DPS DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
                              NIEPEŁNOSPRAWNEJ INTELEKTUALNIE
 
                  ŚCINAWKA DOLNA 21B    57-410 ŚCINAWKA ŚREDNIA
 
KIEDY SIĘ ŚMIEJE DZIECKO, ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT.'' /J.K./
 
 
 
 
DYTEKTOR
DPS DLA DZIECI
 
 S. ESTERA
BARBARA MARKOWSKA
 
 
 
ministat liczniki.org
 
AKTUALIZACJA STRONY

22 CZERWIEC 2019 r.

   DPS DLA DZIECI      ROK 2014      STYCZEŃ 2014
28 stycznia 2014r.
 
Przygotowanie prac konkursowych. Temat Śnieg w koło, bawimy się wesoło"

Cele konkursu:

 • promowanie twórczości plastycznej;
 • zachęcanie dzieci do aktywnego wykorzystania czasu wolnego, poprzez stwarzanie warunków sprzyjających zabawie;
 • budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym,

Prace przygotowane przez uczniów klasy I-III. Damian, Piotra i Sebastiana przy pomocy. Gratulujemy pomysłu i twórczego działania.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
PRACA WYKONA PRZY POMOCY - PRZEZ SEBASTIANA
 
 
PRACA WYKONANA PRZY POMOCY - PRZEZ DAMIANA 
 
 
PRACA WYKONANA PRZY POMOCY - PRZEZ PIOTRA
 
 
27.01.2014r.
 
Kolędowanie. Wspólne kolędowanie najpiękniejszych kolęd. Zaproszonym, gościem który poprowadził kolędowanie była Pani Bożenka. W trakcie kolędowania zostały ogłoszone wyniki  konkursu ,,Najoryginalniejsza ozdoba świąteczna”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody, a ci co nie brali udziału w konkursie zostali zachęceni po przez słodkie ciastka do tego by kolejnym razem zaangażować się w konkurs, bo to bardzo fajna zabawa i jeszcze można otrzymać fajne nagrody i dyplomy.

Serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów dnia kolędowania, i uczestników.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 
22 stycznia 2014r.
 
Urodziny Piotrusia. Już od rana Piotruś był świątecznie ubrany, bo to dziś wyjątkowy dzień, dzień jego 10 urodzin. Kochany Piotrze życzymy Tobie wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze. Niech spełnia się wszystkie twoje marzenia i pragnienia. Niech każdego dnia świeci Tobie słoneczko.
 
Kawałek życia został Ci włożony w ręce.
Twojego własnego życia.
Twoje umykające istnienie każdego dnia dawane jest ci od nowa.
Czy naprawdę chętnie przeżywasz dzisiejszy dzień?
Czy go rozpoczynasz z ochotą?
Czy przyjmujesz niczym ołowiany ciężar, który cię przygniata?
Nikt z ludzi nie potrafi tego zmienić, jedynie ty sam.
Nie ma bowiem na świecie nikogo, kto mógłby ten dzień przeżyć za ciebie.
Przyjmij ten podarunek, a nie zapomnij, że każdy dzień dany ci jest jak wieczność.
Abyś był szczęśliwy!!!!
Każdego dnia zaczynaj życie od nowa!!!
Życie znowu wstępuje w ciebie, gdy się dziwisz, że każdego poranka pojawia się światło.
Jesteś szczęśliwy, ponieważ twoje oczy widzą, twoje dłonie czują, a twoje serce bije.
Jesteś jak nowo narodzony, gdy zdajesz sobie sprawę, że żyjesz.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
100 LAT PIOTRZE 
 
 
22 stycznia 2014r.
 
Przygotowanie prac konkursowych. Temat; - „Smacznie, zdrowo, kolorowo”
 
Cele konkursu:
 • promowanie twórczości plastycznej;
 • budzenie wśród uczniów świadomości nie marnowania żywności;
 • edukacja w zakresie społecznych i zdrowotnych skutków głodu i niedożywienia;
 • pobudzanie  świadomości zdrowego żywienia;
 • kreowanie twórczej i aktywnej postawy wobec zjawiska niedożywienia i marnowania żywności;
 • rozwijanie, rozbudzanie oraz kształtowanie wyobraźni plastycznej dzieci.
Prace przygotowane przez uczniów klasy I-III. Damian, Piotra i Sebastiana przy pomocy. Gratulujemy pomysłu i twórczego działania.
 
PRACA WYKONANA PRZY POMOCY - PRZEZ DAMIANA
 
 
PRACA WYKONANA PRZY POMOCY - PRZEZ ALEKSANDRA
 
 
PRACA WYKONANA PRZY POMOCY - PRZEZ PIOTRA
 
 
PRACA WYKONANA PRZY POMOCY - PRZEZ SEBASTIANA
 
 
 
21 stycznia 2014r.
 
Teatrzyk z Krakowa z przedstawieniem - pt. „Kozula kłamczucha”. Spektakl był bardzo ciekawy, a dzieci oglądały z wielkim zainteresowaniem. Podziwialiśmy dekorację i uważnie śledziliśmy treść.
 
Teatrzyk z Krakwa ART.-RE.- przedstawienie pt. ,,Kozula Kłamczucha”
Klasyka polskiej literatury dziecięcej. Przedstawienie na motywach utworu Janiny Porazińskiej zrealizowane w formie zabawnej opowieści o niesfornej Kózce. Ze spektaklu wypływa cenny morał uczący  prawdomówności,  umiejętności wybaczania i prawdziwej przyjaźni. To żywy wesoły spektakl, podczas którego widz ma szansę kilkakrotnie wykazać się na forum publiczności u boku aktorów ( np. umiejętnością tańca góralskiego ).
Uwagę zwraca piękna scenografia i oryginalne stroje aktorów akcentujące piękno Podhala. Występują postacie: Wilk, Koza, Lis, Gospodarz, Niedźwiedź, Zazulka.
 
KOZULA KŁAMCZUCHA
 


21 stycznia 2014r.
 
Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. A może przede wszystkim dla naszych milusińskich. Dla dzieci Bal Karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni.
Bal Karnawałowy. To był cudowny bal. Każdy miał swoja maskę i strój. Zabawa przy żywej muzyce, z licznymi zabawami integracyjnymi i konkursami. Został wybrany Król i Królowa Balu, oraz wyróżnienia strojów.
 
Serdeczne Podziękowanie dla Organizatorów, Pani Dorotki, Pani Ani specjalnego gościa, który swoim głosem umilał całą zabawę. Tym wszystkim, którzy się przyczynili, by ta zabawa stała się wyjątkową. Wspólna zabawa przysporzyła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem naszego balu.

ZAPRASZAM DO GALERII

 
 
CZAS KARNAWAŁU CZAS JUŻ ZACZĄĆ

 
BAL KARNAWAŁOWY Z PANIĄ ZIMĄ
 
 
20 stycznia 2014r.
 
Przygotowanie prac konkursowych. Temat; - ,,Las i jego mieszkańcy”.
 
Cele konkursu:
 • promowanie twórczości plastycznej;
 • wyrażanie za pomocą działań plastycznych własnych obserwacji i wiedzy oświecie przyrody;
 • uwrażliwienie dzieci na piękno najbliższego otoczenia.
Prace przygotowane przez uczniów klasy I-III. Damian, Piotra i Sebastiana przy pomocy Pani Ani. Gratulujemy pomysłu i twórczego działania.
 
PRACA WYKONANA PRZY POMOCY - PRZEZ DAMIANA
 
 
 
PRACA WYKONANA PRZY POMOCY - PRZEZ PIOTRA
 
 
 
PRACA WYKONANA PRZY POMOCY - PRZEZ SEBASTIANA
 
 
16 stycznia 2014r.
 
Teatr internetowy -Spektakl: MOMO, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Opis spektaklu: "Momo” to opowieść dla dzieci, młodzieży i rodziców. Dotyka jednego z najważniejszych problemów współczesności – braku czasu. Zapracowani i zajęci swoimi sprawami rodzice rekompensują dzieciom brak rodzinnego ciepła dostatnim życiem. Personifikacją pożeraczy czasu są Szarzy Panowie, przebiegli złodzieje, którzy bezlitośnie odkupują godziny, a nawet minuty życia od dorosłych. Ciułają każdą sekundę, by w przyszłości przejąć panowanie nad ich czasem. Walkę z nimi podejmuje bezdomna dziewczynka – Momo. Wspierają ją postaci mityczne: Mistrz Hora, strażnik czasu, i wierny mu żółw Kasjopeja, którzy pokazują jej, że źródłem czasu jest rytmiczne bicie ludzkiego serca. 
 
 
 
17 stycznia 2014r.
 
Nasza świetlica II grupy była zapełniona do ostatniego miejsca. Dzieci oraz opiekunowie z ogromnym zainteresowaniem obserwowały występ iluzjonisty - Pana Roberta Szablewskiego.
Zaczęło się tajemniczo. Były znikające wstążki, pojawiające się znikąd banknoty, wyskakujące z tuby kwiaty i obręcze o dziwnych właściwościach. Był także gołąb, który wylatywał z wielkiej tuby, królik wyciągany z tajemniczego pudła, zamieniające się kolorami chusteczki, znikające kostki do gry i wiele, wiele innych sztuczek. Po każdej z nich na widowni dało się słyszeć długie „łaaaaał” i oklaski.
W przedstawieniu wziął udział nasz wychowanek Paweł. Chłopiec przebrał się we frak, dostał cylinder i jak na prawdziwego magika przystało, magiczną różdżkę. Paweł wykonały sztuczkę magiczną, i uczył się czarować. To była świetna zabawa dla wszystkich na sali.
Sztuka iluzji cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród publiczności, dostarczając rozrywki oraz niezapomnianych wrażeń. Dzięki doświadczeniu, uzyskanemu przez lata ćwiczeń, iluzjoniści potrafią przenieść widzów w świat magii, w którym prawa fizyki przestają działać.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
 
12 stycznia 2013r.

Odwiedziny duszpasterskie naszego domu. W godzinach popołudniowych ksiądz proboszcz naszej parafii odwiedził naszych wychowanków. Rozmawiał z wychowankami, udzieli błogosławieństwa a następnie rozdał obrazki pamiątkowe z wizyty kolędowej.
 
WYCHOWANKOWIE GRUPA I
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 FOTKI Z KOLĘDY GRUPA I - KLIKNIJ
 
 
WYCHOWANKOWIE GRUPA II
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
WYCHOWANKOWIE GRUPA III
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
7 stycznia 2014r.

Pożegnanie pracownika naszej placówki, Pana Jana Podgórskiego, wieloletniego psychologa. Podziękowania za prace i trud, przekazała Siostra Dyrektor Estera Barbara Markowska, przedstawiciele wychowanków z poszczególnych grup oraz pracownicy naszej placówki. Zapewniamy o pamięci i modlitwie. Zapraszam zawsze w nasze progi domu. Zawsze czuj się w nim dobrze i życzymy wiele szczęścia. Wszystkiego co najlepsze.
 
ZAPRASZAM DO GALERII 
 
 

6 stycznia 2014r.

Orszak Trzech króli w naszym domu. 6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego, potocznie zwane Świętem Trzech Króli. Zajaśniało nad ludzkością światło Chrystusa. To On, Bóg, objawił się jako człowiek, by przynieść zbawienie wszystkim narodom. To On, Bóg - Człowiek objawia się nam w tej Eucharystii, aby i nas przeprowadzić ze śmierci do życia, z ciemności do światła, z niewoli do wolności. Uznajmy w Nim naszego Pana, jak uznali Go Mędrcy ze Wschodu, składając Mu dary jako Królowi, Kapłanowi i Bratu każdego człowieka. Upadnijmy, jak trzej mędrcy, na twarz i złóżmy Mu pokłon. I ofiarujmy swe dary: złoto naszych serc, kadzidło naszych słów i czynów, mirrę naszych cierpień i udręk codzienności.

W naszym domu tez świętowaliśmy. Każdy z wychowanków i nie tylko był przebrany za króla i wspólnie przy kolędowaniu uczciliśmy dzieciątko Jezus. To był wspaniały czas.

Jak gwiazda Mędrcom, tak nam objawia się Boża prawda, byśmy idąc za jej światłem, doszli do Chrystusa i dostąpili zbawienia. Niech w tej drodze za Bożym światłem towarzyszy nam błogosławieństwo i nadzieja, jak towarzyszyła tym, którzy szukali narodzonego w Betlejem Judzkim. I pamiętajmy: prawdziwy mędrzec oddaje pokłon tylko Bogu samemu.
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
3 stycznia 2014r.

Kolędowanie przez naszych wychowanków, w naszej wsi, Ścinawka Dolna.

Kolędowanie – słowiański zwyczaj, poświęcony świętom Bożego Narodz
enia. Polega ona na odwiedzaniu domostw z życzeniami pomyślności w Nowym Roku. Jest do dziś jeszcze popularny w Polsce, na Słowacji, w Czechach, Białorusi, Rosji, Ukrainie. Praktykuje się go zwykle do Trzech Króli.

Kolędnicy – przebierańcy, którzy w okresie bożonarodzeniowym chodzili po wsiach od domu do domu z życzeniami pomyślności w Nowym Roku.

Kolędnicy wędrownicy z gwiazdą na patyku
Pogubili wszystkie nuty ze starych śpiewników
Kolędują na gitarze, rock n' rolla niosą w darze
Rock n' rolla niosą w darze

Ref.: Rok, rok, rok, dobry rok
Rok,rok, dobry rok
Dzieciątko z Betlejem do świata się śmieje
Światło, światło idzie w mrok!

Święty Józef nic nie mówi, tylko myśli sobie:
Znacznie ciszej na fujarkach grali pastuszkowie.
Ale trudno, niech już będzie, niech nam grają po kolędzie
Niech nam grają po kolędzie
 
ZAPRASZAM DO GALERII
 
 
 
1 stycznia 2014r.
 
Radosnego i Szczęśliwego Nowego Roku 2014r. z marzeniami o które warto walczyć, z radościami którymi warto się dzielić, z przyjaciółmi z którymi warto być i z nadzieją bez której nie da się żyć!
 
 
 
 
 
 
 
INFORMACJA Stronę można przeglądać dla własnej rozrywki i informacji. Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Żaden z zamieszczonych materiałów, fotografii, grafik, projektów, tekstów, broszur, szaty graficznej. Żadna z tych część nie może być: kopiowana, modyfikowana, dystrybuowana, publikowana, ładowana, wyświetlana, utrwalana ani wykorzystywana w żadnej formie i przy użyciu żadnych środków elektronicznych, mechanicznych, fotograficznych, rejestrujących, bez uprzedniego pisemnego zezwolenia administratora strony, za zgodą osoby odpowiedzialnej za DPS dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Dziękuję