DPS DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
                              NIEPEŁNOSPRAWNEJ INTELEKTUALNIE
 
                  ŚCINAWKA DOLNA 21B    57-410 ŚCINAWKA ŚREDNIA
 
KIEDY SIĘ ŚMIEJE DZIECKO, ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT.'' /J.K./
 
 
DYREKTOR
DPS DLA DZIECI
 
 S. ESTERA
BARBARA MARKOWSKA
 
 
NASZ DOM
POD WEZWANIEM
ANIOŁA STRÓŻA
 
 
 
AKCJA ŚW. MIKOŁAJ


TEŻ MOŻESZ ZOSTAĆ
ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM  
 
 ministat liczniki.org

AKTUALIZACJA STRONY
 
21 LISTOPADA 2017 r.
 
   DPS DLA DZIECI      ROK 2016      WRZESIEŃ 2016
1 września 2016r
 
Wszystkim wychowankom rozpoczynającym Nowy Rok Szkolny 2015/2016, życzymy wiele radości, sukcesów i zadowolenia z nauki w szkole. Nauczycielom wielu nowych pomysłów i satysfakcji z pracy. 
 

 
 
 

9 WRZEŚNIA 2016r.

Dzisiejszego dnia grupa wychowanków wraz z siostrami i paniami oraz jednym panem wybrali się do lasu na grzyby. Wyprawa była niesamowita bo wyruszyliśmy wozem jak za dawnych czasów. Udało się grzybków zebraliśmy sporo, będą na święta i dziś już się suszą. Kolejna wyprawa na grzyby już niedługo.

ZAPRASZAM DO GALERII

 

10 WRZEŚNIA 2016r.

Nasze grzybobranie. Wybraliśmy się do lasu było naprawce warto wiele grzybków i miło spędzony czas. Dziękujemy.

ZAPRASZAM DO GALERII

 

12 Września 2016r.

Dziś wspólnie bawiliśmy się z Firmą Animacyjna Vestor Pani Justyny Sośniak z Sosnowca. Firma ta zorganizowała wcześniej zbiórkę na widowisko artystyczne w foremnie festynu. Animator i Animatorka prowadzili świetną zabawę z chustą, łowienie rybek oraz duże i małe bańki w powietrzu. Nie zabrakło smacznego popcornu i waty cukrowej. Również były wspólne tańce. Furorę zrobiły dwa duże materace do skakania i zjeżdżania.

Do wspólnej zabawy również siostra dyrektor Estera zaprosiła uczniów z Szkoły Podstawowej z nauczycielami ze Ścinawki Dolnej. Dzieciaki te najmłodsze świetnie się bawiły i zostały obdarowane popcornem i świetną wspólna zabawa z naszymi wychowankami. Integracja na całego po przez zabawę. Serdeczne Podziękowanie dla wszystkich anonimowych ofiarodawców, którzy się włączyli w Akcję Widowiska Artystycznego w formie Festynu, dla grupy 100 osobowej. Dziękujemy.

ZAPRASZAM DO GALERII

 

13 Września 2016r.

Dzisiejszego dnia nasi uczniowie i wychowankowie wraz z opiekunami oglądali spektakl teatralny „Baśnie Pana Andersena” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.

Spektakl ten był adaptacją kilku najbardziej znanych baśniowych opowieści Andersena:  „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Świniopas” itp.

Fantastyczna atmosfera spektaklu często przemieszana z realiami życia codziennego, nadaje „Baśniom Pana Andersena” specyficzny klimat przypowieści o najważniejszych dla człowieka sprawach, o dylematach życia, o ludzkich marzeniach i tęsknotach, o niegodziwości i o miłości, a także pięknie świata. Przypowieści niosącej optymistyczne przesłanie dla dzieci i dorosłych o tym, że dobro można odnaleźć w wytrwałości  dążenia do celu, życzliwości dla świata, akceptacji siebie i tolerancji dla drugich, szacunku dla natury, okazywaniu współczucia i wrażliwości na cierpienia. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, wprowadziło dzieci w niezwykłą podróż, w świat wrażeń i osobistych przeżyć.

ZAPRASZAM DO GALERII

 

13 Września 2016r.

Teatrzyk z Krakowa Art-te - ,,Bocian i żaba”, to historia małej nieposłusznej żabusi - Hanusi. Żabka w poszukiwaniu przygód oddala się od domu. Po drodze spotyka przyjaciół: Biedronka - Leonka, Bocianka - Marianka i Dzięcioła. W ferworze zabawy gubi drogę do domu. Sikorka ogłasza alarm. Do poszukiwań lekkomyślnej żaby dołączają ptaki leśne, a także odwieczny wróg żab - Bocian. Okazuje się, że nawet najwięksi wrogowie mogą zostać przyjaciółmi.

Spektakl uświadamia widzom konieczność niesienia pomocy słabszym i młodszym. Uczy również posłuszeństwa wobec rodziców i opiekunów. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, wprowadziło dzieci w niezwykłą podróż, w świat wrażeń i osobistych przeżyć.

ZAPRASZAM DO GALERII

 

15 Września 2016r.

Wspólne pielgrzymowanie. W Święto Matko Bożej Bolesnej udaliśmy się, jak co roku, na pieszą pielgrzymką do Wambierzyc. Pragnęliśmy, na początku roku szkolnego, powierzyć Maryi nasze sprawy. O godz.10.40. W Bazylice Matki Bożej Królowej Rodzin uczestniczyliśmy we Mszy Św. Po Eucharystii mogliśmy ucałować cudowną Figurkę Matki Bożej.

ZAPRASZAM DO GALERII

 

16 Września 2016r.

W tym roku szkolnym pierwsze zajęcia z Sensoplastyki. Sensoplastyka dla każdego smyka. Moi uczniowie to chłopcy z niepełnosprawnością intelektualną trzech z nich to uczniowie z autyzmem Sebuś, Bartek, Natan, z porażeniem mózgowym i nie chodzący to Mateusz oraz z porażeniem mózgowym, implant ślimakowy i z aparatem słuchowym to Piotr. Chłopcy uwielbiają te zajęcia, choć na początku to się działo krzyk, płacz, ucieczka i rzucanie. Dziś prawie każdy z nich pracuje samodzielnie tylko wsparcia potrzebuje Natan i Sebastian. Dzisiejszego dnia naprawdę nas zaskoczyli już zaczęli w pewnym momencie samodzielnie się bawić to był niesamowity widok.

Podczas dzisiejszych zajęć:

  • Barwiliśmy wodą wybranym przez każdego chłopca barwnikiem żelowym.
  • Wykonaliśmy ciecz z mąki ziemniaczanej.
  • Ciastolinę dodając do cieczy  mąkę zwykłą i olej.
  • Do ciastoliny dodaliśmy olejek zapachowy pomarańczowy, jego aromat roznosił się po sali.
  • Rozkładaliśmy ciatolinę i dekorowaliśmy nasionami z soczewicy, grochu, oraz makaronem. W ten sposób wyszedł nam dywan sensoryczny.
  • Przyklepywanie dekoracji na dywanie za pomocą raczek i przejście po dywanie stopami.

Wspólne sprzątanie i czas na mycie oj, oj było co myć i kogo, raczki nóżki i buziaki kolorowe. Sensoplastyka naprawdę jest super i polecam. Po jakimś czasie efekty naprawdę widać. Polecam. :)

ZAPRASZAM DO GALERII

 

19 Września 2016r.

Teatrzyk z Sosnowca Przedstawienie teatru lalkowego - Pinokio z Sosnowca z przedstawienie ,,Wesoła Szkoła" Dziękujemy firmnie Vestor. Spektakl edukacyjny o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, zdrowym odżywianiu i dobrym wychowaniu. Ola i Tomek idą pierwszy raz do szkoły. Tego dnia spotykają na swojej drodze pana policjanta, woźnego, panią dyrektor i higienistkę. Otrzymują od nich wiele cennych rad i wskazówek, które pomogą im dobrze wykonywać swoje obowiązki w szkole i w domu. W bajce goszczą także Pan Kleks i sympatyczny skrzat Witaminka.

ZAPRASZAM DO GALERII

 

19-20 Września 2016r.

Wykopki. Radość i jeszcze raz radość ze wspólnego zbierania ziemniaków. Oj będzie ziemniaczków na zimę i na samcze obiadki, placuszki, frytki i zupki. Miło spędziliśmy czas w czasie wspólnego zbierania. 

ZAPRASZAM DO GALERII

 

22-23 Września 2016r.

Kochani 22 września wyjechaliśmy na dwu dniowy biwak do Radkowa. Słoneczko świeciło udany czas wspólnego bycia razem. I tak rozpakowaliśmy się w domkach w Radkowie i autobusem udaliśmy się do Pasterki, gdzie jedna grupa udała się na szlak, a druga grupa spacerkiem po lesie i polanach obserwowała przepiekana jesienna przyrodę. Po południu piknikowy obiad, zabawy, spacery wokół Zalewu Radkowskiego. Wieczorem ognisko i biesiada. Ciepło i miło minął nam pierwszy dzień. Kolejny dzień rozpoczęty gimnastyką poranna i wspólnym spacerem, obserwacja przyrody, wsłuchiwanie się w śpiew ptaków. Na tle natury zachwyt przyrodą. 

Serdecznie dziękujemy Organizatorom s. Emilii i p. Edycie za miło zorganizowany czas. Wszystkim opiekunom za wspólną pomoc.

ZAPRASZAM DO GALERII