. Mszę Świętą odprawił Ojciec Leon, w uroczystości pogrzebowej uczestniczyli dwaj bracia Tadeusza, Kadra DPS dla Dzieci, Kadra z Niepublicznego Zespołu Szkół, oraz koledzy z DPS dla Dzieci.
 
Wieczny odpoczywanie racz mu dać Panie, a światłość wiekuista nich mu świeci.
Niech  odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 
ŚP. TADEUSZ ZATWARNICKI 
 
 
18 czerwca 2013r.
 
ZOO w Dvur Kralove, nie jest typowym ZOO, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Nasi czescy sąsiedzi, stworzyli w Dvur Kralove namiastkę afrykańskiego Safari i zwierzynę możemy zwiedzać poruszając się po ogrodzie safaribusem. To w dużym stopniu zwiększa atrakcyjność tego miejsca i gwarantuje, że dzieciaki w niezapomniany sposób przeżyją kontakt z fauną afrykańską.
Widzieliśmy lwy, tygrysy, słonie, zebry, hipopotami, żyrafy okapi, antylopy, mnóstwo gatunków ptactwa afrykańskiego i wiele, wiele innych gatunków zwierzyny afrykańskiej.
Najcenniejsze gatunki zwierząt, żyjące w tym ZOO to: Hiena, gepard, orangutan, krokodyl kubański, gawial sudański, kakadu molucka, hipopotam liberyjski, nosorożec czarny, indyjski, nosorożec biały północny, słoń afrykański, antylopa afrykańska, lampart śnieżny, lampart perski, goryl. Unikatem jest nosorożec biały, północny. Na świecie żyją prawdopodobnie jedynie 24 osobniki, z których 9 znajduje się w tym ZOO.
Zwierzęta mają tu absolutne pierwszeństwo - jeśli zebra wejdzie na drogę, to stoimy i czekamy, aż jej się zechce zejść...
Aparat fotograficzny był absolutną koniecznością. Zdjęcia zwierząt z odległości 2-3 metrów są naprawdę możliwe. Było super pozdrawiamy i dziękujemy organizatorom.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
PIĘKNE, JEST TO ZOO
 
 
ZACHWYT W OCZACH
 
 
KOŚCIOTRUPKI ;)
 
 
BYŁO CUDOWNIE, TO WIDAĆ PO NAS
 

19 czerwca 2013r.
 
Piknik artystyczny. Malowanie farbami za pomaca rak, stóp malowanie według własnego pomysłu. Malowanie, rysowanie kredkami. Czerpanie papieru. Praca z pianką montażową tworzenie oryginalnych dekoracji. Super fajna zabawa dała wiele radości i satysfakcji. Na koniec kiełbaska z grila z colą. To naprawdę był fajny dzień.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
NASZE PLASTYCZNE POMYSŁY
 
 
BAWILIŚMY SIĘ SUPER, TO WIDAĆ
 
 
NASZE SKROMNE PRACE ;)
 
 
20 czerwca 2013r.
 
Z okazji Święta Rodziny uczniowie i wychowankowie naszego domu przygotowali przedstawieni ,,Jak Szewczyk pokonał smoka” pod opieka Pani Asi i Pani Agnieszki. Serdecznie gratulujemy przepięknej gry aktorskiej oraz  pomysłu strojów dla aktorów. 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
GRATULUJEMY WSPANIAŁEJ GRY AKTORSKIEJ
 
 
FOTKA ZE SMOKIEM, CZY SMOK MA  OCHOTĘ NA JEDZONKO ;)
 
 
Dalsza część nasze zabawy Święta Rodzinnego była na podwórku. Tu niespodzianki, kwizy, konkursy, przebierania, jazd na rowerze trzykołowym, narty na 3 osoby, taniec  oraz wiele innych atrakcji. Super bawili się nasi rodzice, opiekunowie oraz wszystkie nasze kochane dzieci i te małe i te duże. Jeszcze raz serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów. Wspaniały pomysł, wspaniała zabawa.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
WSPÓLNY CZAS Z DOROSŁYMI, CHWILE RADOŚCI 
 
 
21 czerwca 2013r.
 
Już czekamy na wrzesień i na nowe zajęcia z hipki. Dziękujemy pani Dorocie za super czas i urozmaicony czas. Za dobre serce. Nasz konik, tak jak my, już czekamy na siebie.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 


21 czerwca 2013r.
 
Udział w teleturnieju LOLEK zorganizowanym przez księdza proboszcza Stanisława Karawan ze Ścinawki Dolnej. Nasi starsi wychowankowie dobrze się bawili. Zagrali meczyk nawet strzelili gola, tylko ze w swoja bramkę. Pyszna kiełbaska z gryla i smaczne ciasteczko było super przerywnikiem w tej zabawie Lolkowej.
 
26 czerwca 2013r.
 
Wychowankowie skorzystali z sakramenty pokuty i uczestniczyli we Mszy Świętej, by w ten sposób rozpocząć czas wakacyjnego wypoczynku. Msze Świętą odprawił, ojciec Roman franciszkanin z Wambierzyc.
 
DZIĘKUJĘ CI JEZU ZA MIŁOŚĆ
 
 
 
28 czerwca 2013r.
 
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013. Udział w parafialnej Mszy Świętej z okazji zakończenia roku szkolnego. Uroczysty apel szkolny, rozdanie świadectw, dyplomów. Wszystkim nauczycielom, opiekunom i uczniom życzymy zdrowych i radosnych pełnych wrażeń wakacji.
 
KLASA I-III PIERWSZY ETAP EDUKACYJNY  -  GRATULUJEMY
 
 
 
ŻYCZYMY WAM KOCHANI
RADOSNYCH, SPOKOJNYCH ALE PEŁNYCH WRAŻEŃ WAKACJI ;)
 
 
 
 
LIPIEC 2013r.
1 lipca 2013r.
 
Kochani Przyjaciele, Znajomi i Dobroczyńcy naszego domu. Rozpoczynając nowy miesiąc składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Niech Dobry Bóg towarzyszy wam każdego dnia i udziela swojego błogosławieństwa.
Szczególe życzenia składamy i przesyłamy dla wszystkich solenizantek i solenizantów miesiąca lipca.
 
3 lipca 2013r.
 
Wychowankowie wraz z siostrami i paniami naszego domu uczestniczyli we Mszy Świętej za naszych Dobroczyńców. Oraz za tych wszystkich za których chłopcy wraz z s. Edyta każdego dnia wspólnie się modlą. Niech Dobry Bóg Wam błogosławi.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
MSZA ŚWIĘTA ZA NASZYCH PRZYJACIÓŁ - KLIKNIJ
 
 
PAMIĘTAMY O WAS KOCHANI W MODLITWIE 
 
 
5 lipca 2013r.
 
Wychowankowie wraz z paniami opiekunkami, wspólnie przy pracy przebierania, łuskania groszku zielonego. Wszyscy chętnie pracowali ze groszkiem napełniały się miski. Oj będzie na zimę groszku :) Radośni uśmiechnięci razem jak zwykle do celu.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
RAZEM  ZAWSZE SZYBKO MIJA PRACA
 
 
15 lipca 2013r.
 
Już od rana grupa wychowanków rozśpiewana. Dziś swoje święto miała sam Siostra Dyrektor Esteta Barbara Markowska. Przedstawiciele każdej grupy składali serdeczne życzenia. Jesteś skarbem i promykiem nadziei, dziękujemy że jesteś z nami i dla nas. Za to ze jesteś.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
KOCHAMY CIEBIE DROGA SIOSTRO 
 
 
 
 
16 lipca 2013r.
 
Uroczysta Msza Święta  imieninowa od personelu w intencji Siostry Dyrektor Estery Barbary Markowskiej. Po Uroczystej Mszy Świętej serdeczne życzenia dla kochanej solenizantki i wspólny obiad. Wspólne świętowanie i bycie razem na nowo daje nadzieję ze życie ma sens.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
 
DZIĘKUJĘ ZA KAŻDY GEST DOBROCI I MIŁOŚCI
 
 
19 lipca 2013r.
 
Wychowankowie wraz z paniami opiekunkami i siostrami wspólnie przy pracy fasolki szparagowej. Wszyscy chętnie pracowali obcinali odpowiednio fasolkę. Starsi wychowankowie doskonale wiedzieli jak się to robi, młodsi uczyli się tej sztuki. Po jakimś czasie najmłodsi już mieli wprawę. Oj będzie na zimę fasolki szparagowej mijam J. Radośni uśmiechnięci i wspólne przebywanie jak zwykle sprawiały że praca szybko nam leciała.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
FASOLKOWE SZALEŃSTWO ;)
 
 
24 -28 lipca 2013r.
 
Grupa wychowanków naszego domu wraz z siostrami Edyta i Emilią, uczestniczyli w spotkaniu młodych na Górze Świętej Anny. Czas modlitwy, wspólnego spotkania z innymi i bycia sprawił ze siostry i wychowankowie na nowo odkrywali swoje bycie i działanie w świeci i dla świata. Był to wyjątkowy, błogosławiony czas.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
WSPÓLNIE SIĘ BAWIMY - TWORZYMY WSPÓLNOTĘ MIŁOŚCI
 
 
 
RAZEM PIELGRZYMUJEMY DO DOMU OJCA
 
 
 
WSPÓLNE FOTOGRAFIE - SUPER WSPOMNIENIA
 
 
1-31 lipca 2013r.
 
Miesiąc lipiec bardzo szybko nam mija. W dni cieple, upalne korzystaliśmy z basenu. Chlupanie w cieplej wodzie przynosiło nam wiele radości. Były takie dni że to wychowankowie wrzucali do basenu soje panie opiekunki a czasami nawet siostry J. Fajnie ze razem potrafimy się bawić i tworzyć jedna wielką rodzinę w której nie brakuje prawdziwej chrześcijańskiej radości i miłości. Wspólne spacery, zabawy na placu dla dzieci, urozmaicały czas wakacyjny.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
UŚMIECH, RADOŚĆ, CZY TRZEBA CZEGOŚ WIĘCEJ ;)
 
 
 
1 sierpnia 2013r.
 
Kochani Przyjaciele naszego domu. Wszystkim Sponsorom, Ludziom Dobrego Serca, Składamy serdeczne Podziękowanie i zapewniamy pamięć w modlitwie.
Kochani wszystkim solenizantkom i solenizantom życzymy wiele błogosławieństwa, radości, miłości, spełnionych marzeń.
 
18 sierpnia 2013r.
 
Wychowankowie uczestniczyli we Mszy Świętej na której swoje śluby wieczyste składała s. Natanaela Sienkiewicz. Po Mszy Świętej z życzeniami, kwiatami, i pięknym aniołkiem cala grupa składała najserdeczniejsze życzenia kochanej siostrze. Nie zabrakło radości, wzruszeń. Kochan Siostro bądź nadal promykiem i uśmiechem dla tych wychowanków, oni potrzebują Ciebie każdego dnia.
 
21 sierpnia 2013r.
 
Chłopcy mieli niespodziankę przyjechał do nas w odwiedziny Mateusz swoim motorem. Ja to chłopaki każdy z nich chciał dotknąć, wsiąść i nawet przejechać się takim motorem. Marzenia każdego wychowanka się spełniły. Super dziękujemy Mateusz za te radość wyjątkową.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
WYSTARCZY MOTOR I CHŁOPAKI SZALEJĄ :) I NIE TYLKO
 
 
25 sierpnia 2013r.
 
W naszym domu gościliśmy grupę młodzieży TAU która przebywa w Wambierzycach, wraz z siostrami: Nikodemą, Laura, Rafaelą, Natanaela. Młodzież miała możliwość spotkania i poznania życia naszych wychowanków. Wspólnie spędzony czas, jednym jaki i drugim pokazał, ze jesteśmy dla siebie potrzebni.
 
26 sierpnia 2013r.
 
Grupa naszych wychowanków, wraz z siostrami i paniami opiekunkami w godzinach porannych w pieszej pielgrzymce wyruszyli do Matki Bożej do Wambierzyc. Tam wspólnie o godzinie trzeciej razem z grupa TAU modlili się i śpiewali na Mszy Świętej na Golgocie. Ten trud pielgrzymowania niech owocuje jak największymi darami i błogosławieństwem Bożym na każdy dzień.
 
1-31 sierpnia 2013r.
 
Czas naszych wakacji. W słoneczne piękne dni odpoczywaliśmy przy basenie i w wodzie. Wspólne spacery powznawianie najbliższej okolicy. Zabawy na placu dla dzieci. Wakacyjne lenistwo ale i aktywne spędzanie czasu wolnego.
Nie zabrakło chętnych rak do pracy przy aronii, fasolce. Każdy chętnie angażował się w prace. Wychowankowie nawet ci najmłodsi chętnie pomagali.
Sierpień to czas żniw u nas tez one były. Chłopcy starsi obserwowali koszenie kombajnem zboża, wsypywanie go do specjalnych pojemników, i zwożenie słomy. Jak to chłopaki byli bardzo zainteresowani praca gospodarską.
Wakacje już powoli się kończą, zwłaszcza dla najmłodszych wychowanków. Najważniejsze ze wszyscy zdrowi, zadowoleni, wypoczęci możemy rozpocząć swoje działania, prace i naukę. Po tym trudzie już za rok na nas będą czekać kolejne wakacje. 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
OJ WAKACJE, WAKACJE :)
 
 
DBAMY O KONDYCJĘ: UMYSŁOWĄ, FIZYCZNĄ :)
 
 
ARONIA, BĘDĄ SOCZKI NA ZIMĘ, MNIAM ;)
 
 
 
2 września 2013r.
 
Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014. Kochani nasi uczniowie życzymy Wam wiele radości satysfakcji  z nauki i zdobywanych sukcesów. Niech ten rok szkolny będzie dla Was spełnionymi marzeniami i radością w każdej chwili. Kochani nauczyciele, wychowawcy miejcie odwagę i czyńcie wszystko by na twarzy dzieci, uczniów jaśniał uśmiech i zadowolenie. Tego życzymy całej wspólnocie szkolnej.
 
  
 
 
OWOCNEGO ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
 
 
5 wrzesień 2013r.
 
18 Urodziny w naszym domu. Są to urodziny Pawełka Filipiaka. Kochany Pawle niektórzy pamiętają jak trafiłeś do naszego domu, jako mały chłopiec dziś masz już 18 lat. Na swojej drodze spotkałeś wiele różnych osób, które dbały o Ciebie o twój rozwój. Wiele wysiłku i zaangażowania było ze strony siostry Danieli. Ona ci pokazywała jak należy odkrywać świat. Myślę ze dzisiejszego dnia wspiera Ciebie modlitwą i dobrą pamięcią tamtych chwil.
Pawle z okazji twoich urodzin był wspaniały tort, wiele życzeń, prezentów i dmuchanie świeczek, wspólna zabawa przy muzyce, konkursy. Kochany Pawełku niech się spełniają Twoje marzenia a Dobry Bóg niech Ci błogosławi.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
KOCHANY PAWEŁKU, NIECH CI DOBRY BÓG BŁOGOSŁAWI 
 
 
ŻYCZYMY 100 LAT, DLA NASZEGO KOLEGI PAWŁA 
 
 
6 wrzesień 2013r.
 
Piękna pogoda więc wybraliśmy się do Polanicy. Zachwyciliśmy się widokiem pięknej fontanny oraz samodzielnie obracaliśmy kulę. To było super przedpołudnie. A później relaksacja w grocie solne ;)
Nasze pierwsze zajęcia w grocie solnej w Polanicy. Było bardzo fajnie leżaczki, muzyczka, i dużo soli. Relaksacja ze szok. ;) Już czekamy do 20 września na kolejna dawkę jodu ;)

ZAPRASZAM DO GALERII

 
POLANICA TO PIĘKNE MIEJSCE
 
 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
RELAKS, RELAKS, SUPER SPRAWA
 
 
 
9 września 2013r.
Dzień wykopkowy – ziemniaki. Już od rana w gospodarstwie było gwarno, wszyscy wybierali się na pierwsze wykopki. Zbieranie ziemniaków super zabawa i dobre doświadczenie. Każdy z wiaderkiem w rękach chętnie szedł na pole. Fajnie ze kolejny raz wspólnie przy pracy mogliśmy się uczyć i dobrze bawić.
 
BĘDĄ ZIEMNIACZKI NA ZIMĘ 
 
 
 
10 wrzesień 2013r.
 
Sponsor VESTOR z Sosnowca Zorganizował dla naszego domu widowisko artystyczne i liczne zabawy dla dzieci i nie tylko;) Blok gier i zabaw obejmował - Rzut małpą do celu, balonowy zawrót głowy,chiński konkurs kulinarny, taczkowy salon gigant z przeszkodami., hulanie na hula – hop, rzuty do żywego kosza. Zamkowe dmuchawce Wiele, wiele innych atrakcji. Każdy z uczestników zabawy otrzymał popcorn, watę i nagrodę niespodziankę . Serdeczne Podziękowanie za świetną zabawę, wiele radości dla tych malutkich i tych dużych oraz dla kadry która też dobrze się bawiła. Pogoda dopisała.

SERDECZNE PODZIĘKOWANIE DLA WSZYSTKICH DOBROCZYŃCÓW.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
DZIĘKUJEMY DLA SPONSORA Z SOSNOWCA VESTOR
 
 
 
TAK NIE WIELE TRZEBA BY SIĘ CIESZYĆ - DZIĘKUJEMY
 
 
 
11-12. września 2013r.
 
BIWAK RADKÓW - Pierwszy dzień szlak górski błędne skały zaliczony ;). choć w nocy padał deszcz, nasza cała grupa zwarta, rano wyruszyła na dwudniowe biwakowanie w domkach w Radkowi. Klasa I-III, Klasa IV-VI, I klasa PP oraz przedstawiciel grupy rewalidacyjnej. Błędne Skały, było bardzo wąsko, szczelinki i dużo błota po deszczu. Ale czego się nie robi jeśli kocha się góry ;) Pełni radości i zadowolenia wędrowaliśmy do celu, czyli do wyjścia ;) gdzie czekały na nas smaczne kanapki. 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
NASZ KOLEJNY SZLAK GÓRSKI POKONANY
 
 
Następnie obiad i łowieni pstrąga. Po obiedzie mogliśmy pojeździć na konikach.
 
I UDAŁO SIĘ, PIĘĆ PSTRĄGÓW ZŁOWIONYCH
 
 
 
Wieczorne ognisko.  Wspólne ognisko nad zalewem radkowskim, cieplutko, milutko i smaczna kiełbaska. :) ;) ;)
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
SMACZNIE, ZDROWO, ODLOTOWO
 
 
 
12 września 2013r.
 
Wyjście i zbieranie owoców jesieni; kwiatki, liście, gałązki. Spacer był bardzo długi a i owoców nazbieraliśmy dużo. Bukiety były przepiękne.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
PRZYGOTOWANIE DO SPACERU, I JUŻ RUSZAMY
 
 
 
ZBIERALIŚMY ROŻNE OWOCE JESIENI, TO WIDAĆ
 
 
 
Praca grupach Art – jesień. Każdy według własnego pomysłu mógł tworzyć wspaniałe kompozycie jesienne. Przyklejanie kwiatków , gałązek i listków wszystko razem tworzyło przepiękne prace jesienne.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
KAŻDY DZIELNIE PRACOWAŁ I TWORZYŁ 
 
 
PREZENTUJEMY KOLAŻE - JESIENNE PRACE
 
 
NASZE PRACE GOTOWE 
 
  
16 września 2013r.
 
Jesienne grzybobranie. Kilkoro osób udało się na jesienne grzybobranie do naszych lasów. Miłośnicy grzybów przynieśli do domu pełne wiadra przepięknych maślaków. Smaczne, zdrowe będą na zimowy czas.
 
OJ BĘDZIE GRZYBKÓW NA ZIMĘ, OJ OJ BĘDZIE
 

 
17 września 2013r.
 
Prace na konkurs - ,,Mój niepełnosprawny kolega’’ Prace na konkurs zostały przygotowane przez Piotra Kuberę i Damiana Szewczenko. Gratulujemy pomysłu i dalszych sukcesów.
 
Główne założenia konkursu:
 • przybliżenie i zainteresowanie dzieci tematyką
 • uwrażliwienie dzieci na problemy osób niepełnosprawnych
 • umożliwienie dzieciom wyrażenia odczuć i refleksji nad niepełnosprawnością
 • wyrabianie szacunku i tolerancji wobec niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie,
 • wskazanie zachowań pozytywnych w stosunku do osób niepełnosprawnych
 • całościowe postrzeganie dziecka, a nie tylko jego zaburzeń; dostrzeganie jego "mocnych stron".
 • rozwijanie twórczej aktywności dzieci

PRACA WYKONANA PRZY POMOCY - PRACA PIOTRA KUBERA 

 
PRACA WYKONANA PRZY POMOCY - PRACA DAMIANA SZEWCZENKO
 
 
 
18 września 2013r.
 
Teatrzyk z Krakowa Art.-Re z przedstawieniem Skarbnikowi dary. Scenariusz nawiązujący do śląskich baśni Gustawa Morcinka prezentuje postać legendarnego Skarbnika – władcy kopalń. Wzbogacony piosenkami, oryginalną muzyką regionu śląskiego (m. in. „Poszła Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Gdybym to ja miała”), stwarza atmosferę do wspólnego śpiewania z mnóstwem wrażeń artystycznych. Znakomitą okazję do poznania folkloru stanowią tańce regionalne np. znany trojak. W spektaklu wykorzystane były elementy gwary śląskiej, żartów, powiedzeń specyficznych dla tego regionu. W przedstawieniu artystycznym czynny udział brali nasi wychowankowie, co sprawiło im wiele radości.
 
UŚMIECH I RADOŚĆ DZIECKA TO NAJPIĘKNIEJSZE CHWILE W ŻYCIU
 

 
20 września 2013r.
 
Kolejna grupa zwiedza Polanicę i udała się na relaks do groty solnej. Tak naprawdę chwila odpoczynku jest potrzebna każdemu. Najmłodsi czekali z wielką niecierpliwością bo to drugi wyjazd, natomiast grupa starszych uczniów zastanawiała się jak tam może być w tej grocie. Najważniejsze ze każdy był zadowolony z wyprawy, a przy okazji zwiedziliśmy deptak w Polanicy i piękne fontanny. Jak zwykle pogoda nam sprzyjała.
 
JAK ZWYKLE ZNALAZŁA SIĘ CHWILA BY ZWIEDZIĆ DEPTAK I FONTANNY 
 

 
NASZ RELAKS W GROCIE SOLNEJ W POLANICY - POLECAMY
 
 
25 września 2013r.
 
Prace na konkurs - "Szanuj las - to nasze wspólne dobro". Prace na konkurs zostały przygotowane przez Piotra Kuberę i Sebastian Witkowski, przy pomocy nauczyciela. Gratulujemy pomysłu i dalszych sukcesów.
 
Główne założenia konkursu:
 • przybliżenie i zainteresowanie dzieci tematyką ochrony lasów przed niszczycielską działalnością człowieka;
 • dostrzeganie piękna polskich lasów, ich znaczenia dla człowieka i gospodarki kraju;
 • zainteresowanie światem zwierząt i roślin występujących w okolicznych lasach, ich ochroną, otoczeniem opieką w czasie zagrożenia;
 • rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej i kreatywności dziecka;
 • prezentacja talentów plastycznych.
PRACA WYKONANA PRZY POMOCY - PRACA PIOTRA KUBERA
 
 
 
PRACA WYKONANA PRZY POMOCY - PRACA SEBASTIANA WITKOWSKIEGO
 
 
 
1 października 2013r.
 
Dla wszystkich solenizantów i solenizantek miesiąca serdeczne życzenia: Życzę Ci uśmiechu, nawet gdy Cię spotka smutek lub boleść tęczy na niebie, która przypomni Ci, że nad najciemniejszymi chmurami świeci słońce pewności, że o Tobie ktoś myśli , kiedy ogarnia Cię samotność przyjaciół, którzy Ci wskażą piękno potrzebne dla Twoich oczu pewności w wątpliwościach, cierpliwości przy akceptacji rzeczywistości oraz sił w pokonywaniu trudności.
 
 
1 października 2013r.
 
Wszystkim kochanym siostrom z okazji święta Patronalnego Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus cały personel składa najserdeczniejsze życzenia. Kochanym Siostrom życzymy wiele radości, miłości, błogosławieństwa Bożego, opiek Matki Bożej oraz deszczu róż od Malej Świętej Tereski. Tego dnia również odwiedziła nas Święta Tereska.
 
Żyj pełnią życia; inaczej popełniasz błąd.
Nie jest szczególnie ważne, czym się zajmujesz,
jeśli tylko masz życie w swoich rękach.
Bo jeżeli nie miałeś życia, to co miałeś?
- Co się raz straci, już jest stracone, nie zapominaj o tym.
Właściwa chwila to jest każda chwila,
którą człowiek będzie miał szczęście przeżyć...
a więc żyj!
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
DZIECI BYŁY BARDZO SZCZĘŚLIWE 
 
 
DZIĘKUJEMY ŚWIĘTA TERESKO ZA DESZCZ RÓŻ
 
 
2 października 2013r.
 
Święto patronalne naszego domu. Aniołowie Stróżowie, są patronami naszego domu. Wszystkim którzy mieszkają w tym domu i pracują składamy najserdeczniejsze życzenia.
 
Modlitwa do Anioła Stróża
Mój Aniele Stróżu, prowadź mnie przez życie,
chroń mnie, broń mnie, wspieraj mnie, służ mi radą.
Strzeż od złego, teraz, i w każdej chwili mojego ziemskiego życia,
 a po śmierci zaprowadź mnie do Nieba. Amen.
 
 
 
2 października 2013r.
 
W godzinach porannych odbyła się uroczysta Msza Święta za naszych wychowanków i Personel DPS dla Dzieci, świecki i zakonny. Wspólna Eucharystia, nich jednoczy nas z Panem i każdemu z nas niech Dobry Bóg, udziela swego błogosławieństwa i miłości. Byśmy wychodząc z tego domu zarażali innych miłościwą, nadzieja i wiarą, w to że życie jest piękne, mimo doświadczeń i bólu.
 
2 października 2013r.
 
Tego dnia już po raz drugi obchodzimy Święto Aniołkowe. W tym roku składa się ono z dwóch części. Pierwsza to konkurs plastyczny pt. ,,Mój Anioł Stróż”. Wychowankowie wykonywali prace wraz z opiekunami i dostarczyli je do 28 września do organizatora. Następnie prace zostały sfotografowane i umieszczone na facebooku gdzie odbywało się glosowanie przez społeczność z facebooka. Dzięki głosom oddanym wyłoniły się prace z miejscami oraz wyróżnieniem.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
I miejsce – praca wychowankowie grupa II pod opieką s. Natanaela
 
 
 
II miejsce – praca wykonana przez Piotra Kuberę pod opieką s. Klary
 
 
 
III miejsce – Praca wykonana przez wychowanków grupy III pod opieką Pani Wioli, Pani Kazi, Pani Grażyny
 
 
I wyróżnienie – praca wykonana przez wychowanków grupy I pod opieką pań opiekunek z grupy
 
 
 
II wyróżnienie – praca wykonana przez wychowanków II grupy pod opieką pani Ani Świadek
 
 
 
III wyróżnienie – praca wykonana przez Damiana Szewczenko na zajęciach z arteterapii
 
 
 
IV wyróżnienie – praca wykonana przez Sebastiana Witkowskiego pod opieką pani Anny Jasińskie.
 
 
 
Wszystkim uczestnikom konkursu,,Mój Anioł Stróż”, zostały wręczone nagrody i dyplomy. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 
2 października 2013r.
 
W godzinach popołudniowych odbyła się zabawa aniołkowa. Wychowankowie przy pomocy opiekunów przygotowywali sobie stroje aniołków, w celu wyjątkowości tej zabawy od zabaw dyskotekowych. Dla wychowanków zostały zorganizowane:
 
 • Zabawy przy muzyce religijnej
 • Gry i zabawy integracyjne z chustą animacyjną
 • Prezentacja konkursowych prac ,,Mój Anioł Stróż’’
 • Prezentacja swoich strojów aniołkowych
 • Tort aniołkowy dla wszystkich uczestników
 • Rozdanie nagród i dyplomów dla uczestników.
 
Życzymy wam Kochani Wychowankowie i Ci najmłodsi i Ci najstarsi pełnych miłości i dobroci dni. Nich każdego dnia świeci da Was tylko słońce nadziei i dobroci. Każdego dnia spotykajcie na swojej drodze ludzi o wielkim sercu.
Rozdanie dyplomów przez Siostrę Dyrektor Esterę Barbarę Markowską , wspólna modlitwa za dobroczyńców i przyjaciół naszego domu. Serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
 
KAŻDY Z NAS JEST WYJĄTKOWY ANIOŁEM
 
 
 
ZAPRASZAM DO GALERII 
 
 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
ANIELE BOŻY STRÓŻU MÓJ, TY ZAWSZE PRZY MNIE STÓJ 
 
 

2 października 2013r.
 
Wieczorem grupa naszych wychowanków udała się na cmentarz, by w uroczystość Aniołów Stróżów, by tam zapalić znicza na grobach swoich kolegów. Bo oni dziś tez razem z nami świętują. Wieczny Odpoczywanie, daj im Panie…
 
3 października 2013r.
 
Poranna uroczysta Msza Święta, zamówiona od Personelu za Siostry. Kochani nasi współpracownicy, Dziękujemy za Dar Eucharystii, wspólnego bycia i modlitwy przez Panem Jezusem. Dziękujemy za każdy gest dobroci i miłości.
 
3 października 2013r.
 
Nasze prace na konkurs  ogólnopolski; Temat pracy: „IDZIE JESIEŃ” prace wykonane przez uczniów; Piotra Kubera i Sebastiana Witkowskiego. Gratulujemy pomysłów.
 
Celem konkursu jest: „Idzie jesień”
 • obserwacja środowiska, w którym zachodzą zmiany związane z nadejściem kolejnej pory roku;
 • uwrażliwienie dzieci na piękno jesiennej przyrody;
 • doskonalenie ekspresji plastycznej;
 • stworzenie możliwości wymiany doświadczeń artystycznych.
 
PRACA WYKONANA PRZEZ PIOTRA, Z POMOCĄ
 
 
PRACA WYKONANA PRZEZ SEBASTIAN, Z POMOCĄ
 
 
5 października 2013r.
 
Nasi wychowankowie już o godzinie 8.30 autobusem wyruszyli z nauczycielami i  opiekunami na Spartakiadę Polsko Czeską - Osób Niepełnosprawnych do Słupca.
Nasze grupy to:
 • OLIMPIJCZYCY
 • RAJDOWCY
 • SZYBKIE STRZAŁY
 • SŁONECZKA
Wielkim zaszczytem było dla naszej grupy to, ze to właśnie od nas, wychowanek Adam Stasiak przywiózł ogień olimpijski, by rozpocząć czas wspólnej realizacji, podczas kolejnych sportowych zmagań w czasie spartakiady Polsko-Czeskiej
Wszyscy wychowankowie i kadra wspólnie dobrze się bawili. Był to czas wspólnej radości, pomocy i nadziei, na najlepsze wyniki, na miarę możliwości naszych wychowanków.
Nasi wychowankowie zdobyli medale, dyplomy i przywieźli z sobą zapał do dalszych ćwiczeń sportowych. Kochani Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
OLIMPIJCZYCY 
 
 
NASZ KOLOR, TO KOLOR CZERWONY
 
 
RAJDOWCY
 
 
NASZ KOLOR, TO KOLOR NIEBIESKI
 
 
SŁONECZKA
 
 
NASZ KOLOR, TO KOLOR ZÓŁTY
 
 
SZYBKIE STRZAŁY
 
 
NASZ KOLOR, TO KOLOR ZIELONY 
 
 
6 października 2013r.
 
Niedzielne grzybobranie. Wybraliśmy się do naszego lasku i znaleźliśmy grzybki, maślaczki. Oczywiście aparat jak zwykle był pod ręką by z wyprawy były piękne fotki ;) ;) ;)
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
6 października 2013r.
 
W drodze do naszego lasku, po drodze było wiele kolorowych jesiennych liści. Bawiliśmy się nimi zbieraliśmy liście na bukiety jesienne. Te listki były takie piękne kolorowe. Każdy listek był wyjątkowy, tak jak my jesteśmy wyjątkowi. ;)  Dziękujemy za wspólne, radosne, niedzielne popołudnie.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
NASZA POLSKA PIĘKNA JESIEŃ
 
 
 
6 października 2013r.
 
Po wspólnym spacerku, grzybobraniu wróciliśmy na nasz plac zabaw. Huśtawki w promieniach słońca wyglądały jak w wakacyjny dzień. Zaczęliśmy wspólnie się bawić. Również pokazaliśmy nasze grzybki. Maślaczki tak pięknie wyglądały w koszu razem z cukiereczkami ;). To był cudowny dzień.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
JESTEŚMY WSZYSCY, DZIEĆMI NASZEGO BOGA
 
 
UŚMIECH DZIECKA, TO NAJWIĘKSZA RADOŚĆ
 
 
JESTEŚMY SOBIE POTRZEBNI 
 
 
7 października 2013r.
 
Bajki różne. W naszym domu teatrzyk z Krakowa zaprezentował - ,,Bajki różne - Bajki dla grzecznych dzieci', bajki naszego dzieciństwa. Było ich wiele i super zagrane dziękujemy.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
BYŁO KOLOROWO I RADOŚNIE
 
 
7 października 2013r.
 
Dzisiaj gościliśmy aktorów z Teatru Lalek "Pinokio”, którzy zaprezentowali dla naszej publiczności przedstawienie pt. "Jak Karolek został papieżem". Wychowankowie z uwagą śledziliśmy występ, gdzie na tle kolorowej, starannie wykonanej scenografii urocze kukiełki opowiedziały wszystkim widzom historię - Karola Wojtyły, czyli papieża Jana Pawła II. Wraz z narratorem odbyliśmy podróż w czasie od narodzin małego Karola w domu w Wadowicach poprzez lata szkolne, aż do czasów, kiedy stał się duchownym. Historia opowiedziana przez lalki urwała się w momencie najważniejszym dla nas wszystkich - w chwili wyboru Karola Wojtyły na papieża. Wychowankowie z ogromnym zainteresowaniem przypomnieli sobie losy małego Lolka. Wychowankowie aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu, śpiewali, nawiązywały dialog z postaciami, odpowiadali na pytania. Na zakończenie przedstawienia każdy z wychowanków miał okazję z bliska przyjrzeć się kukiełkom.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
DZIĘKUJEMY ZA NIESPODZIANKĘ DLA FIRMY VESTOR 
 
 
8 października 2013r.
 
Klasowe zbieranie grzybków. Wybraliśmy się na grzybki, ale śliczne maślaczki. Super sprawa. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
 
Zapoznanie dzieci - zasady bezpiecznego grzybobrania
 • Pokazanie budowy grzyba – kapelusz, blaszki, trzon, grzybnia
O czym należy pamiętać zbierając grzyby?
 • grzyb zrywamy lekko skręcając jego trzon lub odcinając go nożem nisko nad ziemią
 •  młodziutkich grzybów nie należy wygrzebywać spod ściółki, gdyż niszczymy przy tym grzybnię i na tym miejscu nie wyrosną już grzyby
 • nie zbieramy też starych grzybów, nie nadają się one bowiem do jedzenia, w lesie natomiast są potrzebne, gdyż rozsiewają zarodniki
 • zbieramy grzyby tylko dobrze sobie znane
 • nie niszczymy grzybów niejadalnych gdyż są one ozdobą lasów i pożywieniem dla zwierząt.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
MALI GRZYBIARZE ;)
 
 
9 październik 2013r.
 
Grzybobranie szkolne. Już w godzinach porannych, nasz grupa młodych grzybiarzy, i tych starszych. Zwarta i gotowa szykowała się na wyprawę do lasu. Wszyscy uczestnicy po dotarciu na miejsce, wyruszyli w poszukiwanie grzybów po lesie. Pobyt w lesie upłyną nam w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Celem wycieczki było nauczenie dzieci rozpoznawać grzyby jadalne od trujących oraz pokazania dzieciom jak mogą miło spędzić wolny czas.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
WARTO CHODZIĆ DO LASU
 
 
10 październik 2013r.
 
Prace na konkurs ,, Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Prace do konkursu przygotowała Sebastian Witkowski, przy pomocy nauczyciela.
 
Celem konkursu było:
 
 • zapoznanie z historią powstania pluszowego misia;
 • rozwijanie wyobraźni inspirowanej pięknem literatury dziecięcej;
 • rozwijanie inwencji twórczej przez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych;
MIŚ, DLA KAŻDEGO DZIECKA JEST PIERWSZĄ PRZYTULANKĄ
 
 
12 października 2013r.
 
Warsztaty prowadziła Pani Regina Wolska - KOBIETA O WIELKI SERCU
 
 
 
 
„Tylko w tańcu możesz stać się kimś, o kim marzysz”

Udział w warsztatach choreoterapii  pt. „Warsztaty radzenia sobie ze stresem poprzez ruch i taniec”. W warsztatach uczestniczyło 22 osoby kadry, z naszego Domu.
 
Warsztaty (6h dydaktycznych) obejmowały podstawy terapii tańcem,
 • naukę tańców integracyjnych,
 • relaks przy muzyce,
 • masaż relaksujący,
 • medytację w ruchu.
Dziękujemy to naprawdę były wspaniałe chwile. Radość, nadzieja i pokój. Wspólne bycie i działanie.
Terapia tańcem i ruchem może przynieść wiele korzyści nie tylko osobom chorym, ale wszystkim, którzy są zainteresowani rozwojem świadomości, chcą lepiej poznać i wyrażać siebie i realizować swój twórczy potencjał.
 
,,Taniec wyzwala ogromną ilość radości. Dzieje się to gdy uwalniamy stłumione emocje, gdy zrzucamy pęta lęku przed oceną, gdy decydujemy się na nowo, świadomie wykreować siebie. Widzę, jak wielu ludziom przywraca to chęć życia.,,
 
Moją ścieżką jest taniec.
Moją biblią jest ciało, ponieważ ciało nie kłamie.
Jeśli pozwolisz swemu ciału tańczyć -
natychmiast odpadną od ciebie kłamstwa i dogmaty,
aż zostaniesz z samym duchem życia.
Taniec jest lekarstwem.
Wierzę, że jeżeli wyrazisz duszę w ruchu,
ona uzdrowi się.
Gabrielle Roth
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
„Taniec jest lustrem w którym możemy zobaczyć i poznać samego siebie”
 
 
Życie to niezły teatr, gdzie ro­zum w tańcu wyob­raźni - różne po­zy przybiera.
 
 
W tańcu można się zat­ra­cić, za­kochać i nas­trój poprawić.
 
 
Ta­niec to mod­litwa o wolność. 
 
 
Ta­niec po­kazu­je nas, nasze dusze.
 
 
Bo w tańcu mogę być sobą! Ser­cem, które bi­je! Duszą, która czu­je, że żyje!
 
13 października 2013r.
 
Nasi wychowankowie wraz z siostrą Edytą podczas dzisiejszej modlitwy w naszej kaplicy, ofiarowali się Matce Boże. Maryja jako przewodniczka na drodze wiary, sama niesie Chrystusa i pozwala nam poznać swojego Syna. Maryja pozostaje ikoną ludzkości, która wierzy w Jezusa, Maryja pozostaje najbardziej widocznym znakiem… Nie przypadkiem z pokolenia na pokolenie nazywamy ją błogosławioną. Wiara Matki Jezusa to również znak, który wzywa nas do głębszego spojrzenia na naszą wiarę. Akt zawierzenia w Roku Wiary, czasie poświęconym szczególnie na ożywienie naszej wiary, oznacza ofiarowanie chrześcijanom raz jeszcze ikony Matki Bożej jako wzoru, jako pierwszej, która uwierzyła
 
Akt Osobistego Oddania się Matce Najświętszej
 
Matko Boża, Niepokalana Maryjo!
Tobie poświęcam ciało i duszę moją, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko czym jestem i co posiadam.
Ochotnym sercem oddaję się Tobie w niewolę miłości.
Pozostawiam Ci zupełną swobodę posługiwania się mną dla zbawienia ludzi i ku pomocy Kościołowi świętemu, którego jesteś Matką.
Chcę odtąd wszystko czynić z Tobą,
przez Ciebie i dla Ciebie.
Wiem, że własnymi siłami niczego nie dokonam.
Ty zaś wszystko możesz, co jest wolą Twojego Syna i zawsze zwyciężasz.
Spraw więc, Wspomożycielko wiernych,
by moja rodzina,
parafia
i cała Ojczyzna
były rzeczywistym Królestwem Twego Syna i Twoim.
Amen.
 
 
 
TE ANIOŁKI MAŁE I DUŻE, WRAZ Z S. EDYTKĄ, KAŻDEGO DNIA MODLĄ SIĘ ZA PRZYJACIÓŁ NASZEGO DOMU
 
 
14 października 2013r.
 
Dzień nauczyciela.

Kochani nauczyciele,

życzymy Wam, aby Wasza praca i uczniowie byli dla Was ciągłą inspiracją.

Ten dzień to świetna okazja, aby powiedzieć :

DZIĘKUJEMY! JESTEŚCIE DLA NAS BARDZO WAŻNI!
 
 
 
15 października 2013r.
 
Nasze prace na konkurs ogólnopolski; Temat pracy: „BUKIET PANI JESIENI” prace wykonane przez uczniów; Piotra Kubera, Sebastiana Witkowskiego i Damian Szewczenko. Gratulujemy pomysłów.

Celem konkursu było:

 • rozwijanie inwencji twórczej dzieci przez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych (ciekawych materiałów i technik plastycznych).

 
PRACA WYKONANA PRZEZ DAMIANA, Z POMOCĄ
 
 
PRACA WYKONANA PRZEZ DAMIANA, Z POMOCĄ
 
 
PRACA WYKONANA PRZEZ PIOTRA, Z POMOCĄ

 
PRACA WYKONANA PRZEZ SEBASTIANA, Z POMOCĄ
 

 
16 października 2013r.
 
Nasi starsi chłopcy jak zwykle pomagają Pani Jesieni w sprzątaniu liści. Do reki miotły, grabie , taczki i do dzieła by nasze podwórko było śliczne. Chłopcy bez żadnej namowy, sami starają się dbać o porządek, by było ładnie przed naszym domem, gdzie razem mieszkamy na co dzień.
 
 
 
17 października 2013r
 
Ksiądz Krzysztof Ziobrowski, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, oraz Szkoła Podstawowa w Zwróconej od czterech lat organizują konkurs „Plejada Świętych – Wielkie Imieniny”. Pomysł okazał się niezwykle trafiony, o czym świadczy ciągle rosnąca jego popularność.
My też przygotowaliśmy prace na konkurs ,, Plejada Świętych- Wielkie Imieniny 2013”. Prace na konkurs zostały przygotowane przez Piotra, Damiana, i Sebastiana przy pomocy. Chłopcy najpierw poznali krótka historię świętych, a następnie każdy wybrał sobie obrazek ze świętym by mógł narysować, namalować, według własnego pomysłu z pomocą nauczyciela. Gratulujemy pomysłu.
 
Celem konkursu było:
 • Uświadomienie kto to jest święty.
 • Dlaczego każdy z nas ma swojego patrona.
 • Poznanie swoich świętych patronów.
PRACA WYKONANA PRZEZ SEBASTIANA, Z POMOCĄ
 
 
PRACA WYKONANA PRZEZ PIOTRA, Z POMOCĄ
 
 
PRACA WYKONANA PRZEZ DAMIANA , Z POMOCĄ


19 października 2013r.
 
W godzinach wieczornych nasi wychowankowie Kamil, Marcin, Stasiu, Kordian Wraz z S. Edyta udają się do Rzymu na pielgrzymkę parafialną. Kochani życzymy Wam wiele radości, błogosławieństwa na czas pielgrzymowania. Również prosimy o modlitwę za nas wszystkich, którzy zostajemy tutaj. Niech Dobry Bóg Wam błogosławi. Relacje z pielgrzymowania do Rzymu będą po powrocie. Zapraszam do zaglądania i do czytania. Relacje przedstawi Siostra Edyta.
 
21 października 2013r.
 
Teatrzyk kukiełkowy z okazji Dnia Edukacji Narodowej  w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Przedstawienie kukiełkowe ,,O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE”. Opracowała i przygotowała Pani Asia, Pani Agnieszka, Pani Małgosia i Pani Dorota.
 
Postacie teatrzyku kukiełkowego zagrali:
Łukasz - Rybak
Ania - żona rybaka
Mariusz - złota Rybka
Marcin, Adam, Dawid, Damian, Michał – statyści.
Kochani Gratulujemy pomysłu i przepięknej gry aktorskiej.
 
ZAPRASZAM GO GALERII
 
 
 
 
DZIĘKUJEMY ZA PIĘKNE PRZEDSTAWIENIE 
 
 
 
W dalszej części spotkania klasa gimnazjum zaprezentowała 2 piosenki jesienne z rekwizytami. ,,Listeczki’’ i ,,Jabłuszko i gruszka”. Klasa gimnazjalna przygotowała również upominki  dla nauczycieli i kadry pracującej w szkole. Były to przepiękne rybki wykonane z masy solnej.
 
ZAPRASZAM GO GALERII
 
 
 
 
Również nauczyciele mieli specjalne zadanie. Z cienkiego druciku i koralików wykonać złotą rybkę, by każdego dnia spełniała chociaż jedno życzenie. Wszyscy byli dzielnie zaangażowani w tworzeniu drucikowych rybek. Kochani rybki wyszły śliczne. Nich spełniają Wasze marzenia, te takie codzienne oraz te ukryte ale jakże piękne. Marzenia one dodają nam siły.
 
ZAPRASZAM GO GALERII
 
 
 
NAUCZYCIELE MAJĄ TALENT - GRATULUJEMY 
 
 
21 październik 2013r.
 
Przygotowanie ciasteczek na Święto Szkoły. Kruche i piękne wzory listeczków. Piękne wypieki przygotowane przez uczniów na jutrzejsze święto. Każdy wkładał tyle wysiłku i pracy na ile potrafił. wałkowanie, ugniatanie, wycinanie, wkładanie na blaszkę, i pieczenie. Gratulujemy młodym piekarzom ;) ciasteczka wyśmienite.
 
ZAPRASZAM GO GALERII
 
 
 
22 października 2013r.
 
Święto Szkoły, wielki dzień w naszym domu. Nasi wychowankowie ci najmłodsi z naszego domu, którzy chodzą do szkoły oraz uczniowie którzy dojeżdżają do naszej placówki. Świętowali. Już rano każdy mógł skorzystać z sakramentu pojednania, oczyścić swoje serduszko, by następnie uczestniczyć we Mszy Świętej i przyjąć do swojego czystego serduszka Pana Jezusa. Mszę Świętą odprawiał dla nas Ojca Mirosława z Bardo. Nasi patronowie honorowi szkoły to: Ludwik i Zelia, rodzice Świętej Tereski od Dzieciątka Jezus, a dzisiejszego dnia towarzyszył też nam, Błogosławiony Jan Paweł II.
 
ZAPRASZAM GO GALERII
 
 
 
Po Mszy Świętej udaliśmy się na druga cześć imprezy, z okazji Dnia Szkoły na stołówkę, gdzie dzisiejszego dnia była pięknie udekorowana i bardzo świąteczna. Przywitała nas Siostra Dyrektor naszej Szkoły s. Bożena Oporska. I tak rozpoczęło się nasze świętowanie. Na początek pantomima, Ludwik i Zelia oraz ich dzieci w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Następnie Wspólny taniec integracyjny, który połączył nas w jedną wspólna rodzinę. Razem trzymając się za ręce wiedzieliśmy ze jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Tego dnia również zawitali do nas rodzice uczniów, było nam bardzo miło. Dziękujemy za wspólne chwile bycia razem.
 
ZAPRASZAM GO GALERII
 
 
 
CZAS WSPÓLNEGO ŚWIĘTOWANIA 
 
 
JAK TO DOBRZE, ŻE JESTEŚ OBOK MNIE - DZIĘKUJĘ
 
 
Kolejnym etapem była praca w grupach. Tworzyliśmy wspólnie nasze drzewo. Na samym początku był tylko konar z pniem same puste drzewko. Zawisły da portrety, był to portret Ludwika i Zelii. Następnie portret sióstr Świętej Tereski oraz portret św. Tereski. Na tym drzewie brakowało tylko naszych portretów. Zabraliśmy się do dzieła. Praca w grupach jesienne liście z naszymi portretami, według samodzielnych pomysłów. I tak powstało nasze przepiękne drzewo. Drzewo naszej jednej wielkiej rodziny.
 
ZAPRASZAM GO GALERII
 
 
 
OJ, OJ, PIĘKNE BĘDĄ TE LIŚCIE
 
 
 
ZAPRASZAM GO GALERII
 
 
 
 
LISTECZKI, ŚWIETNE POMYSŁY - GRATULUJĘ 
 
 
Jak zwykle nie zabrakło zabawy z chusta klauna na której były kolorowe apaszki, baloniki oraz balony wypełnione cukierkami. Po pęknięciu balonów z niespodzianką była to super atrakcja, każdy mógł zabrać ze sobą tyle cukierków ile uzbierała samodzielnie. Dziękujemy Organizatorom za cudowny,  świąteczny dzień.
 
ZAPRASZAM GO GALERII
 
 
 
 
19 – 27 października 2013r.
 
W godzinach wieczornych nasi wychowankowie Kamil, Marcin, Stasiu, Kordian Wraz z S. Edyta i s. Samuela udają się do Rzymu na pielgrzymkę parafialną. Kochani życzymy Wam wiele radości, błogosławieństwa na czas pielgrzymowania. Również prosimy o modlitwę za nas wszystkich, którzy zostajemy tutaj. Niech Dobry Bóg Wam błogosławi. Relacje z pielgrzymowania do Rzymu będą po powrocie. Zapraszam do zaglądania i do czytania.
 
Relacje przedstawi Siostra Edyta.
 
PROGRAM PIELGRZYMKI
 
Dzień 1:
 
Wyjazd ze Ścinawki Dolnej o godz. 18.00. Przejazd przez Czechy , Austrię z pięknymi widokami Alpejskimi do Włoch nad Adriatyk . Nocriy przejazd
 
Dzień 2 • PADWA
 
Najpierw udaliśmy się z krótką wizytą do Padwy gdzie nawiedzimy Bazylikę Św. Antoniego . Wczesnym popołudniem przyjechaliśmy nad Adriatyk i tam odpoczynek.
 
Dzień 3: MANOPPELLO - SAN GIOVANI ROTONDO.
 
W kolejnym dniu naszej pielgrzymki udaliśmy się rano do sanktuarium w Manopello, gdzie przechowywana jest chusta Św. Weroniki oraz po południu dotarliśmy do San Giovanni Rotondo- miejsca, gdzie żył i zmarł Św. Ojciec Pio ( nawiedziliśmy grób ojca Pio w nowej Bazylice Świętego, kościół stary, celę, krucyfiks, konfesjonał, Szpital Ulgi w Cierpieniu).
 
Dzień 4: CAPRI - MONTE CASSINO.
 
Przejazd kolejką do Sorento transfer statkiem na Capri - najpiękniejszą z włoskich wysp. Mieliśmy czas wolny do indywidualnego wykorzystania. Po powrocie z wyspy do Neapolu przejechaliśmy do Monte Cassino - Opactwa Św. Benedykta i na cmentarz polski żołnierzy II Korpusu.
 
Dzień 5 : RZYM - WATYKAN.
 
Nie zabrakło w planie środowej Audiencji Generalnej z Ojcem Świętym Franciszkiem. W tym dniu rozpoczęliśmy zwiedzanie Wiecznego Miasta; zwiedzanie Bazyliki Św. Piotra z nawiedzeniem grobu Ojca Świętego Jana Pawła II, oraz spacer po barokowym Rzymie.
 
Dzień 6 : RZYM
 
Dalsze zwiedzanie Rzymu nawiedziliśmy Bazyliki Św. Jana na Lateranie, Święte Schody, Santa Maria Maggiore , Św. Pawła za Murami oraz Rzym starożytny z Koloseum, Łukiem Konstantyna, Forum Romanum, Placem Wenecki.
 
Dzień 7: ASYŻ - LORETO
 
Tego dnia udaliśmy się do leżącego w Umbrii „zielonym sercu Włoch" przepięknie położonego Asyżu- miasta Św. Franciszka patrona Włoch. Spacer po mieście, zwiedzanie Bazyliki Św. Franciszka i Św. Klary oraz kościoła Santa Maria degli Angeli. Następnie przejechaliśmy do Loreto do najważniejszego Sanktuarium Maryjnego Włoch.
 
Dzień 8: WENECJA
 
Ostatni dzień naszego pobytu we Włoszech obfitował wielkie wrażenia. Wenecja, zwiedzaliśmy miasto: przejechaliśmy na Plac Św. Marka Giudeccą, a potem Bazylika Św. Marka, Pałac Dożów, Most Westchnień, Wieża Zegarowa, Dzwonnica, Most Rialto.  
 
DZIEŃ 9: POWRÓT DO POLSKI  
 
Zakończenie pielgrzymki w godzinach południowych. To był wyjątkowy czas. Czas zadumy, modlitwy, i spoglądania na wielkie dzieła Boga.
 
  


DZIĘKUJEMY ZA TEN DAR, WSPÓLNEGO PIELGRZYMOWANIA
 
 


1 listopada 2013r.
 
Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko to co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie ze nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak uroczystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego
Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stad odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widzieć naprawdę zamykają oczy
chociaż większym ryzykiem rodzić się nie umierać
kochamy wciąż za mało i stale za późno
Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze
a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny
Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i co co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnia czy ostatnia pierwsza
 
Jan Twardowski


 
1 listopada 2013r.
 
,,KIEDY ŚMIEJE SIĘ DZIECKO, ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT."/.../
 
BŁOGOSŁAWIENI
 
 
 
BŁOGOSŁAWIENI UBODZY W DUCHU
 
"Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.”
 
Boimy się ubóstwa. Boimy się uzależnienia od innych ludzi. Pragniemy, zdobywamy, pomnażamy, zamartwiamy się brakami materialnymi. Nie chcemy być ubodzy, a nawet jeśli już z różnych przyczyn tacy się stajemy, to jak blisko nam do ewangelicznego bogacza w pragnieniach serca i oczekiwaniach. Trudno jest na co dzień zaakceptować postawę całkowitego braku samowystarczalności wobec Boga i bliźnich. Nieuporządkowane pragnienia korzystania i posiadania, przywiązanie do drobiazgów sprawia, że nie chcemy przyjąć, bo nie potrafimy zauważyć tego, co Bóg pragnie zaoferować. Wydaje się nam, że własny pomysł na szczęście jest lepszy, pełniejszy.
 
BŁOGOSŁAWIENI, KTÓRZY SIĘ SMUCĄ
 
,,Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.”
 
Wielu jest zasmuconych, jednakże, czy ich smutek jest smutkiem ewangelicznym, czy płynie z bogactwa i głębi relacji z drugą osobą, z Bogiem? Czy w imię miłości bliźniego zasmuca nas czyjś grzech, czy może raczej udajemy, że nie widzimy lub pełni oburzenia piętnujemy już nie grzech, ale osobę? Czy w imię miłości bliźniego i poczucia wspólnoty ze wszystkimi dziećmi Boga zasmuca nas ludzka tragedia — czy raczej gotowi jesteśmy dopatrywać się w takiej czy innej katastrofie, kataklizmie słusznej kary Bożej na grzeszników? Czy smutek płynący z bezradności wobec nieuleczalnej choroby bliskiej osoby, śmierci nie przeradza się w narzekanie i powątpiewanie w Bożą Miłość do każdego?
 
BŁOGOSŁAWIENI CISI
 
,,Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.”
 
Jak łatwo i szybko poddajemy się złym, destrukcyjnym emocjom. Wydaje się, że na każde zło, każde odrzucenie, każdą niegodziwość musimy sami zareagować słusznym gniewem, podniesionym głosem, oburzeniem, czasem obrazą i urażoną własną godnością.
 
BŁOGOSŁAWIENI, KTÓRZY ŁAKNĄ I PRAGNĄ SPRAWIEDLIWOŚCI
 
,,Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.”
 
Czy w każdej sytuacji życiowej staramy się szukać, rozpoznawać i wypełniać wolę Boga; czy raczej stosujemy własną miarę sprawiedliwości — inną dla bliźnich, inną dla siebie.
 
BŁOGOSŁAWIENI MIŁOSIERNI
 
,,Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.”
 
Jak często nasza wyobraźnia o uczynkach miłosierdzia jest spętana brakiem znajomości samego siebie, gdy wydaje się nam, że posiadając niewiele , niewiele możemy uczynić. Jak trudno jest nam uświadomić sobie, że mamy dzielić się z innymi tym wszystkim co sami w nadmiarze otrzymaliśmy od Boga — duchowo i materialnie. Będąc ubogimi w duchu, szybciej odkryjemy osobiste możliwości bycia miłosiernym dla bliźnich i dla siebie samego.
 
BŁOGOSŁAWIENI CZYSTEGO SERCA
 
,,Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.”
 
Oczyszczanie serca, życie w coraz pełniejszej harmonii ze Słowem Boga i Jego wolą, dokonuje się stopniowo, jest dynamiczną drogą. Czystego serca nie uzyskuje się jednorazowym aktem woli. To jest łaska dawana człowiekowi darmo. Pan Bóg jednak pragnie z nami współpracować pomnażaniu tej łaski. Jak często poddajemy się zniechęceniu i rezygnujemy z codziennej wewnętrznej walki, ulegając pokusom otaczającego nas świata...
 
BŁOGOSŁAWIENI, KTÓRZY WPROWADZAJĄ POKÓJ
 
,,Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.”
 
Dramatyczny apel o pokój, nie zostanie zrealizowany dotąd, dopóki pokój nie zagości w sercu każdego człowieka. Nie zaniesiemy pokoju innym, dopóki sami nie będziemy go posiadać i dopóki sami nie otworzymy się na dar pokoju, jaki daje Chrystus. Aby móc się dzielić i wprowadzać pokój z bliskimi, sąsiadami, we własnej dzielnicy, mieście, kraju, na świecie potrzeba żyć i świadczyć życiem według zachęt płynących z kolejnych Błogosławieństw.
 
BŁOGOSŁAWIENI, KTÓRZY CIERPIĄ DLA SPRAWIEDLIWOŚCI
 
,,Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.”
 
Pokusa zniechęcenia w zaangażowaniu, kiedy efekty działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów; lęk wobec prześladowań i przeciwności — to wszystko hamuje i powstrzymuje nas przed zdecydowanym działaniem w wypełnianiu woli Boga.
 

 
2 listopada 2013r.
 
Wyjątkowy dzień. Rano uczestniczyliśmy we Mszy Świętej modląc się za naszych bliskich zmarłych. W godzinach popołudniowych, Personel DPS dla Dzieci, wychowankowie i siostry, udaliśmy się na koncert Zaduszkowy do Wrocławia do Kościoła Św. Krzyża gdzie  o godz. 19.00 uczestniczyliśmy w "Wrocławskim Koncie Zaduszkowy" objęty Honorowym Patronatem Metropolity Wrocławskiego Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego oraz Wojewody Wrocławskiego Marka Skorupy, przywoła w naszej pamięci tych, którzy tworzyli historię Wrocławia.
Słowo teologicznej nadziei wygłosi Metropolita Wrocławski, któremu towarzyszył koncert-modlitwa Zespołu Sakralnego "LUMEN" z Poznania pod kierunkiem Jerzego Małkowicza oraz zaproszonych artystów.
 
 

 
CZAS BŁOGOSŁAWIONY
 

 
3 listopada 2013r.
 
Dzisiaj gościliśmy Teatr ART-RE z Krakowa, który wystąpił u nas z przedstawieniem Doktor Dolittle i przyjaciele. Była to pełna humoru opowieść o niezwykłym lekarzu, znającym mowę wszystkich zwierząt. Dzieciom bardzo się spodobały perypetie tytułowego bohatera, któremu udało się wyjść cało z opresji dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym. Dzieci zostały zabrane w podróż statkiem, spotkały zwierzęta oraz odbyły przygodę z piratami. W dżungli zobaczyły dzikie zwierzęta i miały okazję do wesołej zabawy. Doktor leczył swoich przyjaciół i bawił dzieci, w czym pomagała my różowa świnka i strachliwa zebra.
Spektakl ma na celu zachęcenie dzieci do właściwego wyboru pozytywnych wartości i zastanowieniem się nad własnym postępowaniem. Umiejętności aktorów prowadzenia z widownią improwizowanego dialogu z wykorzystaniem elementów zabawy doskonale wpływają na spontaniczną reakcję widza. Dziękujemy.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 


 
4 listopada 2013r.
 
„Klub Bezpiecznego Puchatka”, jest programem edukacyjnym, który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych uczniów klas podstawowych. Rodzice, nauczyciele, a także instytucje, takie jak Policja, nie szczędzą starań, by chronić dzieci i zapewnić im bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Ważnym elementem tych działań jest edukacja dzieci – uświadomienie rozmaitych niebezpieczeństw oraz nauczenie, jak ich unikać i jak postępować w razie ich zaistnienia.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
4 listopada 2013r.
 
Jesienne drzewo. Dzisiaj na zajęciach, pomagaliśmy Pani Jesienie i tak powstały kolorowe jesienne drzewa. Plastelina i kartka, rysowanie i naklejanie, zapraszam zobacz.
 
Chodzi po lesie pogodna jesień,
rozchyla niskie gałęzie.
Liczy na ścieżkach spadłe orzeszki,
liczy na dębach żołędzie.
I na mchu siada, z klonami gada,
z brzozą w złocistej sukience...
Patrzy ciekawie, ile na trawę
spadłych się liście ściele.
Ile kasztanów niosą w koszyku
Kasieńka i Marcelek.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
 
GOTOWE DRZEWKO 
 
 
5 listopada 2013r.
 
Przygotowanie prac do konkursu ogólnopolskiego organizowanego przez Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych Nr 2 we Wrocławiu i Prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia na Rzecz Autyzmu we Wrocławiu. Temat prac: ,,TWARZE I MASKI” prace wykonane przez uczniów; Piotra Kubera, Sebastiana Witkowskiego i Damian Szewczenko. Gratulujemy pomysłów i życzymy dalszych sukcesów.
Terapia przez sztukę (arteterapia) jest źródłem osiągania przez osoby z autyzmem, niepełnosprawne poczucia własnej tożsamości, autonomii,  poczucia sprawstwa, radości z tworzenia.
 
Celem konkursu było:
 • rozwijanie inwencji twórczej dzieci przez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych (ciekawych materiałów i technik plastycznych).
 
MASKA PIOTRA - KOTEK
 
 
 
MASKA DAMIANA - NIEDŹWIADEK
 
 
 
MASKA SEBASTIANA - TAJEMNICZA DAMA 
 
 
 
7 listopada 2013r.
 
Spotkanie z Policjantem. Wprowadzenie gości. Krótkie przedstawienie zapoznanie z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze. Zachowywanie pewnych zasad.
 • Jak przechodzimy przez pasy.
 • Na jakim świetle możemy przechodzić.
 • Czego nie wolno robić na ulicy - czytanie, granie w piłkę, bieganie itp.
 • Moje bezpieczeństwo w autobusie
 • Dbanie o bezpieczeństwo.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
Kolejnym etapem spotkania było poznanie znaków;
 • nakazu,
 • zakazu,
 • informacyjnych
 • ostrzegawczych.
 • W jaki sposób przechodzić na światłach.
Do tego również posłużyła piosenka pt. ,, Światła" - w wykonaniu uczniów klasy IV - VI.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
 
Spotkanie z Policjantem - pogadanka tematyczna związana z zasadami bezpieczeństwa;
 • na drodze
 • w domu
 • w podróży
 • w kontakcie z nieznajomymi
 • na placu zabawa
 • numery alarmowe
Panowie Policjanci wykorzystali do pogadanki kolorowe tablice informacyjne.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
Kolejną miłą niespodzianką tego spotkania było rozpoznawanie rekwizytów, którymi na co dzień posługuje się każdy policjant;
 • Kamizelka odblaskowa z napisem - Policja
 • białe rękawiczki
 • kajdanki
 • gwizdek
 • pistolet
 • suszarka, do mierzenia prędkości
 • pała
 • czapka policyjna do rozpoznawania służb porządkowych.
Chłopcy nie mieli większego problemu by rozpoznać te rekwizyty, a nawet założyć je na siebie. Olek chętnie chciał wypróbować kajdanki. i oczywiście spełniło się jego marzenie. jak to chłopaki chyba każdy chce zostać policjantem ;)
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
 
Oj i kolejna niespodzianka - spotkanie z Komisarzem Lwem. Dzieciaki były zadowolone, no i kadra też. Każdy mógł podejść do komisarza i się z nim przywitać. Zabawa z Komisarzem do piosenki o znakach. Naśladowanie tego co przedstawiały znaki. Super zabawa. Dzieciaki chętnie się bawiły. Najchętniej naśladowały znak, jazda na rowerze. Komisarz Lew tez nie miał z tym problemu, pewnie czeto jeździ na rowerze.
Również wspólnie z panami z policji tworzyliśmy na dywanie pasy do przejścia. wspólne odgadywanie zagadek. Super i tak dalej.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
Na koniec spotkania nie zabrakło niespodzianek dla wychowanków. Broszurki o zasadach bezpieczeństwa. "Klub Bezpiecznego Puchatka" to program edukacyjny, przygotowany przez Biuro Prewencji i Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, nauczycieli oraz firmę Maspex, który pomaga dzieciom poznać zasady bezpieczeństwa obowiązujące:
 • w domu,
 • w drodze do szkoły
 • oraz w szkole.
Jako Rodzice i Opiekunowie każdy może włączyć się w akcję "Klubu Bezpiecznego Puchatka" i pomóc swoim dzieciom być bezpiecznym.
Wspólna fotografia wiele radości. Dziękujemy s. Emilii, za zorganizowanie tego wyjątkowego spotkania.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
 
KAŻDY CHŁOPAK CHCIAŁBY ZOSTAĆ POLICJANTEM
 
 
 
GRUPOWO GRUPA I DPS ORAZ KLASA IV - VI
 
 
WYCHOWANKOWIE GRUPA REWALIDACYJNA ORAZ KLASA I-III
 
 
 
NASI MALI POLICJANCI ORAZ KADRA :)
 
 
Kochani, kto z was nie marzył, by przymierzyć czapkę policjanta. Każdy  chłopak o tym marzy i dziewczyny skrycie. Czapka policyjna na głowach naszych wychowanków i nie tylko ;) Nasze Panie chętnie ją zakładały. Tak naprawdę każdemu ta czapka pasuje, to ciekawe ;) Serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów oraz Panów Policjantów z Komendy Policyjnej z Kłodzka.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
 
8 listopada 2013r.
 
Nasza grupa na scenie. Udział w konkursie ,, Plejada Świętych - Wielkie imieniny 2013r" pod takim hasłem przebiegła siódma już z kolei edycja Plejady Świętych w Ząbkowickim Ośrodku Kultury. Na salę kinową licznie przybyły dzieci i młodzież z ząbkowickich szkół i przedszkoli, wraz z opiekunami. Uczestnicy prezentowali talenty wokalne i taneczne. Przegląd młodych talentów cieszył się dużym zainteresowaniem - dzieci występowały indywidualnie i grupowo, opowiadając o świętych – swoich imiennikach. Recytowały, deklamowały i śpiewały, tańczyły.
Nasza grupa zaprezentowała w tańcu, przy Piosence pt. ,,Mała Tereska dziewczyna niebieska" Postać małej Świętej Tereski od Dzieciątka Jezus.
 
Zajęliśmy  I  miejsce.
 
Gratulujemy naszym kochanym artystom.
 
 
 
Gratulacje dla
 • Św. Tereski - czyli dla uczennicy Ani
Grupie tanecznej
 • Dawidowi
 • Michałowi
 • Piotrowi
 • Damianowi.
Choreografia -  s. Bożena Oporska - pomoc s. Klara i P. Anna
 
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
10 listopada 2013r.
 
Na Mszy Świętej, o godzinie 12.00, w naszym w parafialnym kościele dokonało się rozstrzygniecie konkursu ,,Różaniec Święty” . Nasi wychowankowie brali również udział w tym konkursie. I nie tylko wychowankowie, bo różańce były zrobione przy współpracy z opiekunami grup. Każda grupa otrzymała przepiękne dyplomy oraz słodkie batoniki. Gratulujemy pomysłu na różańce. Organizatorom Ks. Proboszczowi Stanisławowi Karawan i s. Emilii Piotrowskiej za zaangażowanie dzieci i młodzieży do takiego ciekawego konkursu.
 

 
 

 
10 listopada 2013r.
 
Prosiłam o mądrość... Bóg dał mi problemy do rozwiązania.

Prosiłam o dobrobyt... Bóg dał mi mózg i krzepę.

Prosiłam o odwagę… Bóg dał mi przeszkody do pokonania.

Prosiłam o miłość... Bóg dał mi ludzi w kłopocie, aby im pomóc.

Prosiłam o przychylność... Bóg dał mi okazje do wykazania się.

„Dostałam nie to co chciałem... Ale dostałam wszystko czego było mi trzeba.

DZIĘKUJĘ CI BOŻE


 
11 listopada 2013r.
 
W godzinach popołudniowych, zabawę dyskotekową z okazji imienin Marcina zorganizowała s. Rafaela z Darkiem i Kamilem. Wszyscy świetnie się bawili, muzyka i od razu chce się bawić. Taniec jest czymś wspaniałym, nasi chłopcy uwielbiają się bawić. Marcinku z okazji imienin życzymy Tobie. Wiele radości, błogosławieństwa, miłości i by spełniały się Twoje wszystkie marzenia i pragnienia.
 
Z okazji Twego święta życzę Ci,
kolejnych dni, miesięcy
i lat pełnych miłości i radości,
ciągłego uśmiechu na twarzy jak również tego,
żebyś potrafił się cieszyć
z życia w każdym jego momencie.

100 LAT MARCINKU


 
12 listopada 2013r.
 
Prace wykonane na konkurs ogólnopolski, ,,W harmonii z przyrodą’’. Praca wykonana przez Piotra Kuberę i Damiana Szewczenko  z pomocą nauczyciela.
 
Cele konkursu było;
 • rozwijanie twórczości wśród dzieci i młodzieży,
 • inspirowanie do aktywności twórczej w dziedzinie wybranych sztuk plastycznych,
 • rozwijanie wrażliwości estetycznej,
 • prezentacja możliwości twórczych dzieci i młodzieży,
PRACA WYKONANA PRZEZ DAMIANA - PRZY POMOCY NAUCZYCIELA
 
 

PRACA WYKONANA PRZEZ PIOTRA - PRZY POMOCY NAUCZYCIELA12 listopada 2013r.
 
Dzisiaj podczas zajęć szkolnych uczniowie klasa I-III
 
Temat zajęć: Flaga Polski symbolem narodowym.
 
Cele ogólne:
 • rozwijanie poczucia przynależności narodowej
 • stosowanie zwrotów: „Jestem Polakiem”, „Mieszkam w Polsce”, „Mówię po polsku”
 • poznanie nazwy naszego kraju, symboli narodowych: flagi, godła oraz hymnu
 • wykonanie chorągiewek
 • nauka wiersza „Kto ty jesteś?” W. Bełzy 

ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
KOCHANI - TAK POWSTAŁA NASZA FLAGA 
 

 
NASZA FLAGA - BIAŁO CZERWONA - POLSKA
 
 
14 listopada 2013r.
 
Dzisiejszego dnia, z naszej placówki wyjechała do Włoch, s. Wioletta Pietrewicz, gdzie przez wiele lat w naszej placówce pracowała, jako siostra pielęgniarka. Kochan Siostro Wioletto, Dziękujemy Ci za trud pracy, ofiarne ręce i serce dla każdego wychowanka, od tego najmłodszego do najstarszego. Obiecujemy pamiętać w modlitwie i prosimy pamiętaj również o nas. Niech Dobry Bóg błogosławi  i strzeże Ciebie nasz kwiatuszku. Serdeczne uściski i Podziękowania - Wychowankowie, Siostry i Personel. 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
18 listopada 2013r.
 
Zajęcia w Szkole Muzycznej w Kłodzku. Wyjazd naszych wychowanków i uczniów, do Szkoły Muzycznej do Kłodzka. Mogliśmy posłuchać gry na saksofonie, klarnecie i fortepianie oraz na gitarze. Wspólne zabawy przy muzyce: odgadywanie utworów granych na fortepianie i klarnecie. Zabawy muzyko rytmiczne. Serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów za wspólnie spędzony czas.
 
 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
JAK ZWYKLE ZAJĘCIA BYŁY CIEKAWE - DZIĘKUJEMY
 
 
 
21 listopada 2013r.
 
Zabawa tematyczna - ,,KOCHAM CIĘ POLSKO’’ - nasze morze, nasze jeziora.
 • Prezentacja strojów nad morze i jeziora.
 • Zagadki geograficzne związane z morzem i jeziorem.
 • Kalambury - naśladowanie czynności jakie możemy wykonywać nad morzem i jeziorach; opalanie, gra w piłkę siatkową, pływanie na rowerkach wodnych.
 • Rozpoznawanie różnych przedmiotów związanych z morzem i jeziorami, za pomocą dotyku, słuchu.
 • Łowienie rybek. Rozpoznawanie jaki to gatunek oraz gdzie żyją; w morzu, czy w jeziorze. Zawieszanie na odpowiednim miejscu na mapie.
Zapoznanie z pracą ratownika wodnego.
 • Poznanie sprzętu ratunkowego.
 • Nauka jak ratować i udzielać pierwszej pomocy osobie tonącej.
 • Zakładanie kapoka, płetw i innych przyborów wodnych.
 • Nauka wiązania węzła.
Wspólną zabawę zakończyła praca w grupach.
 • Wykonanie rybki - naklejanie muszelek.
 • Wykonanie ramki znad morza.
 • Wykonanie rybek ze skrawków kolorowych materiałów.
 • Wykonanie latarni morskiej
 • Wykonanie butelkowych kalejdoskopów.
Na zakończenie czekały nas, dyplomy i smaczne miasteczkowe rybki.
Serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów – zabawy ,,Kocham Cię Polsko’’ oraz zaproszonych Gości.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
POZNAJEMY MODĘ 
 
 
POZNAJEMY REKWIZYTY NAD MORZE I JEZIORA
 
 
 
ZAJĘCIA Z RATOWNIKAMI WOPR - SUPER SPRAWA
 
 
 
PRACA W GRUPACH, JAK ZWYKLE INTERESUJĄCE ZADANIA 
 
 
 
WSZYSTKO WYKONANE, WIĘC WSPÓLNA FOTKA ;)
 
 
21 listopada 2013r.
 
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Jak je obchodzić????? Wystarczy tylko się uśmiechnąć do drugiej osoby. Nic więcej. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!
 
,,W życiu trzeba mieć serce dla każdego!
Dla tego małego i dla tego wielkiego!
A to my - ludzie, budujemy ten świat .
Jak go będziemy kochać, będzie piękny jak kwiat”.
 
DZIĘKUJĘ ZE JESTEŚ
 
 
25 listopada 2013r
 
Wykonanie prac plastycznych na konkurs pt. ,,CZYSTY, WESOŁY CHODZĘ DO SZKOŁY” – organizowany przez galerię ROSSMANN - wykonaliśmy 4 prace plastyczne.
 
Praca Damiana Szewczenko – ,,Kąpiel’’.
Praca Aleksandra Sweryd – ,,Zdrowe zęby, bo je myję’’.
Praca Piotra Kubera – ,,Myje rączki’’.
Praca Sebastiana Witkowskiego – ,,Piktogramowa czystość’’.
 
Cele konkursu było;
 • Edukowanie dzieci w zakresie higieny osobistej.
 • Wyrabianie wśród nich nawyków dbania o higienę.
 • Przekazanie najmłodszym uczniom niezbędników higienicznych, które maja to ułatwić.
 • Wyzwolenie w dziecku poczucia zabawy, rozwijanie wyobraźni oraz fantazji podczas tworzenia pracy plastycznej na temat - ,, Czysty, wesoły chodzę do szkoły”.
 • Zachęcenie do aktywności twórczej.
 • Integracja dzieci przez sztukę.
Chłopcy włożyli wiele trudu i wysiłku w wykonanie tych prac. Życzymy dalszych sukcesów i gratulujemy pomysłów.
 
PRACA WYKONANA PRZEZ PIOTRA - MYCIE RĄCZEK
 
 
 
PRACA WYKONANA PRZEZ DAMIANA - KĄPIEL
 
 
 
PRACA WYKONANA PRZEZ SEBASTIANA - PIKTOGRAMOWA CZYSTOŚĆ
 
 
PRACA WYKONANA PRZEZ ALEKSANDRA - ZDROWE ZĘBY, BO JE MYJĘ
 
 
GRATULUJEMY SUPER POMYSŁÓW NA PRACE PLASTYCZNE 
 
26 listopada 2013r.
 
Wykonanie prac plastycznych na konkurs pt. ,,POSTAĆ Z MOJEJ BAJKI” - wykonaliśmy 2 prace plastyczne.
 
Pierwsza praca, to praca Piotra pt. - ,,Reksio’’.
Druga praca, to praca Damiana pt. - ,,Smok Wawelski’’.
 
Cele konkursu było;
 • Przedstawienie przez dzieci postaci z ulubionej bajki.
 • Wyzwolenie w dziecku poczucia zabawy i osobistego tworzenia.
 • Rozwijanie wyobraźni oraz fantazji.
 • Zachęcenie do aktywności twórczej.
 • Integracja dzieci przez sztukę.
Chłopcy włożyli wiele trudu i wysiłku w wykonanie tych prac. Życzymy dalszych sukcesów i gratulujemy pomysłów.
 
PRACA WYKONANA PRZEZ PIOTRA - REKSIO
 
 
 
PRACA WYKONANA PRZEZ DAMIANA - SMOK WAWELSKI
 
 
 
27 listopada 2013r.
 
Kochani dzisiejszego dnia świętowaliśmy
 
60  URODZINY WŁADYSŁAWA MERTA
 
 
100 LAT DLA WŁADZIA
 
 
40  URODZINY MARIUSZA SZAFARA
 
 
100 LAT DLA MARIUSZA
 
 
 
Dziś wyjątkowy dzień w naszym domu, wyjątkowe świętowanie urodzin naszych wychowanków 60 urodziny Władysława Merty oraz 40 urodziny Mariusza Szafara. Siostra Dyrektor Estera Barbara Markowska złożyła Serdeczne Życzenia z okazji 60 i 40 urodzin, wręczyła prezenty dla Władysława i Mariusza.
Były fajerwerki, zdmuchiwanie świeczek z tortu, szampan pikolo i smaczne torty. Opiekunowie z Wychowankami przygotowali przepiękne laurki urodzinowe.
Super zabawa, przy ulubionych przebojach, wszyscy się dobrze bawili, uśmiech towarzyszył każdemu, i temu dużemu i temu małemu. W tym gronie najszczęśliwsi byli; Władziu i Mariusz na ich twarzy widniał uśmiech i radość, która udzielała się też innym.
Serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów. Podziękowanie dla Pań z kuchni, za przepyszne dwa torty.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 

 
28 listopada 2013r
 
Andrzejki – czas wspólnej zabawy urozmaicony konkursami i nagrodami. Dziękujemy za ciekanie zorganizowaną zabawę. Za przypomnienie postaci Świętego Andrzeja Apostoła.Pani Agnieszko Dziękujemy za wspaniałą zabawę.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 


29 listopada 2013r.
 
Do Pana odszedł nasz wychowanek Mirosław Nowaczek. Byłeś i będziesz zawsze w naszych sercach. Jesteś już w niebie razem z aniołami. Wypraszaj nam tego co każdemu najbardziej potrzeba. Wieczny odpoczywanie racz mu dać Panie. Uroczystości pogrzebowe będą we wtorek, 3 grudnia 2013r. Zapraszamy.
 
MIROSŁAW NOWACZEK
 
ODSZEDŁ DO PANA
 
29 LISTOPADA 2013r.
SPOCZYWAJ W POKOJU - JEZU UFAM TOBIE
 
 
 
29 listopada 2013r
 
Wyjazd do Polanicy  na przegląd artystyczny.
 
I Spotkania Radością Malowane - Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci Niepełnosprawnych.
 
Naszą placówkę prezentowała Pani Joanna Bielecka, z grupą uczniów. Zaprezentowali grą aktorska wiersz Jan Brzechwy pt. ,,Żuk”. Gra aktorska, przygotowanie całej grupy i strojów wymagało wiele trudu i wysiłku, co się bardzo opłacało, ponieważ był to wyjątkowy i dopracowany występ.
 
Gratulujemy pomysłu i wielkiego zaangażowania.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
GRATULUJEMY
 
 
 
KAŻDA GRUPA BYŁA WYJĄTKOWA
 

 
 
1 grudnia 2013r.
 
Błogosławionego czasu Oczekiwania na przyjście Pan Jezusa.
 
Adwent jest czasem przygotowania się na nadejście Chrystusa. Ale co to właściwie oznacza? Przecież Jezus już narodził się dwa tysiące lat temu. My zatem nie przygotowujemy się na Jego ponowne narodziny w Betlejem, tylko wierzymy, że przyjdzie do serca każdego z nas i że przyjdzie powtórnie na ziemię, jak obiecał. Pan Jezus przychodzi do nas codziennie na różne sposoby, jeśli tylko mamy serca otwarte na Jego przyjęcie. Cieszmy się więc i świętujmy Boże Narodzenie!
 
 
 
1 grudnia 2013r.
 
Od dzisiejszego dnia w naszej placówce rozpoczęła pracę s. Scholastyka, która będzie pracowała jako pielęgniarka w naszym domu. Kochana siostro życzymy ci wiele radości i satysfakcji z posługi tym najmłodszym jak i najstarszym wychowanków, oraz całej wspólnocie naszego domu. Niech Dobry Bóg Ci błogosławi.
 
1 grudnia 2013r. 
 
Wykonanie kartki bożonarodzeniowej na konkurs przez uczniów Piotra, Damiana i Sebastiana. Piękne kartki. Gratulujemy pomysłu.
 
Cele konkursu było: 
 • przybliżenie dzieciom tradycji  bożonarodzeniowych;
 • kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia;
 • odczuwanie radości z tworzenia;
 • wyrażanie własnej wrażliwości estetycznej poprzez wykonywanie pracy plastycznej różnymi technikami;
 • rozwijanie talentów plastycznych.
KARTKA NA KONKURS WYKONANA PRZEZ PIOTRA
 
 
KARTKA WYKONANA NA KONKURS PRZEZ SEBASTIANA
 
 
KARTKA WYKONANA NA KONKURS PRZEZ DAMIANA
 
 
6 grudnia 2013r.
 
Święty Mikołaj przybył na saniach z reniferami i aniołkami do naszego domu. Powitanie Świętego i wyjątkowego w naszym domu. Wielka radość tych najmłodszych i nie tylko.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 

 
CZY TO MAŁY, CZY TO DUŻY, KAŻDY CZEKA NA MIKOŁAJA
 

 
SANIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA, ZACHWYT W OCZACH DZIECI
 

 
KOCHAN ŚWIĘTY MIKOŁAJU, DZIĘKUJEMY ZA RADOŚĆ I PREZENTY
 

 
NIECH TE CHWILE TRWAJĄ WIECZNIE
 

 
MIKOŁAJ, ANIOŁY, PREZENTY, RADOŚĆ
 

 
Do pierwszych wychowanków Święty Mikołaj przyszedł do III grupy. Były wierszyki, piosenki, prezenty i malutkie rózgi ;) dla tych najbardziej zasłużonych. 
 
Idzie Mikołaj
Idzie, idzie święty z długą siwą brodą,
a dwaj aniołkowie za ręce go wiodą.
Niosą w wielkich koszach:
słodziutkie pierniki, ciastka i cukierki,
lalki, żołnierzyki.
Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci,
idą i szukają samych grzecznych dzieci.
 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
Święty Mikołaj odwiedził wychowanków z II grupy. Tu też nie zabrakł wierszyków, piosenek, prezentów. Dzieciaki były bardzo zadowolone.
6 grudnia - jak dobrze wiecie,
święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie,
każde dziecko prezent dostanie.
Dla Asi ma piłkę, dla Bartka - sanki
i figurówki dla Zuzanki.
Kasi książeczkę da z obrazkami
i lalkę Barbie z ubrankami.
Dla Krzysia ma czapkę i rękawiczki,
bliźniaczkom z Kocka da dwa szaliczki.
Jasiowi puzzle, drewniane klocki,
Mateuszowi - wóz strażacki.
a dla Jędrusia z Zakopanego
Ma narty i piękne klocki lego.
A kiedy rozda juz prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty.
Choć może czasem przykro świętemu,
że nikt prezentów nie daje jemu.

 
ZAPRASZAM DO GALERII
 

Następnie dotarła do wychowanków z I grupy, którzy tak bardzo wyczekiwali świętego Mikołaja. Śpiewali  piosenki i grzecznie czekali. To było piękne spotkanie.
 
Witaj kochany Mikołaju,
wiemy co niesiesz w tym worku.
Wiemy, że chcesz nam radość sprawić,
że chcesz się z nami pobawić.
Ale troszeczkę się obawiamy
bo my niegrzeczni często bywamy.
Jednak od dzisiaj będzie inaczej,
niech nam Mikołaj wszystko wybaczy.
Niech się nie gniewa bardzo prosimy,
my już na pewno się poprawimy.

ZAPRASZAM DO GALERII
 


 
Również nie zabrakło prezentów od Świętego Mikołaja dla pracowników DPS dla Dzieci. S Estera Dyrektor naszego domu, postarała się by Mikołaj odwiedził i obdarowała prezentami tych co pracują w domu miłości. To była bardzo miła niespodzianka, wiele radości i zadowolenia. Serdecznie dziękujemy.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
6 grudnia 2013r.
 
25 wychowanków wraz z opiekunami wybrali się do kina na film ,,KRAINA LODU”.
 
Opis filmu
Anna wyrusza na wielką wyprawę, by odnaleźć swoją siostrę Elsę, której magiczna moc uwięziła królestwo Arendelle w okowach wiecznej zimy. W poszukiwaniach towarzyszy jej Kristoff, przed którym górskie szlaki nie kryją żadnych tajemnic i jego lojalny renifer Sven. Podczas misji ocalenia królestwa przyjaciele zmierzą się z surową pogodą, napotkają niebotyczne góry, tajemnicze trolle i zabawnego bałwana o imieniu Olaf.
Polecamy film, bardzo ładny. Kolejny raz miłość może pokonać wszystko.
 
FILM 
 

 
MY W KINIE, I TO 3D, BYŁO SUPER
 

 
14 grudnia 2013r.
 
Zabawa Mikołajkowa w Kłodzku, z naszego domu uczestniczyło 17 wychowanków.
w Hali Sportowej w Kłodzku odbyła się integracyjna zabawa dla dzieci niepełnosprawnych, z Domów Pomocy Społecznej , Domu małego Dziecka oraz placówek opiekuńczych i rodzin zastępczych. Dzieci i opiekunowie bawili się, przy muzyce zespołu PODZAMEK BOYS. Organizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Kłodzku, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Kłodzkie Centrum Rekreacji i Sportu. Tym razem do Kłodzkiej Hali Sportowej zawitało 5 Mikołajów z dalekiej Laponii. Radość dzieci nie miała granic. Każde dziecko zostało obdarowane prezentem. Serdecznie Dziękujemy.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 

 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
ZAWSZE RAZEM, ZAWSZE BLISKO SIEBIE 
 

15 grudnia 2013r.
 
Kiermasz bożonarodzeniowy Ścinawka Średnia. Nie zabrakło stolika z pracami z naszego domu. Przepiękne szopki, choineczki z szyszek, malowane witraże na szyby, smaczne pierniczki. Gratulujemy pomysłu i twórczej inwencji.

Wychowankowie uczestniczyli w konkursie organizowanym przez gminę Radków pt. ,,Bombka  przestrzenna''. W konkursie zajęliśmy I wyróżnienie. Gratulujemy pomysłu na bombkę i zaangażowania. Życzymy dalszych sukcesów.
 
 
 
 
17grudnia 2013r.
 
Warsztaty Adwentowe hasło – ,,Wierzę w Syna Bożego,,
 
ZAPRASZAM DO GALERII 
 
 
 
 
Kolejnym etapem warsztatów adwentowych, była praca w grupach. Celem tej pracy było wykonanie postaci do wspólnej szopki, która znajdzie się na korytarzu jako dekoracja świąteczna. Postacie wyszły bardzo piękne wiele trudu i wysiłku w prace wszyscy włożyli. Również każdy przygotował bombkę do dekoracji wspólnego świątecznego drzewka.
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
Kolejnym etapem warsztatów adwentowych, było przestawienie przez uczniów i wychowanków
- Abraham i ofiara z syna
- Zwiastowanie
- Przyjście Syna Bożego
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 

 
Zapalanie świeczek od paschału i przypomnienie każdego imienia. Ze każdy z nas jest dzieckiem Boga. Boga który umiłował nas aż do końca.

Czytanie z Pierwszego listu świętego Jana Apostoła
J 4, 7-12
 
Umiłowani, miłujmy się wzajemnie,
ponieważ miłość jest z Boga, -
a każdy, kto miłuje,
narodził się z Boga i zna Boga.
Kto nie miłuje, nie zna Boga,
bo Bóg jest miłością.
W tym objawiła się miłość Boga ku nam,
że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat,
abyśmy życie mieli dzięki Niemu.
W tym przejawia się miłość,
że nie my umiłowaliśmy Boga,
ale że On sam nas umiłował
i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną
za nasze grzechy.
Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował,
to i my powinniśmy miłować się wzajemnie.
Nikt dotąd Boga nie oglądał.
Jeżeli miłujemy się wzajemnie,
Bóg trwa w nas
i miłość ku Niemu jest w nas doskonała.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 

 
17grudnia 2013r.
 
Teatrzyk z Krakowa - ,,Czerwony Kapturek spotyka Świętego Mikołaja’’
 
Każdy z nas słyszał kiedyś bajkę o Czerwonym Kapturku. Opowieść o małej, ufnej dziewczynce wędrującej przez ciemny las, która spotyka wilka - złego wilka, który jej ufność i niewinność wykorzystuje. Każdy również wie, kim jest święty Mikołaj. Obie te postaci bardzo lubimy i cenimy. A gdyby tak …. mogło dojść do ich spotkania? Okazuje się, że to całkiem realne. Zadania takiego podjęła się firma Prekursor Artystyczny z Krakowa, która zajmuje się twórczością dla dzieci i młodzieży.
Aktorzy śpiewali piosenki i zapraszali dzieci do wspólnej zabawy, co jak najbardziej im odpowiadało. Nasi wychowankowie „artyści” bardzo sprawnie wykonywali wszystkie polecenia i pięknie się prezentowali na tle przygotowanej scenerii. Serdecznie dziękujemy za piękne przedstawienie.
 
 
 
18grudnia 2013r.
 
Wigilia Personel DPS. Życzenia i dzielnie się opłatkiem. Wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem roku. Punktem kulminacyjnym przeżyć adwentowych w rodzinach chrześcijańskich jest wigilia Bożego Narodzenia. Posiada ona bardzo bogata liturgie domowa. Geneza tej liturgii sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Obrzędy te i zwyczaje maja wiec stara tradycje. Wigilie w ogóle znane były już w Starym Testamencie. Obchodzono je przed każda uroczystością, a nawet przed każdym szabatem. Było to przygotowanie do odpoczynku świątecznego. Izraelici zwali je "wieczorem".
Słowo "wigilia" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza czuwanie. Taki był dawniej zwyczaj w Kościele, ze poprzedniego dnia przed większymi uroczystościami obowiązywał post i wierni przez cala noc oczekiwali na te uroczystość, modląc się wspólnie.
W Polsce wigilia weszła na stale do tradycji dopiero w XVIII wieku, Główna jej częścią jest uroczysta wieczerza, złożona z postnych potraw. Wieczerza ta ma charakter ściśle rodzinny. Zaprasza się czasami na nią, oprócz krewnych, osoby mieszkające samotnie. 
 
CHLEB MIŁOŚCI
 
A gdy zabłyśnie gwiazda
W błękitnej dalekości.
Będziemy z sobą dzielić
Opłatek – chleb Miłości.
 
A łamiąc okruch biały,
Wśród nocy świętej ciszy,
Niechaj się serca nasze
Jak dzwony rozkołyszą.
 
Oto już cud się spełnia,
Już biją w niebo dzwony.
O witajże nam, Jezu,
W Betlejem narodzony.
 
Rozwarły się niebiosa,
Już kolęd płyną dźwięki:
O witajże nam, witaj,
Jezuniu malusieńki.
 
Ty, któryś jest Miłością
i Sercem tego świata,
Zagarnij serca nasze
I w Imię Swoje zbrataj.
 
Niechaj zamilkną swary,
Zawiści, ludzkie złości.
Noc święta, wigilijna...
Dzielmy – CHLEB MIŁOŚCI.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
RADOSNEGO ŚWIĘTOWANIA 
 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 

 
19grudnia 2013r.
 
Wigilia Szkolna. Wieczerza wigilijna Tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej , oznaczającej narodziny Jezusa, którą wg Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.
Opłatek Kolację, w polskiej tradycji postną, rozpoczyna łamanie się opłatkiem, składanie życzeń, a także modlitwa i czytanie fragmentu Ewangelii według św. Mateusza lub Łukasza dotyczącego narodzin Jezusa.
Dodatkowe nakrycie Na stole, przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem, ustawia się jedno nakrycie więcej niż jest uczestników wieczerzy. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa.
 
Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany
(Iz 9,5)
 
 
 
9.30    SPOTKANIE NA STOŁÓWCE
 • KOLĘDA NA ROZPOCZĘCIE – GOŚĆ PANI SYLWIA
 • WPROWADZENIE - S. KLARA
 • WIECZÓR WIGILIJNY - P. AGNIESZKA
 • KOLĘDA - GOŚĆ PANI SYLWIA
 • JASEŁKA - S. NATANAELA
 • ODCZYTANIE EWANGELII - NARODZINY JEZUSA. –  P. ROBERT
 • POŻEGNANIE AKTORÓW
 • ŻYCZENIA DYREKTOR - S. BOŻENA
 • KOLĘDA - GOŚĆ
 • WSPÓLNE DZIELENIE SIĘ OPŁATKIEM.
 • WSPÓLNA WIECZERZA WIGILIJNA 
 • KOLĘDA ,,ANIOŁEK” W WYKONANIU - MICHAŁA.
 • ROZDANIE UPOMINKÓW ŚWIĄTECZNYCH DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE 
 
 
19 grudnia 2013r.
 
Tego dnia na rynku w Kłodzku, była wigilia. Nie zabrakło i naszego udziału w tej przepięknej uroczystości. Nasz wychowanek Michaś pomimo ze jest chłopcem z autyzmem, ale potrafi pięknie śpiewać więc zaśpiewał, dla wszystkich uczestników wigilii kolędę pt. ,,Aniołek maleńki jak wróbelek’’. Serdecznie Dziękujemy, Pani Karolinie, która zaprosiła nas do udziału w tej wigilii.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
20 grudnia 2013r.
 
Siostra Dyrektor Barbara Estera, wraz z Panią Wiolą i wychowankiem Piotrusiem w godzinach porannych, udali się do PCPR w Kłodzku by tam przekazać serdeczne życzenia od całego naszego domu; wychowanków, personelu. Niech ta wielka Miłość Boga, która w noc betlejemską objawiła się na ziemi, prowadzi nasze serca do Jezusa, tak jak prowadziła serca pasterzy, mędrców, Józefa i Maryi. Niech duch solidarności przepoi całe nasze życie, zarówno osobiste jak i społeczne, i niech stanie się natchnieniem do służby dobru wspólnemu w naszej wspólnej Ojczyźnie.
 
Radosnych, Pogodnych i Błogosławionych Świąt!
Z darem modlitwy  przy żłóbku
 
s. Dyrektor, Personel i Wychowankowie DPS dla Dzieci
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
Kochani w ten Świąteczny czas chciałabym złożyć wszystkim życzenia.
Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.
Błogosławieństwa od Bożej Dzieciny.
Opieki Matki Bożej i świętego Józefa.
Tego i wszystkiego innego, czego każdy z Was pragnie, by się spełniało.
  Z darem modlitwy.
24 grudnia 2013r.
 
Dzień wigilii w naszym domu. To wyjątkowe niezapomniane chwile. Każdy dla każdego jest bardzo miły, zaczynamy śpiewać kolędy i czekamy na pierwsza gwiazdkę by zasiąść do wigilijnej wieczerzy. Wychowankowie w każdej grupie odświętnie oczekiwali na te wyjątkową chwilę. Siostra dyrektor przyszła do każdej grupy by złożyć serdeczne życzenia wychowankom i wspólnie z nimi podzielić się opłatkiem. Następnie chłopcy dzielili się opłatkiem miedzy sobą i siostrami oraz personelem świeckim.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 

 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 

 
KOCHANI PRZYJACIELE
 
„Wierzysz, że się Bóg zrodził w Betlejemskim żłobie?
Lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w Tobie"
 
Przeżywając Uroczystość Narodzenia Pańskiego, warto zadać sobie pytanie o stan naszej wiary „w takim kontekście społecznym i kulturowym, w którym chrześcijańska koncepcja życia jest stale wystawiana na próbę i zagrożona". Święta są bardzo dobrą okazją, by sobie zdać sprawę, czy mamy wystarczająco dużo wiary i nadziei, aby radość i pokój, które zwiastują aniołowie przychodzący do pasterzy, przynosić do tych miejsc, gdzie toczy się nasze codzienne życie i rozsiewać je pośród tych ludzi, których każdego dnia spotykamy.
 
Jaki Bóg jest dobry. Przyszedł na świat w Dzieciątku Jezus, by sobą nie peszyć, by nas rozbroić miłością.. „Dzielmy się chlebem, dzielmy się niebem. Niech się odmieni oblicze ziemi, tej ziemi". Chwała Bogu i pokój ludziom dobrej woli.
 
Niech ta wielka Miłość Boga, która w noc betlejemską objawiła się na ziemi, prowadzi nasze serca do Jezusa, tak jak prowadziła serca pasterzy, mędrców, Józefa i Maryi. Niech duch solidarności przepoi całe nasze życie, zarówno osobiste jak i społeczne, i niech stanie się natchnieniem do służby dobru wspólnemu w naszej wspólnej Ojczyźnie.
 
Radosnych, Pogodnych i błogosławionych Świąt!
Z darem modlitwy  przy żłóbku
 
25 grudnia 2013r.
 
Wspólne kolędowanie z siostrami. Czas radości i wspólnego ciepła przepełniał serduszka najmłodszych i najstarszych wychowanków. Czas kolędowanie umiliły nam siostry przepiękną grą na gitarach. Serdecznie Dziękujemy.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
 
26 grudnia 2012r.
 
Wspólne kolędowanie przy żłóbeczku na stołówce. Czas radości i wspólnego ciepła przepełniał serduszka najmłodszych i najstarszych wychowanków. Czas kolędowanie umilił nam podopieczny z DPS dla Dorosłych, który znajduje się w naszej miejscowości. Serdecznie Dziękujemy za piękne granie na akordeonie. 
 
 ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
 
27 grudnia 2013r.
 
Wychowankowie w godzinach popołudniowych na dużym ekranie obejrzeli film pt. ,,Narodzenie”. Przepiękny wzruszający film o narodzinach i życiu Jezusa. Wychowankowie bardzo przezywali film i jeszcze później opowiadali co oglądali. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
 
30 grudnia 2013r.
 
,,NAJORYGINALNIEJSZA  OZDOBA ŚWIĄTECZNA" – GŁOSOWANIE
 
Cele konkursu:
 • kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia;
 • odczuwanie radości z tworzenia, działania plastycznego;
 • wyrażanie własnej wrażliwości estetycznej poprzez wykonywanie pracy plastycznej różnymi technikami;
 • rozwijanie talentów artystycznych
 
Otwieram głosowanie na prace konkursowe na facebooku od 30 grudnia 2013r. do 2 stycznia 2014r.
Wyniki ogłoszone zostaną 5 stycznia 2014r.

ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
 
 
31 grudnia 2013r.
 
Szykuje się Bal Sylwestrowy. Ostatni dzień Starego Roku 2013r. umili nam wspólna zabawa, która zaplanowana jest na godziny popołudniowe.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
Kochani Przyjaciele, Znajomi i Dobroczyńcy naszego domu. Rozpoczynając Nowy Rok 2014 składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Niech Dobry Bóg towarzyszy wam każdego dnia i udziela swojego błogosławieństwa.
Szczególe życzenia składamy i przesyłamy dla wszystkich solenizantek i solenizantów miesiąca stycznia.
 
Radosnego i Szczęśliwego Nowego Roku 2014r.
z marzeniami o które warto walczyć,
z radościami którymi warto się dzielić,
z przyjaciółmi z którymi warto być i z nadzieją bez której nie da się żyć!
 
 
 
 
 
 
 
 
INFORMACJA Stronę można przeglądać dla własnej rozrywki i informacji. Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Żaden z zamieszczonych materiałów, fotografii, grafik, projektów, tekstów, broszur, szaty graficznej. Żadna z tych część nie może być: kopiowana, modyfikowana, dystrybuowana, publikowana, ładowana, wyświetlana, utrwalana ani wykorzystywana w żadnej formie i przy użyciu żadnych środków elektronicznych, mechanicznych, fotograficznych, rejestrujących, bez uprzedniego pisemnego zezwolenia administratora strony, za zgodą osoby odpowiedzialnej za DPS dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Dziękuję